Reklama
Motorky

CFMOTO 650GT je nejlepším cesťákem ve své kubatuře. Nádech čínské polévky je zde voňavý

Příbuzný endura 650MT překvapuje zcela jiným charakterem, který k naturelu motoru sedí mnohem víc
Zdroj: Michal Borský

Je tomu více než rok, co jsem na tomto místě popisoval svoje pojmy s dojmy z poctivého dvoutisíckilometrového poježdění s čínským cestovním endurem CFMOTO 650MT. S vyloženě bestiálně nízkou cenou pod 150 000 Kč jsem nečekal mnoho, ale "šestpade" se až na pár detailů ukázala jako dobrý cestovní stroj, který se se správným obutím nemusí bát ani nějaké té zvlněnější polňačky. Její sesterská verze GT se stejným motorem, avšak nižším těžištěm, jinou geometrii a celkově sportovněji naladěným podvozkem je ale ještě lepší.

Kategorie na vzestupu

Mnozí majitelé velkých cestovních endur už pochopili, že s oněmi komfortními, leč občas zbytečně těžkými a monstrózními stroji stejně jezdí jen po asfaltu, což znamená, že tato SUV mezi motocykly až tak nutně nepotřebují. Renesanci díky tomu začíná zvolna zažívat kategorie ryze silničních GT strojů, na kterých se neobyčejně pohodlně cestuje i na dlouhé štreky a přitom si s nimi můžete i docela hezky zasportovat.

CFMOTO 650GT je přesně tím typem stroje, který tato kritéria splňuje, ač v trochu bazální formě - mluvím hlavně o výkonu motoru. Celkem 46 kW není opravdu moc, takže onu sportovní složku charakteru GT je třeba brát trochu velkoryseji. Na druhou stranu od jakékoliv dvouválcové "šestpade" těžko čekat o moc víc.
Reklama

Nadčasová estetika i ergonomie

650GT je už na trhu nějaký ten pátek, zejména v méně časté testované černo-šedé kombinaci vypadá stále k světu a je znát, že studio Kiska zde odvedlo poctivý kus práce. 

Každý správný turisticko-cestovní motocykl musí poskytovat pohodlí na dlouhé cestování. Řídítka jsou pěkně široká, takže máte motocykl pevně v rukou. Tělo je mírně předkloněné, a při delší pomalé jízdě jsem to už cítil v zápěstích. Mile mě však překvapilo, že na motorce nemám příliš skrčená kolena.

Největší devizou je samotné sedadlo. Je dobře tvarované a má příjemnou tuhost, takže není problém bez "vlka" a bolestí zvládnout 500 km v kuse. Plexištít je nastavitelný výškově, většinou jsem jezdil se štítem v nejvyšší poloze, kde mi poskytoval výbornou ochranu na tělo, na druhou stranu také velmi zřetelně vibroval stejně jako brzdovka v průhledné nádržce u pravé páčky - trochu zneklidňující element.

Zmínit musím i brzdovou a spojkovou páku. Spojkovou, protože ji můžete nastavit, co v této objemové třídě vůbec není samozřejmé a v této cenové třídě už vůbec ne. Brzdovou nastavujete kontinuálně, malým šroubem pod pákou, ne v pěti či šesti stupních jako obvykle.

Digitalizace prorůstá...

650GT má namísto klasických budíků moderní 5,5palcový barevný TFT displej. Výhodou displeje je, že se sám přepne na negativní zobrazení, když vejdete do tunelu. Intenzitu podsvícení si můžete nastavit v pěti stupních. Třeba však počítat s tím, že přímé slunce na displej shora výrazně sníží čitelnost i při nejvyšší intenzitě podsvícení.

Konstruktéři ale moc nevyužili jeho potenciál. Nedozvíte se totiž aktuální ani průměrnou spotřebu, čas jízdy, dojezd ani spotřebované množství paliva od nulování. To je trochu škoda o to více, že řídící jednotka Bosch, se kterou motor spolupracuje tyto běžné údaje u jiných značek poskytuje. Motorka má každopádně pod displejem sériově 12 V i dva USB konektory.

Přiměřené stádo koní

Řadový dvouválec o objemu 649,3 cm3 vyvine 46 kW (62,6 k), což... vlastně stačí. Motor bez reptání a pěkně zatáhne už zpod 3 000 otáček a přes poněkud méně udatné střední pásmo se propracuje do o poznání šťavnatějšího maxima kolem 9000 otáček.

Motor má dvě mapy - Sport a Touring, mezi kterými přepínáte velmi jednoduše a rychle přímo tlačítkem Mode na levé rukojeti. Se změnou mapy se změní i zobrazení palubního počítače. Malá výtka -  se změnou zobrazení se informace o aktuálně zařazeném převodovém stupni přesune na druhou stranu displeje. Ale člověk by měl přece sám od sebe vědět, co tam má za kvalt, ne?

Rozdíl v režimech mi nepřišel extra citelný, i když je pravda, že se sportovním módu motorka o něco rychleji reaguje, za plynem jde ale vesměs stejně energicky. Líbí se mi, že výfuk má řádnou koncovku a není zakončen nějakým amputovaným ocáskem pod motorkou. 

Řazení je o něco tužší než by člověk u komfortního cesťáku čekal, přesnost je ale dobrá a žádné falešné neutrály se také nekonají.
Reklama

Dobrá motorka

Vpředu jsou klasické teleskopické vidlice, avšak bez možnosti nastavení předpětí a tuhosti. Zadní zavěšení přes téměř horizontálně umístěnou jednotku mi připomíná Kawasaki ER6, jelikož je umístěna excentricky. Zde si můžete nastavit předpětí, nicméně přístup není snadný. Podvozek je ale i v továrním nastavení příjemný na nerovnostech a sebevědomý v zatáčkách.

Hmotnost 226 kg není malá, naštěstí za jízdy vás to nemusí příliš trápit - tohle není stroj, kde by šlo o každé deko. Brzdy J.JUAN mají dobrou účinnost a dobře se dávkují. Zajímavostí jsou pancéřované hadičky v sérii.

Podtrženo sečteno CF 650GT není žádný laciný šunt, byť by snad základní cenovka 167 990 Kč (159 990 Kč za loňský model) mohla k takovému náhledu svádět. Motorka je postavena pevně, plasty pěkně lícují a drží pohromadě – pocit vnímané kvality je na vysoké úrovni a stroj i dobře jezdí. Možná si řeknete, že teď drží pohromadě, protože je nová. Dovozce ale poskytuje záruku na 5 let a byl by sebevrah, kdyby to dělal, aniž by věřil v kvalitu svých produktů.

Diskuze

Jarda - 11.06.2023 14:40:06
Zdravím,gt. Jsem koupil od 1 majitele mám nalétáno 6 ti. Cena kvalita , na dosahovaní předepsaných rychlosti dostačující .
Radek - 11.08.2022 22:37:27
Já ji mám jako už třetí motorku po italské a japonské a nemohu říci nic špatného. Naprostá spokojenost. Zvažoval jsem nejprve 800MT, ale potom jsem přesně z důvodu o kterých se píše v článku zvolit 650GT a nelituju!

CFMOTO odvaha nechybí. Vstupuje do sezony 2022 Mistrovství světa silničních motocyklů – MotoGP

Značka s podporou partnera Prüstel GP team angažuje zkušené španělské jezdce
13.11.2021 18:45
|
2
Reklama

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
06.07.2021 10:27
|
4

Nejzábavnější vozidlo roku 2020: Test buginy CFMOTO Gladiator Z1000 Sport očima tří různých řidičů

Má homologaci jako traktor, ale jezdit s ní mohou držitelé řidičáku skupiny B
14.01.2021 19:50
|
0

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV