Reklama
Nová auta

Rolls-Royce Spectre je první elektromobil značky. Vyplnil 120 let staré proroctví zakladatele

Duchovní nástupce modelu Phantom Coupé ujede až 520 km

Už v roce 1900 prorokoval spoluzakladatel společnosti Rolls-Royce Charles Rolls elektrickou budoucnost automobilu a to poté, co si pořídil elektrické vozidlo s názvem The Columbia Electric Carriage. Sice to trvalo 120 let, ale s modelem Rolls-Royce Spectre nyní automobilka jeho proroctví naplnila. První čistě elektrický vůz značky se právě představil.

Elektrický pohon k této značce ideálně sedí

Automobilka o své novince tvrdí, že je v první řadě Rolls-Roycem a až v té druhé elektromobilem. Je tedy zřejmé, že si vůz v ničem nezadá s ostatními modely luxusní značky - jeho majestátní design, materiály nejvyšší kvality, prvotřídní zpracování a v neposlední řadě také nejaktuálnější technologie snesou ta nejpřísnější měřítka zhýčkaných boháčů. Pravdou také je, že zrovna pro Rolls-Royce, který si zakládá na co největší izolaci posádky od okolí, je elektrický pohon velmi dobrou volbou. je tichý, neprodukuje vibrace a má mohutnou sílu.

Celé auto spočívá na platformě Architecture of Luxury, což je vlastní celohliníkový prostorový rámu, který nese dvoudveřovou 5453 mm dlouhou karoserii. Vzhledem k tomu, že vůz lze sice objednávat, ale bude k dostání až ve 4. čtvrtletí příštího roku, nejsou zatím známy bližší jízdní parametry. Značka pouze uveřejnila informaci o celkovém výkonu pohonného ústrojí, který má být 430 kW a 900 Nm a uvádí, že očekává zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. S ohledem na to, že pohotovostní hmotnost modelu Spectre atakuje tři tuny, se jedná o působivou dynamiku. Ohledně dojezdu se v tiskových materiálech dočteme o hodnotě 520 kilometrů. 

830 hodin

Jen aerodynamická optimalizace sošky Spirit of Ecstasy trvala 830 hodin a zahrnovala její modelování a testování v aerodynamickém tunelu.

Jízda na létajícím koberci

Rolls-Royce Spectre využívá precizně odladěný systém odpružení Planar, který kombinuje propracovaný software s prvotřídní mechanikou. I zde tedy výrobce slibuje typickou „jízdu na létajícím koberci“. Spectre je zároveň nejvíce digitálně propojeným Rolls-Roycem v historii a k dalším nej patří i jeho maska ve tvaru antického Pantheonu, která je nejširší, jakou kdy vůz značky Rolls-Royce dostal. Její jednotlivé lamely jsou nyní hladší a byly navrženy tak, aby pomohly ke snazšímu obtékání vzduchu kolem přídě a současně aby pomocí odrazů okolního prostředí zlepšily vizuální dojem z vozu. Pro umocnění výrazu modelu Spectre po setmění je maska decentně osvětlená. O to se stará 22 diod LED, které osvětlují zadní stranu každé z lamel. Jejich jemná záře se odráží v leštěných předních partiích a vytváří decentní trojrozměrný světelný podpis. Součinitel čelního odporu vzduchu (cx) s hodnotou 0,25 činí z modelu Spectre nejaerodynamičtější vůz značky Rolls-Royce v historii. 

Všudypřítomné téma noční oblohy

Uvnitř je model Spectre vybaven technologicky nejpokročilejšími funkcemi z programu individualizace Bespoke, které čerpají inspiraci z nadčasové mystiky noční oblohy. Poprvé u produkční verze automobilu značky Rolls-Royce jsou u modelu Spectre k dispozici dveře Starlight Doors, které obsahují 5 876 jemně osvětlených „hvězd“. Vnitřní výplně dveří lze také objednat s velkoformátovými dřevěnými obklady Canadel, které získaly jméno podle zátoky na jihu Francie, kde sir Henry Royce a jeho tým návrhářů pobývali během zimních měsíců.

Éterické noční téma modelu Spectre pokračuje i na osvětlení palubní desky, jejíž vývoj trval dva roky a vyžádal si více než 10 000 hodin. Její součástí je i štítek s nápisem Spectre obklopený kupou více než 5 500 „hvězd“. Osvětlení na palubní desce na straně spolujezdce se aktivuje, až když je vůz připraven k jízdě, jinak zůstává očím skryto.


Diskuze

Zdeněk - 19.10.2022 08:33:19
Budou to mít v Kauflandu?
PICHAV - 18.10.2022 18:36:59
TADY JE POSLEDNI DOBOU MRTVO !!!! TO MI VOUS HOL SI !!!! CESI ASI NEMAJ CAS TY VOGO !!!! A KUPUJOU TYHLE ELEKTRIKROLLSY

Den za volantem nejdražšího SUV na světě. Rolls-Royce Cullinan Frozen Lakes je nebezpečně komfortní

Ledové království na čtyřech kolech, i tak lze popsat limitovanou edici 14 vozů Rolls-Royce Cullinan
14.07.2022 14:30
|
3
Reklama

Jak funguje elektromobil v -40 stupních Celsia? Rolls-Royce testuje svůj první model do zásuvky

Britský výrobce luxusních vozů pro nejbohatší vyrazil s maskovaným modelem za polární kruh
31.03.2022 13:16
|
1
Reklama

Led, sníh, hory i lesní cesta. Nezkoušeli jsme ovšem offroad, ale Rolls-Royce Phantom

Tohle auto se řídí jako jachta. Jeho V12 ale pohání jen zadní kola. Poradí si s výletem do Tater?
18.03.2022 13:36
|
0

Mazda chystá modelovou SUV ofenzívu. Pomůže jí v tom Toyota

Odstartuje ji model CX-50. Jako první mazda vůbec dostane i panoramatické okno
16.11.2021 14:09
|
1

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV