Vyzkoušejte si krizové situace. Na polygonech je to možné.
Jedním z takových míst je i polygon na mosteckém autodromu. Kurzy zde lákají stále více řidičů a přibývá přihlášek nejen od jednotlivců, ale výrazně stoupl zájem ze strany firem. Manažeři firem a podniků tak stále častěji využívají tuto formu „benefitu“ pro své zaměstnance. Automobil celá řada lidí využívá kromě jiného také k dopravě na pracoviště, a velká skupina jich navíc jezdí se služebním vozem. Bezpečnost za volantem by proto měla být jednou z hlavních priorit. „Ohromná výhoda výcviku řidičů na uzavřených plochách polygonu spočívá v tom, že si mohou vyzkoušet v praxi zvládání krizových situací bez ohrožení sebe či kohokoli jiného, což na silnicích při běžném provozu samozřejmě není možné,“ uvádí vedoucí polygonu společnosti Autodrom v Mostě Veronika Raková.
Z ankety mezi absolventy kurzu bezpečné jízdy vyplynulo, že právě možnost nácviku krizových situací ve vlastním voze pod dohledem instruktora byla pro ně jednou z výrazných motivací. „To mě samozřejmě lákalo. Do nebezpečné situace se dostanete v mžiku. Jak z ní ale ven. Polygon umožňuje nácvik těchto prekérních situací, navíc instruktor prostřednictvím vysílačky vzápětí koriguje případné chyby řidiče a vysvětlí, jaký manévr použít, co je v dané situaci nejlepší,“ potvrdil jeden z účastníků, padesátiletý Miloš Bína. S náplní kurzu byl spokojený také pětadvacetiletý Filip Kodeš. „Kurz splnil mé očekávání. Chtěl jsem si vyzkoušet, jak se mé vozidlo chová v krizových situacích. Zároveň jsem doufal, že nácvikem jejich zvládání zlepším své reakce na náhlé či nečekané podněty. To sice ukáže až praxe, věřím ale, že kurz mi v tomto hodně pomohl,“ konstatoval. Zvýšení bezpečnosti při jízdě autem obzvláště při cestování s dětmi si stanovila jako cíl Dita Rezková, která poukaz na kurz obdržela darem. „Doufám, že praktický výcvik na plochách polygonu přispěl ke zdokonalení mého řidičského umění. Řadu novinek a zajímavostí jsem se z výkladu instruktora navíc dozvěděla i v teoretické části v učebně,“ upřesnila. Příkladem odpovědného přístupu jsou rodiče osmnáctiletého Ondřeje Pátka, kteří svému synovi jako začínajícímu řidiči účast v kurzu bezpečné jízdy zaplatili. „Zajímalo mě, jak se bude chovat auto v extrémních podmínkách. V tomto ohledu mě kurz plně uspokojil. Vyzkoušel jsem si, co by mě mohlo na silnicích všechno potkat a jak na to reagovat,“ řekl.
V autoškolách není podle zdejšího hlavního instruktora Marka Kohoutka vedle výuky základního ovládání vozu a osvojení dopravních předpisů mnoho prostoru pro problematiku bezpečnosti, nedisponují ani vhodnými prostory pro nácvik zvládání krizových situací. „Kurz bezpečné jízdy mohu rozhodně všem řidičům doporučit. Je totiž skutečně nutné trénovat, nacvičovat a zdokonalovat se. Jakmile totiž nastane krizová situace, není už prostor na přemýšlení, člověk to musí mít zažité,“ vysvětlil.
V teoretické části kurzu pak instruktor rovněž seznamuje jeho účastníky s novinkami v dopravní legislativě, nejnovějšími trendy automobilového průmyslu v souvislosti s čistou mobilitou či s pokroky ve výbavě a ovládání vozidel.