Berte ty nejjednodušší kusy od soukromých majitelů
Naše rada tedy zní. Zapomeňte na pohon všech kol, zapomeňte většinou i na automatickou převodovku, na naftové bi-turbo, plug-in hybridní GTE, které testoval televizní Autosalon a jehož se týká i závěrečné shrnutí, na kousky nabušené elektronickými asistenty, adaptivními tlumiči, panoramatickými střechami a dalšími technickými vymoženostmi, které velmi pravděpodobně dříve či později budou zdrojem problémů. Nejvíce si majitelé stěžují například na špatnou funkci automatického přepínání dálkovýich světel, při kterém je neustále problikávají oslňovaní motoristé v protisměru. Stejně tak fungování adaptivního tempomatu není zdaleka tak plynulé a logické jako u současných aut.
Zaměřte se na nejlevnější provedení se základním benzinovým turbomotorem 1.4 TSI, nebo nejlevnějšími naftovými motory 1.6 TDI a 2.0 TDI v nižších výkonových verzích a ideálně bez potřeby močoviny. Takové vozy totiž většinou budou opravdu pocházet od soukromých majitelů a nepůjde o bývalá firemní auta, která chce soukromý majitel za privátní pouze maskovat. Budete mít větší jistotu, že počet kilometrů na ukazateli odpovídá skutečnosti. Nepůjde o žádnou závodní jízdu, ale možná budete bez velkých očekávání příjemně překvapeni. Zároveň máte velkou pravděpodobnost, že ujedete desítky tisíc kilometrů bez nutnosti dalších investic. A navíc by mělo jít o cenově velmi zajímavá auta.
Pokud se necháte přesvědčit k bývalému firemnímu vozidlu, pak velmi rychle přejděte od prodloužených servisních intervalů k těm konzervativním a nechte si měnit olej po každých patnácti tisících kilometrech. Řádně vyzkoušejte infotainment i další funkce, kterých ale opravdu doporučujeme mít na palubě minimální množství.