Reklama
Bonusy k TV pořadu

BMW X6 M50i mi chvíli připadalo jako rozkymácená almara. Které auto za to může?

Porovnání luxusního SUV kupé s luxusním Gran Coupé se stejným motorem
Zdroj: Robin Běhal

Hodnocení každého testovaného auta minimálně v prvních momentech vždy velmi závisí na tom, jakým vozidlem jezdil člověk těsně před ním. Do BMW X6 M50i jsem přesedl z BMW 850i Gran Coupé. Mohl jsem tedy porovnat rozdíly mezi "přízemním" čtyřdveřovým kupé a velmi módní vyvýšenou kategorií SUV kupé. A zároveň porovnat dva luxusní a rychlé bavoráky se stejným benzinovým osmiválcem o výkonu 530 koní a s pohonem všech kol.
Reklama

Sedí se výš. Nějaké další výhody?

Příznivci velkých a luxusních SUV to neuslyší rádi, ale jediné, v čem mi po první hodině testu připadala "iks šestka" lepší než osmička gran coupé, byl výhled z vozu a snadnější nastupování.

Rozdíl ve vnímání jízdních vlastností je naprosto brutální. Zatímco v osmičce jsem se rozplýval nad tím, jak auto působí přes obrovskou délku lehce a kompaktně a zatáčí úplně samo, v X6 jsem si v prvních chvílích po přesednutí připadal jako v rozkymácené almaře, kterou musím do oblouků cpát násilím.

O něco méně zásadní, ale stále patrný byl rozdíl ve vnímání dynamiky motoru. Ne, že by se BMW X6 M50i při rozjezdech loudalo, v porovnání s většinou ostatních aut jde stále o raketu, ale zrychlení a ještě více zpomalení zkrátka zdaleka nebylo tak působivé a přímočaré. Ve výrobcem udávaných datech činí rozdíl pouhé čtyři desetiny sekundy při zrychlení z 0 na 100 km/h (3,9 vs 4,3 s), ale subjektivně se zdá být ozdíl mnohem větší.

Stejně tak zkreslování reálné rychlosti za volantem řidiče je u osmičky mnohem výraznější. Když jsem jel 180 km/h s X6, tak už jsem to začínal vnímat jako rychlost, u řady 8 je to takové výletní tempo. Může za to i rozdíl v aerodynamice a tedy hluku obtékajícího vzduchu.

Také spotřeba se podle výrobce liší jen minimálně. BMW 850i Gran Coupé má žrát rovných deset litrů, X6 M50i 10,4 l naturalu na 100 km. Realita ale byla, že s osmičkou jsme se lehce dostali i pod udávanou hodnotu, zatímco s "ix šestkou" se nedalo jezdit za méně než za dvanáct. A při trochu svižnějším tempu byly hodnoty 11 vs. 15 litrů ve prospěch nižšího vozu.

Ani praktičnost není jednoznačná

Zastánci SUV se budou ohánět praktičností. Ani to ale není tak jednoznačné, podívejte se na kompletní a velmi podrobné porovnání obou aut vycházející i z našich měření po kliknutí ZDE.

BMW X6 sice nabízí výrazně širší interiér včetně zavazadlového prostoru a o něco více místa nad hlavou na zadních sedadlech, ale osmička trumfuje grandiózním místem na nohy, které jen těžko hledá konkurenci u jakéhokoli osobního vozu, nebo delším kufrem. Skládací kočárek jsme dostali lépe do X6, ale ani v gran coupé to není zásadní problém. Rozdíl ve výrobcem udávaném objemu zavazadlového prostoru je sice velký, v praxi nám ale připadal menší než na papíře.

Samozřejmě, pokud se musíte občas vydat mimo asfalt, není co řešit. Osmičku byste tam mohli lehce zničit. BMW X6 sice také není žádný offroad, ale klasické polní cesty zvládá v pohodě.

Zajímavé je také cenové porovnání. Osmička má sice výše posazenou základní cenu, ale také více standardní výbavy. Při porovnání konkrétních aut, která jsme testovali, ale byla i díky speciální metalíze téměř o sedm set tisíc dražší, když její cena atakovala čtyři milióny.

Jaké auto bych po svezení s oběma volil, mít na něj? Neváhal bych ani vteřinu a sáhl po BMW 850i Gran Coupé. Moje žena by to ale viděla jinak.
Zdroj: Ondřej Běhal
Zdroj: Bart Běhal
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Multimediální systém nového BMW X6 je téměř plnohodnotným průvodcem. Podívejte se, co ví o Česku

Palubní informační systém napojený na net dokáže poradit při cestách do zahraničí. Umí dobře česky
04.06.2020 08:24
|
1
Reklama

Tři lidé zemřeli po srážce dvou aut. Zavinil ji nebezpečně předjíždějící řidič v BMW

Na místě zasahovali také letečtí záchranáři, kteří do nemocnice transportovali malé dítě
01.06.2020 12:37
|
6
Reklama

Ostřejší sestřih i rozsáhlá elektrifikace: BMW řady 5 a 6 se představila v modernizovaném provedení

Nejstarší modelová řada bavoráků i obří GT sází na masivní rozvoj mild-hybridní technologie
27.05.2020 12:12
|
0

Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
16

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV