V loňském roce zemřelo na českých silnicích 65 lidí kvůli nepozornosti za volantem
Podle průzkumů používají mobil při jízdě až dvě třetiny řidičů. Přes 16 procent se jich při jízdě dokonce fotí nebo natáčí na video. Kvůli SMS zprávě, fotce nebo hovoru ročně způsobí čeští řidiči až deset tisíc nehod a škody dosahují 550 milionů korun. Při nehodách z nepozornosti za volantem pak v loňském roce zemřelo 65 lidí.
Mobilní telefon je fenomén dnešní doby a počet nehod, které souvisejí s jeho používáním řidiči při řízení, dlouhodobě roste. Mobil za volantem je třetím nejčastějším přestupkem, se kterým se policisté setkávají. Každodenně vídáváme řidiče, kteří při řízení vozidla drží mobilní telefon a telefonují nebo píší zprávy, čímž se nesoustředí na dění v silničním provozu,“ komentuje aktuální situaci na silnicích plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR. Za rok 2017 evidovala policie téměř 50 tisíc přestupků za „telefonování při řízení“ (což je průměrně 137 přestupků na den). Přitom z pohledu bezpečnosti během telefonování za volantem je řidič ovlivněn zhruba stejným způsobem, jako kdyby měl 0,8 promile alkoholu v krvi.
„Při psaní krátké zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje,“ dodává Tomáš Neřold, pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR.
Z průzkumů vyplynulo i to, že řidiči si uvědomují, že telefonovat by při řízení neměli, přesto své chování nijak nemění. Řada lidí dokáže mobil vypnout, případně ztlumit, například při jednání, zvyklí jsou také vypnout mobil, nebo jej přepnout do správného módu, při nastoupení do letadla. Při usednutí za volant ale mají pocit, že musí být neustále k zastižení. I při používání hands free není takovýto hovor zcela bezpečný. Třeba v případě emočně vypjatého hovoru dochází ke ztrátě koncentrace a pozornosti.
Pozor na body a pokuty
Používání mobilního telefonu je na českých silnicích zakázáno od roku 2002. Přesto tři čtvrtiny řidičů neví, jaký postih za tento přestupek hrozí. Za používání mobilu za volantem může policista odebrat 2 body a na místě udělit pokutu tisíc korun. Ve správním řízení se pokuta může navýšit na 1500 až 2500 korun. Značně vyšší pokuty mohou řidiče potkat při telefonování za jízdy v zahraničí. Ve Švýcarsku je to například 300 švýcarských franků, v Itálii 230 euro a v případě způsobení nehody zákaz řízení až na tři měsíce, a třeba na Slovensku je pokuta 120 euro.
„Moderní pojišťovny mají v dnešní době více dbát na prevenci. Záleží nám na tom, aby pomáhaly klientům a aby škod bylo co nejméně, protože nejlepší škoda je ta, která se nestala,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
Nová komunikační kampaň staví především na emocích. Ukazuje děti, jichž se případné zranění či smrt rodičů dotýká nejvíce. Chování řidičů nezmírní nebezpečí, jež hrozí jim, ale to, které ohrožuje jejich blízké. „Dokonce i v momentě, kdy již k nehodě dojde, se člověk snadněji dokáže vyrovnat s újmou, která se stala jemu. Obtížněji se ovšem vyrovnáváme s tím, že jsme svým chováním ublížili lidem, na kterých nám záleží. A právě toho chceme využít,“ popisuje motivy kampaně Jan Matoušek.
Kampaň je financována z Fondu zábrany škod a bude stát necelých 40 milionů korun.