Reklama
Nová auta

Auto jako Netflix? Většina řidičů nechce předplatné na funkce svého vozu, zjistil průzkum

Podle lidí by vyhřívaná sedadla měla být součástí výbavy a ne za měsíční poplatek
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Některé automobilky zvažují, že by mohly změnit způsob, jakým si jejich zákazníci připlácí za komfortní nebo bezpečnostní funkce. Dosud to bylo tak, že při objednávce vozu zaškrtali nadstandardní výbavu a měli ji navždy. Teď se hovoří i o tom, že by si řidiči mohli za funkce připlatit později nebo za ně dokonce platit předplatné. Třeba podobně jako za Netflix. Podle posledního průzkumu by to ale u drtivé většiny lidí vyvolalo silnou nevoli.

Má to být součást výbavy!

Podle amerického průzkumu společnosti Cox Automotive by nechtělo platit měsíční paušál za funkce vozu tři čtvrtě dotázaných motoristů. Místo toho očekávají, že bude funkce součástí výbavy. Průzkum, který zahrnoval několik stovek Američanů, jež se chystají na nákup nového vozu, se ale ptal i víc dopodrobna.

Celých 92 procent dotazovaných proto odpovědělo, že si nechtějí dokupovat funkci vyhřívaných nebo ventilovaných sedadel. Dalších 89 procent řeklo, že by funkce vzdáleného nastartování měla rovněž být součástí standardní výbavy. Stejné množství lidí si také myslí, že bezpečnostní systémy, jako je asistent pro jízdu v pruzích, by neměly být za předplatné. Na druhou stranu ti, kteří řekli, že by byli ochotni platit měsíčně za nějakou funkci svého vozu, zmínil nejčastěji právě bezpečnost.

O možnosti předplatného funkcí nebo jejich dokoupení pomocí pozdější platby hovoří některé automobilky. Mělo by jít hlavně o věci, které je možné zpřístupnit úpravou softwaru. V hře jsou tak nejen rozšířené funkce asistenčních systémů nebo navigace, ale i mírné zvýšení výkonu motoru přes řídící jednotku. Řidiči se ale zatím zdají být k tomuto přístupu skeptičtí.
Reklama

Diskuze

Lukáš - 27.04.2022 13:22:33
Tyhle pokusy absolutně odmítám. Pokud jsem si auto koupil, jsem jeho vlastník a potom je celé moje od A šroubku po Z matku. Vše, co v tom autě fyzicky je, je moje. A je pouze moje věc, jak to budu využívat. Do toho už výrobci nic není.
Pavel - 27.04.2022 10:32:16
Proč bych měl příplacet za něco co začíná být povinné dle nařízení evropské komise. Oni to nařídí a já budu příplacet za něco co je povinné. Když chce někdo lepší navigaci a podobný věci tak to beru. Chceš to tak si priplat.

Do bazaru pro elektromobil? Nikdy! Češi se bojí ojetých aut do zásuvky, ukázal průzkum

Hlavním důvodem je strach ze ztráty kapacity baterie. Ta s sebou nese i snížení hodnoty vozu
16.02.2022 11:58
|
16
Reklama

Řidič BMW, audi či elektroauta bývá častěji agresivním psychopatem než škodovkář. Ukázal to průzkum

Moc dobře z průzkumu nevzešli ani majitelé registračních značek na přání či aut se zlatou barvou
04.12.2021 08:51
|
20

Průzkum mezi majiteli elektromobilů odhalil závažné problémy. Stěžují si i přesvědčení a neochvějní

Cesta k pohodovému a rychlému dobíjení na cestách bude ještě trnitá, ukazuje dotazník ADACu
25.11.2021 18:45
|
31

Při koupi ojetiny se nově dozvíte počet předchozích majitelů. Data prozradí i názvy firem

K mání jsou data jen za období, kdy bylo auto v Česku. U vozů dovezených z ciziny služba nefunguje.
05.06.2026 15:52
|
1

Normální auto za cenu pod půl milionu korun. Kia K4 láká na starý dobrý svět a jde jí to dobře

Motor by mohl být silnější a plasty měkčí. Řazení manuální převodovkou je ale velmi příjemné.
04.06.2026 14:00
|
0
Reklama

Peugeot 408 je po modernizaci ještě odvážnější. Mezi českými řidiči chce ale lovit i cenou

Designový crossover se nabízí se třemi motory, nově také jako elektromobil. Vejde se pod 700 tisíc.
04.06.2026 10:00
|
0

Takhle vypadá nová Škoda Peaq. Mladá Boleslav ukázala první skici elektromobilu pro sedm

Premiéra proběhne už za několik týdnů. Půjde dosud o nejdražší model v nabídce automobilky.
04.06.2026 09:29
|
0
Reklama
Autosalon TV