Proč jezdit k nabíječce, když může přijet za vámi? Pepa našel klíč k elektromobilitě
V televizním pořadu Autosalon Pepa Vrtal alias Fotr na Tripu otestoval nový elektrický SsangYong Torres EVX. Avšak v rámci natáčení zjistil, že ve svém okolí nemá žádné nabíjecí stanice, kde by korejský elektromobil dobil. Na pomoc si tak povolal robota ze společnosti Nimbee, který mu elektromobil nabil přímo před domem, aniž by musel do auta nasednout. Jak tahle revoluční služba funguje?
Řešení na nedostatek nabíjecích stanic
Elektromobilita je na vzestupu a automobilky do oběhu chrlí jeden elektrický vůz za druhým. Má to ale jeden háček. Zatímco elektromobily se posouvají vpřed mílovými kroky, infrastruktura kolem nich je stále v plenkách, obzvláště pak v České republice. Nedostatek nabíjecích stanic je stále nevyřešený problém, který dělá vrásky na čele především majitelům elektromobilů v hlavním městě.
Po Praze jezdí víc elektrických aut než v jakémkoliv jiném českém městě. Tomu ale neodpovídá počet dobíjecích míst, kterých je především v centru nedostatek. Jak to tedy vyřešit? Mnozí developeři by rádi využili lampy veřejného osvětlení a přetvořili je na AC nabíječky. Plán to je sympatický, ale drahý a těžko realizovatelný.
O slovo se tak přihlásil český startup Nimbee, který přichází s elegantním řešením. Majitelé elektrických aut nemusí jezdit k nabíječkám, když nabíječky mohou přijet k nim. Nová služba funguje na podobném principu, jako třeba objednávání jídla. Přihlásíte se do mobilní aplikace, kterou spárujete se svým elektromobilem. Pak už jen stačí zadat, kde vůz stojí, kolik kilometrů (nebo kWh) do něj chcete dobít a v kolik hodin má tým Nimbee přijet. Po ukončení objednávky se už o nic nestaráte.
V určený čas k vašemu autu přijede dodávka, ze které vyjede dobíjecí hardware Nimbee (box je široký pouze 50 cm, takže se vměstná skoro všude). Váš elektromobil si zaměstnanec odemkne pomocí systému CarConnect a zahájí nabíjení. Po ukončení procesu powerbanku opět naloží a upozorní vás, že je elektromobil dobitý. Jak to funguje v praxi, vám vysvětlí Pepa v přiloženém videu.
Powerbanka na kolečkách
V srdci celého řešení stojí mobilní baterie, kterou pro Nimbee vyvinula společnost Designwerk Technologies (jedná se o švýcarskou firmu, jež se podílí na vývoji akumulátorů pro elektrifikované tahače Volvo Group). Baterie je plně mobilní a k pohybu využívá motorizovaný podvozek, který zvládá i autonomní jízdu. Jde tak o soběstačného robota, který postupem času bude zvládat přesuny k zaparkovaným elektromobilům zcela automaticky.
I přes to, že se jedná o prototyp, dosahuje powerbanka na kolečkách srovnatelných výkonů jako běžné statické nabíjecí stanice. Nimbee má kapacitu 60 kWh a je schopná dobíjet elektrické auto výkonem až 50 kW (stejnosměrným proudem DC), což zajistí dojezd až 300 km během jedné hodiny. Zároveň umí pracovat s 800V technologií, což starší nabíjecí stanice v Česku neumí a pracují pouze se 400 V. Tak co, je tohle budoucnost?