Reklama
Autopunk

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
Zdroj: Tiskový servis Besip/Česká asociace pojišťoven

Dobré rady často říkají, že člověk by měl mít pojištěné vše a být pojištěný na vše. Povinné ručení znají všichni, kteří mají auto, ale málokdo už si nastudoval konkrétní podmínky pojistné smlouvy. Na to, co konkrétně kryje povinné ručení myslí zákon, ale jeho výklad je poměrně nejednoznačný. Pak už záleží na tom, co má pojišťovna uvedeno ve smluvních podmínkách nebo na rozhodnutí soudu. A ten může řešit i hodně bizarní kauzy týkající se povinného ručení.

Sex v autě za zdraví a miliony

Jedna taková se týká nechráněného styku v autě, ze kterého bylo následně nakažení HIV a žádost o milionové odškodné. Už asi tušíte, že k této kauze došlo v Americe. Jak vysvětlíme níže, u nás by neměla ani šanci vzniknout. Soudní případ řeší ženu, která měla v autě pohlavní styk a při něm se nakazila HIV. Na auto byly uzavřeny dvě pojistky, klasické povinné ručení a pak ještě jeho nadstavba, která navyšuje limit pojistného plnění z odpovědnostních pojištění, tedy z povinného ručení.

Žena se obrátila na pojišťovnu s požadavkem na plnění z povinného ručení, ze kterého chtěla milion dolarů za způsobenou škodu pokrývající náklady na léčbu, její bolest a utrpení. Jenomže pojišťovna nárok zamítla s jasným argumentem "škodná událost nevyplývá z běžného používání vozidla“ a tedy není pojistnou událostí.

Dotyčná se následně s mužem, se kterým strávila v jeho autě pár vášnivých okamžiků, v arbitráži dohodla na urovnání sporu, přičemž to pro ni nakonec znamenalo dokonce 5,2 milionu dolarů. Pojišťovna nebyla účastníkem této arbitráže a pravděpodobně o ní ani nevěděla. Dotyčná se obrátila na okresní soud s cílem vymoci rozhodčí nález a svůj spor vyhrála. Pojišťovna Geico se poté odvolala k vyššímu státnímu soudu.

A tam se vše bude ještě řešit. Nejenže pojišťovna nedostala šanci se bránit, ale obvyklé užívání vozidla podle soudu neznamená sex v něm. A ono obvyklé užívání opravdu nemůže za to, že se nakazila HIV.

Reklama

Jak by to vypadalo u nás?

Úplně jinak! Ale tak jednoduché to u nás, respektive v Evropě také není. Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu totiž říká: „„Pojištění odpovědnosti se vztahuje na každou osobu, která je povinna nahradit újmu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě.“ Jenomže konkrétní definice provozu vozidla chybí. A podle pojišťovny Pillow není ani v motorové směrnici Evropské unie.

Několik soudních rozhodnutí z posledních let rozhodlo, že do obvyklého používání vozidla patří i to, že je někde zaparkované a začne samo třeba hořet, čímž poškodí další auta kolem. Ale i jeho používání mimo běžné komunikace. Ovšem přeměna auta na hodinový hotel do obvyklého užívání nepatří, takže v Česku, respektive v Evropě by dotyčná neuspěla.

Navíc v současné době probíhá aktualizace evropské směrnice, která se snaží přesně definovat provoz vozidla. V návrhu je uvedena formulace: „Jakékoli použití vozidla, které v době nehody odpovídá obvyklé funkci vozidla jakožto dopravního prostředku, a to bez ohledu na vlastnosti vozidla a bez ohledu na terén, ve kterém je motorové vozidlo provozováno, a na to, zda vozidlo stojí, nebo je v pohybu.“ To by mělo předejít řadě soudním sporům.


Diskuze

Jan - 08.07.2022 01:15:54
Na kterém srovnávači jste to dělal vy? Na kterém máte zkušenost?
Marek - 06.07.2022 11:31:06
Můžete se podívat už dopředu, pokud víte jaké auto to bude, teda jaký bude mít výkon a obsah. Ceny se dají dobře najít na srovnávači pojištění online, kde to hned uvidíte vypočítané na vás a konkrétní auto.

Prasklinu předního skla není radno podceňovat ani, když ho máte připojištěné. Pojišťovny jsou přísné

Důkazy o vzniku pukliny se posuzují individuálně, palubní kamera stačit nemusí
24.02.2021 18:18
|
8
Reklama

Nová aplikace zdarma reviduje a hodnotí smlouvy. Ušetří na povinném ručení a havarijním pojištění

Automobilové pojistky je ideální kontrolovat každý rok, jinak začnete platit zbytečně vysoké částky
30.03.2020 14:50
|
7

Co dělat, když viník nehody ujede? Bez kamerového záznamu to chce havarijní pojištění. Jinak smůla

Upadlé kolo zastavilo dopravu na D6. Naštěstí řidič náklaďáku zastavil a k nehodě se přiznal
14.11.2019 05:00
|
4

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Řidič kamionu jel po dálnici D5 bez předního kola. Policisty zaskočila jeho výmluva

Svou nebezpečnou jízdou si vysloužil kauci 10 tisíc korun. Pokuta ale nemine ani provozovatele auta
13.06.2022 09:55
|
10
Reklama
Autosalon TV