Reklama
Archiv - Zprávy

V prodeji ojetin hrají na našem trhu stále větší roli autorizovaní dealeři a velké autobazary

Společnost Cebia zjistila, že podíl autorizovaných prodejců (dealerů) a velkých autobazarů na celkových prodejích ojetých vozidel vzrostl.
Zdroj: Cebia

V roce 2017 stouply prodeje ojetin od dealerů téměř o 16 %. Vloni také došlo ke koncentraci prodeje na velké autobazary. Dvacítka největších autobazarů v ČR prodala 43 % všech vozidel prodaných vloni autobazary. Vloni bylo z celkového počtu 750 000 ojetin zhruba 412 500 (55 %) prodáno mezi soukromými osobami a 337 500 (45 %) bylo prodáno prodejci ojetých vozidel (firmami).

Prodeje ojetých vozidel v rámci certifikovaných programů importérů

Importérské certifikované programy tvoří téměř čtvrtinu trhu s ojetými vozidly prodanými prodejci (firmami) a jejich podíl rok od roku roste. Celkem bylo v roce 2017 v tomto segmentu ojetin prodáno 77 933 vozidel, což bylo o 15,7 % více než v roce 2016. Jedná se o ojetá vozidla prodaná v rámci certifikovaných programů importérů jednotlivých značek vozidel. „Prodeje ojetin od autorizovaných dealerů stouply dvakrát více než celý trh ojetých vozidel, který vloni narostl o 7 %. Důvodem je orientace zákazníků na dražší, kvalitnější a prověřené vozy, větší prodejní aktivity dealerů, rostoucí počet dealerů zapojených do programů a podpora importérů,“ komentoval výsledky Ing. Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Leaderem v této oblasti je program Škoda Plus, který tvoří 54 % celého segmentu ojetin prodávaných v rámci certifikovaných programů. V rámci tohoto programu bylo vloni prodáno 41 990 vozidel (17% meziroční nárůst) prostřednictvím 124 prodejních míst. V kategorii tzv. ročních vozů (do 18 měsíců od data první registrace) činil nárůst dokonce téměř 23 % (prodáno 15 697 kusů). To mimo jiné potvrzuje trend preference kvalitních ojetých vozů s jasným původem, doložitelnou servisní historií, v dobrém technickém stavu a s malým počtem najetých kilometrů.

Druhým největším programem s téměř 25% tržním podílem je Das WeltAuto, což je program Porsche Česká republika - importéra značek koncernu Volkswagen. Vloni prodal 18 808 vozů, což znamená 7,3% meziroční nárůst.

Vloni nejvíce vzrostl počet prodaných vozidel v rámci programu Volvo Selekt, který jej více než zdvojnásobil. Novinkou v tomto programu je českým importem organizovaný dovoz švédských Volvo Selekt vozů přímo z centrály v Göteborgu. Téměř dvojnásobný růst vykazuje i Kia, a to i přes akutní nedostatek ojetých vozů. Výrazný nárůst zaznamenala i značka Toyota s téměř třetinovým nárůstem prodejů. Renault dosud vykazoval ojeté vozy prodané svými autorizovanými dealery, které nezastřešoval značkový program. Během letošního roku spustí v České republice nový program prodeje ojetých vozidel s názvem Renault Selection. Hlavním cílem je jednotný koncept prodeje ojetých vozů u vybraných dealerů Renault.

Výsledky autobazarů

V ČR bylo prostřednictvím autobazarů vloni prodáno více než 75 % ojetých vozidel z celkového počtu prodaného prodejci ojetých vozidel (firmami). Mezi nimi vede společnost AAA Auto se 46 744 kusy. Dvacet největších autobazarů vloni prodalo zhruba 110 tisíc ojetých vozidel a AAA Auto má tak 43% podíl na bazarových prodejích. Kromě AAA Auto jednotlivé autobazary nechtějí uvádět konkrétní počty prodaných vozidel z důvodu konkurenčního boje.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV