Většinou průměr, u starších dobré výsledky
Nejprve se pojďme podívat na žebříček Pannenstatistik německého autoklubu ADAC. Ten ukazuje, ke kolika vozům vyjížděli „žlutí andělé“ na tisíc registrovaných. Nejčerstvější statistiky jsou pro Ceed z modelového roku 2021, kdy je 8,4 porouchaných vozů na 1000. U starších z roku 2020 je to 13 kusů a u 2019 v průměru 11,6. To jsou průměrné výsledky, tedy nikterak špatné. Zajímavostí jsou ale dobré stavy starších kusů, tedy vozů registrovaných v letech 2018 a 2017, u kterých je 10,5 resp. 12,9 aut na 1000 s problémy. To je velmi dobrý výsledek, který předčí většinu vozů tohoto stáří. Kompletní hodnocení modelu Kia Ceed si na stránkách ADAC můžete prohlédnout
zde.
Dalším bedlivě sledovaným žebříčkem je TÜV Report. Jde o statistiky z německých STK, které by měly odhalit poruchy u kontrolovaných aut. Nejčerstvější výsledky jsou u modelových ročníků 2020 a 2021. Tam je na tom Kia Ceed opět průměrně, tedy ocitá se spíš v tom lepším průměru. Umístila se totiž na 58. místě s 5,6 procenty závad. Vozy mají tou dobou najeto okolo 38 tisíc kilometrů. Pro srovnání je na tom podobně jako její větší sourozenec Kia Sportage, ale i Ford Kuga, Toyota Aygo nebo Volkswagen Touran. Mimochodem domácí Škoda Kodiaq je na tom jen o chlup lépe, s 5,5 procenty závad se ocitá na 57. místě. Nicméně její majitelé v průměru najíždí o poznání více kilometrů, konkrétně 58 tisíc.
Sluší se upozornit, že i prestižní německé žebříčky spolehlivosti je potřeba brát s rezervou. ADAC u výjezdů k problematickým vozů udává jako nejčastější chybu potíže s baterií. Stejně tak výsledky TÜV mohou často ukazovat spíš na to, jak se k vozům chovají jejich majitelé, než jak jsou skutečně spolehlivé. Jaká je Kia Ceed, tedy v tomto případě stylovější Proceed jako mladá ojetina, to vám poví Martin Müller alias Muldix i na následujícím videu: