Reklama
Archiv - Zprávy

Volkswagen na IAA 2018 v Hannoveru představuje elektrifikaci užitkových vozidel

Volkswagen Užitkové vozy elektrizuje segment lehkých užitkových vozidel. Na veletrhu IAA v Hannoveru představuje pět nových vozidel s místně nulovými emisemi, jimiž buduje základy elektrické mobility pro komerční využití.
Zdroj: Volkswagen

I.D. BUZZ CARGO

Před měsícem představil Volkswagen Užitkové vozy nový model e-Crafter, prvního reprezentanta v oblasti elektrické mobility. Předprodej lehkého užitkového vozu s elektrickým pohonem bude zahájen v ČR již na podzim. Elektrická ofenziva pokračuje studií I.D. BUZZ CARGO – první užitkové vozidlo na základě nové rodiny I.D. a modulární platformy MEB pro vozidla s elektrickým pohonem. I.D. BUZZ CARGO nabízí progresivní design, velký vnitřní prostor, režim automatizované jízdy („I.D. Pilot“), digitalizovaný systém pro přepravu nákladu a dostatečný dojezd. V závislosti na velikosti akumulátorů a příslušném modelu umožňuje platforma MEB dojezd cca 330 až více než 550 km (podle metodiky WLTP).

Crafter HyMotion

Ve světové premiéře se představuje také model Crafter HyMotion, lehké užitkové vozidlo poháněné palivovými články na vodík. Crafter HyMotion je koncipován především pro přepravu na delší vzdálenosti. Čím více kilometrů vozidlo ujede v každodenním provozu, tím zajímavější je pro velká užitková vozidla vodíkový pohon s palivovými články. Palivové nádrže modelu Crafter HyMotion pojmou 7,5 kg vodíku. Vůz s celkovou hmotností 4,25 tuny tak ujede s touto zásobou paliva více než 500 km. Doplňování paliva probíhá u modelu Crafter HyMotion přibližně stejně rychle jako u jeho konvenčně poháněných sourozenců. Díky této skutečnosti je nová verze s nulovými emisemi atraktivní pro komerční využití. Navzdory výrazně delšímu dojezdu má Crafter HyMotion vyšší užitečnou hmotnost než e-Crafter.  Crafter HyMotion je zatím jen studií. Jakmile však bude k dispozici infrastruktura vodíkových plnicích stanic, bude elektromotor tohoto lehkého užitkového vozu připraven ke startu. Po modelu Caddy Maxi HyMotion, který byl poprvé představen v roce 2009 v rámci akce „Hydrogen Road Tour“, je Crafter HyMotion již druhou studií značky Volkswagen Užitkové vozy s palivovými články na vodík.

ABT e-Transporter

Volkswagen nabízí již osm desetiletí modelovou řadu Transporter. Nyní by mohl být pohon tohoto vozu také napájen elektrickým proudem, jak naznačuje světová premiéra studie vozidla taxislužby ABT e-Transporter. Koncepční automobil byl vyvinutý ve spolupráci se společností ABT e-Line GmbH. Systém akumulátorů studie ABT e-Transporter má modulární konstrukci, která v případě sériové výroby uspokojí nejrůznější požadavky zákazníků z hlediska provozních vlastností a nákladů. V základní konfiguraci je elektricky poháněný Transporter vybaven lithium-iontovými akumulátory s kapacitou 37,3 kWh a nosnost vozidla s touto baterií může být až 1 050 kg. Druhá verze akumulátorů nabízí kapacitu 74,6 kWh a nosnost až 750 kg. Dojezd se pohybuje v rozsahu od 208 do 400 km.

ABT e-Caddy

Druhým modelem ze společného vývoje společnosti ABT e-Line GmbH a značky Volkswagen Užitkové vozy, který slaví na IAA světovou premiéru, je ABT e-Caddy. Tento model bude uveden na trh již v polovině příštího roku. Volkswagen představuje model ABT e-Caddy rovněž jako vozidlo taxislužby, pro kterou je jako stvořený. Výchozím modelem je Caddy Maxi s prodlouženým rozvorem a dostatkem prostoru pro pět cestujících včetně zavazadel. S dojezdem až 220 km (dle NEDC) je toto vozidlo ideální pro provoz v ekologických zónách evropských měst. Zdrojem hnací síly je v modelu ABT e-Caddy elektromotor o výkonu 82 kW. Elektromotor je napájen z lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 37,3 kWh. ABT e-Caddy s nejvyšší rychlostí 120 km/h bude s objemem nákladového prostoru 4,2 m3 patřit mezi nejprostornější elektromobily své třídy. Nosnost automobilu může být až 635 kg.

Cargo e-Bike

Volkswagen Užitkové vozy se navíc na IAA 2018 zapisuje do historie svým prvním elektrickým jízdním kolem. Cargo e-Bike je nákladní jízdní kol, resp. užitkové vozidlo pro doručování zásilek koncovým odběratelům. Tříkolové vozidlo bude uvedeno na trh již v roce 2019. Cargo e-Bike disponuje systémem „pedelec“ (pedal electric cycle), který jezdce podporuje při šlapání centrálně uloženým elektromotorem o výkonu 250 W (48 V) do rychlosti až 25 km/h. Výhodou jízdního kola „pedelec“ je možnost provozu kdekoli, dokonce i v pěších zónách. Energii pro elektromotory poskytuje lithium-iontový akumulátor. Pohon a robustní konstrukce nákladního jízdního kola jsou koncipovány pro užitečnou hmotnost až 210 kg (včetně jezdce). Vpředu je nejmenší užitkové vozidlo Volkswagen všech dob vybaveno dvěma koly. Mezi nimi je nízko uložená ložná plocha, k níž se připevní přepravní box s objemem nákladového prostoru 0,5 m3. Inovativní kinematika přední nápravy zaručuje, že se přepravovaný náklad na ložné ploše při průjezdu zatáčkou nenaklání s nákladním jízdním kolem, nýbrž zůstává stabilně stát ve vodorovné poloze. Systém naklánění jízdního kola je naprostou novinkou. Nový Cargo e-Bike se bude vyrábět v závodě značky Volkswagen Užitkové vozy v Hannoveru.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV