Reklama
Bonusy k TV pořadu

Hledali jsme mašinu pro osmnáctileté, na kterou se dají balit holky. Honda Rebel vyhoví

Očima začátečníka jsme otestovali novou motorku pro nováčky s řidičským průkazem A2
Zdroj: Bart Běhal

Ještě nemáte dostatečný věk na velkou motorku a jste vlastníkem řidičského průkazu A2? Nebo se pouze silných mašin bojíte a chcete nějaký pohodový stroj na vyjížďky do přírody či do města? Právě pro vás jsme otestovali novou Hondu Rebel 500 očima začátečníka.

Nejdříve se představím. Je mi 19 let a - upřímně - moje motorkářská kariéra je v plenkách a do Sršně mám daleko asi jako komár. Mimo autoškolu jsem vyzkoušel jen pár motorek.

Motor dokonale koresponduje s charakterem motorky

Začneme samotným srdcem retro mašiny, kterým je řadový, vodou chlazený dvouválec o objemu 471 ccm s výkonem 34 kW a točivým momentem 43,3 N.m. Motor má krásně lineární průběh výkonu a maximální krouťák v nízkých otáčkách. Díky tomu není Rebel zas takový "rebel", jak se možná může zdát. Pro začátečníka je chování pohonné jednotky naprosto ideální. Takový zlatý střed mezi zábavou a bezpečností. 

Mile mě překvapil i zvuk výfukové soustavy, který se nesl v hlubokých bublavých tonech. Tohle je něco, co moje mladé uši, které nudí bzučení některých motorek, poslouchají s nadšením.

Rebel peněženku nevysaje

Spotřeba se u Hondy Rebel pohybuje okolo 3,3 až 4,2 litrů na sto kilometrů. V průměru tak 3,7 l/100 km.

Jeho teritoriem jsou města a uhlazené okresky

Po prvním osedlání Rebela mě potěšila lehká a krásně dávkovatelná spojka. Pozice za řidítky byla příjemná a mnohem pohodlnější, než například u jiných motorek s výkonem do 35 kW. Ruce jsem měl mírně natažené a tělo vzpřímené. Bylo to super hlavně ve městě nebo při pomalejší jízdě na okreskách. Zhoršilo se to až na dálnici při rychlosti 130 km/h a vyšší, kdy jsem měl pocit, že mě motorka chce ze svého hřbetu sfouknout.  

Malá mašina s velkýma koulema

Při jízdě na Hondě Rebel mě nejvíce bavilo její charisma, které z ní přímo čiší. Většina kolemjdoucích se za mnou otáčela a motorkáři mi ukazovali palec nahoru. Ale Rebel nepřináší radost jen okolí, ale především jejímu řidiči. Vozit se na ní není žádný adrenalin, ale potěšení, přinášející pocit svobody, který je doprovázené dojmem bezpečí a neohroženosti. Nenechte se však zmást, Rebel není žádný lenoch a dokáže mít i velké koule. Stačí mu zatopit pod kotlem a pak se okolní krajina jen míhá. Umí jet i přes sto padesát kilometrů za hodinu, což je pro začátečníka až až.

V zatáčkách se chová předvídatelně a zatáčí téměř pouhým pomyšlením. Když náhodou do zákruty najedete moc rychle, o holý život se bát nemusíte, motorka chybku díky systému ABS odpustí a v náklonu se kola nezablokují. To samé platí i o dávkování plynu a brzd. Ani jednou po dobu testu se mi nestalo, že by mě prudké zatažení plynu nebo brzdy něčím vyděsilo.
Reklama

Jediná chyba na kráse

Šestistupňová převodovka funguje bez jakéhokoliv problému a i bez quick shifteru tam kvalty padají jako po másle. Jediným problémem, spojený právě s převodovkou, je její nešťastné umístění (viz obrázek nad tímto textem). Její poloha je totiž hned u pravé stupačky, kde dost překáží a po pár minutách jízdy mě z plastové krytky zakrývající převodovou skříň bolela noha. Dalo se to vyřešit pouze tak, že jsem měl chodidlo více posunuté doprava, avšak v tu chvíli jsem nedosáhl na zadní brzdu. 

Pokud to shrneme, Honda Rebel 500 je ideálním náčiním pro začínající motorkáře, a to bez ohledu na věk. Sice nedokáže trhat asfalt, ale za to nabídne pohodové svezení bez jakéhokoliv strachu o život, a navíc za velice přijatelnou cenu. 
Reklama

Diskuze

d@rkWolf - 17.09.2020 00:05:19
Mno nevím, chcete tvrdit, že má Rebel náklonové ABS? Páč to mi v téhle třídě a cenovce moc věřit nechce. To je otázka půlmegových KTM nebo BMW...
Janek Lahoda - 17.09.2020 06:44:50
Chtěl bych autora článku pochválit za bezvadný motorkářský outfit. Samozřejmě styl na prvním místě, potom až bezpečí. To jsou ty nerozvážní mladí kluci.

V roce 1947 jsme měli oficiálně nejlepší motorku na světě!

Nenápadná budova na konci náměstí v Kašperských Horách ukrývá neuvěřitelné motocyklové poklady
07.09.2020 08:52
|
24
Reklama

Většina radarů je na motorkáře krátká. Některé nové typy zejména v okolí Brna ale fotí i zezadu

Úsekového měření se rychlí milovníci jedné stopy bát nemusí. Ani v omezeních na dálnici D1
15.08.2020 10:21
|
28

Deset tisíc korun na řidičák a kondiční jízdy zdarma. Vespa rozdává dárky

Všichni milovníci jedné stopy a italského designu by měli zpozornět
14.07.2020 17:11
|
0

Odhalili jsme tajemství Škodovky. Měla připravený pickup z SUV Yeti, ale nikdy ho nezačala vyrábět

Mladoboleslavská automobilka až nyní ukázala Autosalonu koncept užitkového vozu s nákladní korbou
24.02.2021 20:17
|
5

Test modernizovaného Hyundaie Kona Electric: Ujeli jsme v zimě 425 km na jedno nabití. A topili si

Elektromobil "made in Czech republic" prokázal, že se v klíčovém parametru blíží benzinovým autům
24.02.2021 19:04
|
0
Reklama

Češi ocenili nezdolnost Roberta Kubici. Několikrát se málem zabil, formuli musel řídit jednou rukou

Legendární polský závodník v Praze převzal cenu pro světovou osobnost motoristického sportu
22.02.2021 12:45
|
0

Hyundai loni prodal rekordní počet elektroaut. Založil pro ně vlastní značku, přijede první model

Korejská automobilka plánuje od roku 2021 zvýšit aktivitu v oblasti elektrifikovaných automobilů
17.02.2021 18:18
|
0
Reklama
Autosalon TV