Reklama
Archiv - Zprávy

Volkswagen potvrdil první zákazníky pro nové Polo GTI R5

Krátce před zahájením soutěžní sezony 2018 potvrdil Volkswagen dodání nového soutěžního vozu Polo GTI R5 prvním 15 zákazníkům.
Zdroj: VW

Vývoj soutěžního speciálu s pohonem všech kol pro zákaznický sport, jehož základem je nová, šestá generace modelové řady Polo, byl zahájen začátkem loňského roku. Nový vůz byl poprvé představen veřejnosti v prosinci. Nové soutěžní Polo se těší velké poptávce – v neposlední řadě i z toho důvodu, že Polo GTI R5 zahrnuje veškeré know-how svého předchůdce, který vybojoval čtyři tituly mistra světa v nejvyšší kategorii soutěžního sportu, WRC.

V druhé polovině letošního roku bude prvním zákazníkům dodáno 15 vozů Polo GTI R5 o výkonu 272 k. Tři vozy budou předány rakouskému týmu Baumschlager Rallye & Racing GmbH, vedenému rakouským jezdcem Raimundem Baumschlagerem, který zvítězil v mistrovství Rakouska v rallye v roce 2017 s vozem Polo R WRC. Rovněž tři vozy byly prodány týmům z Belgie: dva vozy týmu BMA a jeden vůz Polo GTI R5 týmu THX Racing.

Dva vozy Polo GTI R5 se vydají na cestu k týmu Printsport Oy do Finska, domova rallye. Printsport úspěšně realizuje projekty s mladými a talentovanými jezdci, jako jsou Esapekka Lappi, Ole Christian Veiby a Jari Huttunen. Současnými členy týmu jsou Lukasz Pieniazek z Polska a Emil Lindholm, syn vícenásobného mistra Finska Sebastiana Lindholma. Další dva vozy Polo GTI R5 bude nasazovat do soutěží tým HK Racing v Itálii. Jeden soutěžní vůz GTI zamíří do Portugalska. A jeden vůz GTI R5 byl prodán do Švédska týmu Kristoffersson Motorsport.

Nejdelší cesta – téměř 11 000 kilometrů vzdušnou čarou – čeká tři vozy Polo GTI R5, které budou odeslány do jihoamerického státu Paraguay. Miguel Carrizosa/DIESA S.A., importér značky Volkswagen v Paraguayi, bude vozy nasazovat v tamních soutěžích.

Montáž všech vozů Polo GTI R5 bude probíhat ručně v Hannoveru.

Polo GTI R5 má stejně jako sériově vyráběný model – nové Polo GTI - výkonný řadový čtyřválec s přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním benzinu, který je uložen napříč před přední nápravou. Pravidla omezují zdvihový objem motoru soutěžní verze na 1,6 litru. To postačuje k dosažení nejvyššího výkonu 200 kW (272 k) a maximálního točivého momentu 400 N.m. Pětistupňová sekvenční převodovka s těsně odstupňovanými převodovými stupni a trvalý pohon všech kol zaručují vynikající hodnoty zrychlení na jakémkoli povrchu, ať se jedná o asfalt, šotolinu nebo sníh. Soutěžní GTI o hmotnosti 1 230 kilogramů zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy.

Čtyřdveřová celoocelová karoserie sériové verze, která tvoří základ soutěžního vozu Polo GTI R5, pochází z výrobního závodu ve španělské Pamploně a v souladu s pravidly FIA je dodatečně vyztužena bezpečnostním rámem a dalšími bezpečnostními komponenty. Homologace soutěžního vozu Polo GTI R5 proběhne v létě 2018. Dodání prvních vozů soukromým týmům je plánováno na druhou polovinu roku 2018, což platí i pro účast v prvních soutěžích.

Mezinárodní automobilová federace FIA schválila v roce 2012 pravidla R5 pro novou generaci soutěžních vozů, která se zaměřuje především na zákaznické týmy, mladé talentované jezdce a soukromé jezdce. Od té doby vyrobilo pět různých výrobců více než 400 soutěžních vozů, které se účastní národních a mezinárodních mistrovství na celém světě.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV