Reklama
Archiv - Zprávy

Značení paliva na čerpacích stanicích bylo sjednoceno

Od 12. října 2018 bylo sjednoceno značení paliva na evropských čerpacích stanicích. O jaké jde palivo, již od října nepoznají motoristé pouze dle hrdla na čerpací pistoli či různých nápisů na stojanech. Dle nařízení Evropské komise budou muset všechny čerpací stanice povinně používat i jednotná loga pro jednotlivé typy paliv.

Kolečko označuje stojan s benzinem, čtverec s naftou, kosočtverec bude určený pro plyn. V kolečku pak je napsané písmeno E a číslo označující maximální podíl biosložky (u současného benzinu označovaném Natural 95 půjde o označení E5). Ve čtverci označujícím naftu je písmeno B a číslo označující podíl biopaliva. U běžné nafty je tento podíl max. 7 %, označení tedy bude B7.

„Ročně si vyžádá pomoc asistenční společnosti v souvislosti s natankovaným špatným palivem zhruba 2 000 českých motoristů. Naše statistiky ukazují, že výrazně převažují zásahy v České republice. Za hlavní příčinu proto považujeme nepozornost řidičů, kteří například současně jezdí vozidly na rozdílná paliva. Naopak v zahraničí jsou Češi výrazně obezřetnější a ujišťují se, že do vozidla tankují skutečně správné palivo,“ vysvětluje Vladimír Fuchs, viceprezident ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance. Označování paliva doposud nemělo jasná pravidla, proto čerpací stanice využívaly své obchodní názvy. Při návštěvě některých jižních států pak český motorista mohl jen obtížně dedukovat, které palivo je pro jeho vozidlo nejvhodnější. Záměně benzinu za naftu dnes brání zejména užší hrdlo nádrže u benzinových vozidel, které neumožňuje zasunout hrdlo nesprávné pistole do nádrže, avšak benzinovou pistoli do naftové nádrže zasunout můžete. Motor a palivový systém však může poškodit i natankování paliva s jiným než předepsaným podílem biosložky, čemuž se mj. snaží předejít právě nová evropská legislativní úprava. „Jednotná evropská pravidla pro značení paliva jsou určitě vstřícným krokem pro motoristy, nicméně na počet případů, kdy motorista načerpá špatné palivo, nejspíš nebudou mít zásadní vliv, nadále proto budeme připraveni řidičům s touto nepříjemnou chybou pomoci,“ doplňuje Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Worldwide Partners pro ČR a SR a člen prezidia ČAAS.

Odborníci doporučují vozidlo se špatným palivem nezkoušet ani startovat. V případě že si chybu řidič uvědomí až po nastartování, tak vozidlo ihned odstavit a v jízdě nepokračovat, jinak hrozí závažné poškození automobilu. „V drtivě většině případů je nezbytné vozidlo odtáhnout do servisu, kde vyčerpají špatné palivo, zkontrolují zasažení palivového systému a otestují plnou funkčnost motoru. Asistenční zásah v takovém případě vyjde průměrně na 1 900 Kč. V případě, že má motorista tuto službu sjednanou k povinnému ručené nebo havarijnímu pojištění, pak ji uhradí pojišťovna,“ říká Marek Jaroš, generální ředitel společnosti Global Assistance a člen prezidia ČAAS. Pomoc asistenční společnosti pojišťovny si mohou motoristé zavolat na Lince pomoci řidičům 1224.

 

Typ paliva Označení písmenem Označení geometrickým tvarem Číslo vyjadřující podíl biosložky v %
Benzin E Kruh E5 (Natural 95)
Nafta B Čtverec B7 (Motorová nafta)
Plyn LPG,CNG Kosočtverec -
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV