Reklama
Autopunk

Vyzkoušeli jsme nejkrásnější a nejbezpečnější hromadnou dopravu. Pilot si během letu fotil Karlštejn

Vzducholoď Zeppelin ZF pluje po nebi až stokilometrovou rychlostí. Udržel by ji i jeden vzpěrač
Zdroj: Tiskový servis ZF

V Autosalonu testujeme nejrůznější vozidla, a proto jsme nemohli odmítnout pozvání na let vzducholodí Zeppelin od firmy ZF vyrábějící množství komponentů potřebných pro výrobu aut i dalších dopravních prostředků včetně převodovky pro tento vzdušný koráb. Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli, že jde nejen o nejbezpečnější, ale také nejkrásnější a nejpohodlnější způsob hromadné dopravy osob.

Při letu si klidně otevřete okno

Kráčíme po trávě letňanského letiště k monstróznímu doutníku v modrobílých barvách a obřím logem ZF. V uší zní vrčení tří motorů, které vytvářejí hluk podobný letounům s turbovrtulovými pohonnými jednotkami. Pod obřím doutníkem je "přilepená" zdálky směšně malá kabinka, která vypadá jak housenka pod melounem. Bizarní obrázek dokresluje muž, který 75 m dlouhého obra drží na laně, jako by si pouštěl nafukovací balónek z pouti. Schůdky vedoucí od kabiny se občas nazdvihnou, poposkočí, zase se odrazí od země...

Dovnitř chodíme po dvou a vždy, když dvojice nastoupí, technici vypustí z nádrží odpovídající množství vody. Hmotnost celého monstra se i s dvanáctičlennou posádkou včetně cestujících drží kolem 350 kg, takže by ho zřejmě dokázal nad hlavou udržet i jediný špičkový vzpěrač. Jak je to možné, když jenom ona posádka váží přibližně tunu a samotná konstrukce sedm a půl tuny? Doutník totiž vyplňuje nehořlavé helium, plyn výrazně lehčí než vzduch, který jej nadlehčuje. Technicky vzato je Zeppelin ZF letounem, nikoli balónem, právě proto, že je těžší než vzduch, takže nepluje, ale letí. A je řiditelný. Takže by se nám nemělo při cestě z Prahy do Plzně stát totéž co Járovi Cimrmanovi, který po sedmihodinovém letu se stíhací vzducholodí Karel ze Stuttgatu do Bruselu přistál vlivem silného protivětru nedaleko Varšavy.

Jak vypadá kabina zdálky maličká, tak po nástupu do ní se cítíme jako ve velkém akváriu. Na rozdíl od letadla je tady spousta prostoru, sedačky nejsou namačkané jedna na druhé a výhled všemi směry usnadňují gigantická okna, která lze při letu otvírat a fotit z nich. Ano, krátce po startu se můžeme odpoutat a volně se pohybovat po kabině a dýchat čerstvý vzduch. Vždyť letíme pouhých 300 metrů nad zemí, ačkoli může zeppelin vystoupat až do 3000 metrů nadmořské výšky.

Další skvělou změnou proti letadlu je propojení místa pro cestující s kokpitem pilotů. Asi se nepředpokládá, že by zeppelin zneužili teroristé, a tak vidíme pilotům pod ruce a můžeme sledovat všechny přístroje. Ovládání vzducholodi není příliš náročné, takže s námi vždy jeden z členů posádky živě konverzuje, když nás napadají dotazy. A když se zrovna na nic neptáme, tak si kapitán z otevřeného okénka fotí Karlštejn, který vidíme jak z rogala. Mimochodem právě zvědaví a až příliš přítulní rogalisté jsou asi jedinou věcí, která dokázala dvoučlennou posádku Zeppelinu ZF během letu mírně znervóznět.

Průstřel? Selžou všechny motory? Nevadí

Mimochodem, Zeppelin ZF řídí i žena, dáma v nejlepších letech Katharine Board. Při našem dnešním letu sice sedí na židli kopilota, ale aspoň nám může perfektní angličtinou odpovídat na otázky. Neopomene zdůraznit, že: "Tahle vzducholoď je nejbezpečnějším dopravním prostředkem na světě. Máme tři motory. I kdyby se porouchaly všechny tři, pořád budeme fungovat jako balón a v klidu přistaneme."

A co kdyby po nás někdo střílel? "Nevadí, v konstrukci z pryskyřice a uhlíkových vláken by udělal jen malé díry a hélium vyprchá pomalu. Dost často se nám stane, že v trupu objevíme díry od ptáků."

Maximální rychlost stroje je 100 km/h, což je také tempo, kterým letíme a pohybujeme se tak přibližně na úrovni kamiónů na plzeňské dálnici D5, kterou občas vidíme pod sebou. Stejně tak ale Zeppelin dokáže stoupat kolmo vzhůru a setrvat ve vzduchu na jednom místě jako helikoptéra.

Dokáže letět až 22 hodin v kuse

Let je nesmírně příjemný. Na rozdíl od letadla i helikoptéry je tady mnohem menší hluk, vnitřnosti netrpí přetížením a změnami tlaku. A na rozdíl od balónu není posádka zcela odkázána na rozmary větru a není třeba se tady v podzimním počasí halit do kožichů, protože kabina je komfortně vytápěná.

Užíváme si dokonalých vyhlídek na Prahu, Karlštejnsko nebo malebné okolí Berounky. Největším nepřítelem zeppelinu je pochopitelně prudký vítr. A v tom máme štěstí, protože teď po ránu ještě tolik nefouká, a nakonec budeme právě kvůli prudkému proudění vzduchu jedna z mála posádek v Česku, která si tuhle atrakci užije.

Tři motory pohání kerosin a spotřeba podle Katharine činí asi čtyřicet kilo paliva na hodinu, což není při přepočtu na jednoho cestujícího vůbec špatné. "Plně natankovaní bychom dokázali letět až 22 hodin v kuse, ale naše nejdelší trasy měří maximálně 400 km. Máme totiž na zemi dost rozsáhlý podpůrný tým, na který musíme brát ohledy," vysvětluje.

Vzducholodě Zeppelin se vyrábějí ve spolupráci s firmou ZF v jejím sídle ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera v Německu. V současnosti jich po světě létá pouze šest. Kdo si chce tento zážitek dopřát, může si právě v okolí Bodensee koupit vyhlídkové lety. Ceny začínají na 260 eurech.

A stojí to za to! Takhle bych si uměl představit hromadnou dopravu na trase Praha-Plzeň. Bez kolon, bez nervů, s pocitem krásna z malebné české krajiny v babím létě. Zeppelin nabízí nejen nejbezpečnější, ale také nejkrásnější a nejpohodlnější hromadnou dopravu.
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv
Takhle vrčí vzducholoď Zeppelin ZF.
Reklama
Reklama

Diskuze

Matěna - 22.09.2021 17:18:12
Je to jistě krásné na pohled a výlet, ale zcela nepoužitelné jako dopravní prostředek, navíc pro hromadnou dopravu, Vzducholoď je při silnějšímu větru nepoužitelná. A spotřeba paliva na osobu a se nedá srovnat s automobilem, natož s autobusem.

Do Turecka se nemusí jen létat. Fotr na tripu radí, jak se tam dostat bez problémů autem

Rady ohledně placení dálnic, koronavirových restrikcí nebo tankování
05.08.2021 12:27
|
0
Reklama

Létají přes 300 km/h a z místa na stovku zrychlí pod 4 s. Našli jsme nejrychlejší kombíky světa

Která kombi akcelerují nejrychleji z nuly na 100 km/h? Vytvořili jsme žebříček pěti nejlepších
09.09.2020 20:01
|
2

Proti Audi, BMW nebo Mercedesu jsou za pusu. Levné létající koberce ale končí i po malých nárazech

Dáváte přednost komfortu a nemusíte mít prémiovou značku? Můžete zkusit citroën nebo hondu
09.06.2020 08:11
|
1

TSI, nebo TDI? Dříve nebylo u VW Caddy co řešit, po testu se diesel jeví jako skoro zbytečný luxus

Porovnávali jsme v reálném provozu oblíbené MPV z malé dodávky s motory 1,5 TSI a 2.0 TDI
11.12.2024 18:00
|
2

Stesk po dieselu mizí. Hybridní Hyundai Santa Fe ve spoustě ohledů naftového předchůdce překonal

Lehkou nohou jsme jezdili v pohodě pod sedm litrů na sto v kombinovaném provozu
11.12.2024 10:01
|
2
Reklama

Připravili jsme nové Toyotě Land Cruiser peklo na zemi. Je to ohrožený druh blížící se dokonalosti

Tři stovky testovacích kilometrů v Maroku vedly i místy, na něž bychom se neodvážili pěšky
10.12.2024 11:58
|
1

Facelift přiblížil benzinový SsangYong Torres elektrickému. Má to své výhody i důvod k smutku

Testovali jsme Torres před faceliftem i po něm. A také elektrickou verzi EVX. Srovnáváme je
04.12.2024 19:59
|
3
Reklama
Autosalon TV