Reklama
Archiv - Zprávy

Tančící budíky budou ve více modelech značky Lexus

Už tu byly ukazatele analogové, digitální, virtuální a promítané na přední sklo. Tančící budíky jsou ale v automobilovém průmyslu stále novinkou.
Zdroj: Lexus

Prvním autem na světě, kde se tyto pohyblivé budíky daly spatřit, byl sportovní supervůz Lexus LFA z roku 2009. Po něm přišly další modely Lexusu: sedan IS a kupé RC ve verzích FSport. Naposledy se toto řešení objevilo v novém sportovním kupé LC a ve verzi FSport nejmodernější limuzíny LS. Značka Lexus přichází s inovativními řešeními celkem pravidelně. A jednou z inovací jsou také elektrické modifikované ukazatele na přístrojové desce. Dnes je najdeme v šesti modelech japonské značky.

Lexus LFA

První vůz série LFA limitované na pouhých 500 kusů sjel z výrobní linky továrny v Motomachi v prosinci 2010. Poslední auto opustilo bránu závodu 18. prosince 2012. Do Evropy se dostalo pouhých 40 automobilů, z toho dva do Polska. Jeho výrobou se zabývalo jen 170 speciálně vybraných, nejzkušenějších zaměstnanců. Byla vybudována montovna určená výhradně pro tento model. Každý vůz stál v přepočtu bezmála 9 milionů korun. Pod kapotou se skrýval desetiválcový motor s uspořádáním do V o objemu 4,8 l, který disponoval výkonem 560 koní a maximálním točivým momentem 480 N.m. Vzhledem k tomu, že LFA má hmotnost pouhých 1 500 kg, rozjede se z nuly na sto za 3,7 s – a po 11 s, kdy průměrný hatchback dosáhne 100 km/h – LFA již uhání dvojnásobnou rychlostí. Ručička tachometru se zastaví až na 325 km/h. Stejně fascinující jako jeho vzhled a výsledky byly právě v úvodu zmiňované elektricky modifikované ukazatele. Ve výchozí pozici kulatý budík zaujímal centrální pozici na přístrojové desce a v jeho nitru se na barevné matrici z tekutých krystalů objevovaly údaje o rychlosti a režimu práce převodovky, největší prvek pak představoval otáčkoměr. Po levé straně se nacházely informace o množství pohonných hmot a teplotě motoru, vpravo pak o teplotě a tlaku oleje. Vidět tedy bylo jen minimum nezbytné během rychlé jízdy. Pokud jsme se chtěli dozvědět něco víc, stačilo stisknout tlačítko na volantu a elektromotory s tichým vrčením přesunuly prostřední budík vpravo a odhalily na obrazovce, která se doposud skrývala pod ním, další menu. Tak se daly spustit třeba stopky měřící čas na okruh. V závislosti na zvoleném stylu jízdy se měnila grafika a barvy kulatého otáčkoměru. Navíc jsme si mohli vybrat z několika barev jeho ručiček a ciferníku.

Lexus IS F-Sport

V roce 2013 se představila třetí generace modelu Lexus IS, která následně roku 2016 prošla liftingem. Může být vybavena benzinovým motorem o výkonu 245 koní nebo hybridem o výkonu 223 koní, v nabídce jsou i sportovní varianty F-Sport. Kromě sportovních sedadel, volantu a spojlerů dostala i pohyblivé ukazatele, inspirované řešením z modelu LFA. Jedná se o první “civilní” model Lexusu, jehož uživatelé se mohou těšit z této inovace. Společně s IS se takto unikátní budíky dostaly k širšímu okruhu uživatelů.

Reklama
Zdroj: Lexus

V Lexusu IS může být prstenec budíku umístěn i centrálně. Vlevo se pak prezentují informace o teplotě chladicí kapaliny a venkovní teplotě, zatímco vpravo se dozvíme, kolik kilometrů vůz najel a jaký je stav pohonných hmot. V režimech Sport a Sport+ najdeme uprostřed kulatého ukazatele digitální údaje tachometru a velký, analog připomínající otáčkoměr. Níže jsou pak informace o režimu práce převodovky a fungování asistentů jízdy. Stačí změnit jízdní režim na Normal a na obrazovce digitálního budíku se hned objeví jiné údaje, například ukazatel průtoku energie hybridního pohonu. Nejsilnější dojem vyvolává stisknutí tlačítka na volantu, které spustí elektrický pohon kulatého rámečku budíků, který ho přesune z centrální pozice vpravo. Zcela se pak změní způsob prezentace dat. To, co jsme viděli uvnitř rámečku ukazatelů, zůstane beze změn, ovšem vlevo se aktivuje doposud neviditelný displej, jenž představuje veškeré nezbytné údaje z centrálního počítače. S jeho pomocí můžeme vstoupit do nastavení systémů automobilu, listovat audionahrávkami nebo měnit rozhlasové stanice. Najdeme tam také podrobné informace o spotřebě pohonných hmot, aktuálním dojezdu a ujeté vzdálenosti, i ukazatel ekologické jízdy. Displej rovněž umožňuje zkontrolovat aktuální tlak v pneumatikách či právě zařazenou rychlost. Další záložka nabízí zjednodušené pokyny navigace. Displej nabízí i čtení zpráv o technickém stavu automobilu. Poslední z obrazovek dostupných v tomto režimu je menu nastavení. V Lexusu IS, podobně jako v LFA, lze měnit barvu virtuální ručičky otáčkoměru.

Lexus RC F-Sport

Sportovní a luxusně vybavené kupé prezentované v roce 2013 přitahuje pohledy svým odvážným vzhledem, inspirovaným koncepty LF-LC a LF-CC. Pod maskou RC se může skrývat dvoulitrový přeplňovaný benzinový motor o výkonu 245 koní a také hybridní pohonná jednotka o celkovém výkonu 223 koní. Závodní verze RC F se dočkala inovativního pětilitrového motoru V8 s měnitelným pracovním cyklem, dosud nejsilnější jednotky, jakou Lexus dosud vytvořil. Při nízké zátěži pracuje v úsporném Atkinsonově cyklu, při sešlápnutí rychlostního pedálu pak v Ottově cyklu, který vozu umožní dosáhnout výkonu až 477 koní, přičemž je schopen zrychlit na 100 km/h za pouhých 4,5 s a vyvinout rychlost až 270 km/h. I varianty výbavy RC F-Sport nabízejí – kromě četných sportovních doplňků – elektricky řízený kulatý budík. Ve střední pozici se prezentuje trochu více informací. Po přesunutí budíku vpravo se objeví menu podobné tomu z modelu IS.

Lexus LC

Japonský grand tourer, který se představil v roce 2016, má především výjimečný styl. Koncept pod názvem LF-LC se již v roce 2012 dočkal ocenění EyesOn Design. Automobil se vyrábí v Motomachi, stejné továrně jako kdysi LFA. V konstrukci karosérie byly využity kompozity zpevněné uhlíkovým vláknem, spojené s hliníkovým rámem. Pod kapotou můžeme objevit jeden ze dvou pohonů: benzinový pětilitrový motor V8 o výkonu 467 koní nebo hybrid o výkonu 359 koní. Automobil v silnější verzi disponující maximálním točivým momentem 528 N.m se rozjede z nuly na sto za 4,5 s, výkon na zadní nápravu přenáší desetistupňová převodovka. Jedná se o čtvrtý model, kde se objevily tančící budíky Lexusu. Je tu však jedna změna. Když je kulatý ukazatel v centrální pozici, vidíme vlevo indikátor průtoku energie hybridního pohonu, zatímco vpravo mají své místo informace o teplotě motoru a stavu palivové nádrže. V benzinové verzi vlevo najdeme teplotu motoru a vpravo stav pohonných hmot. Designéři oprášili grafiku, uvnitř kulatého budíku najdeme více informací, třeba o průměrné spotřebě pohonných hmot a o zvoleném jízdním režimu. Po přesunutí budíku doprava se objeví rozvětvené menu a informace o teplotě motoru a pohonných hmotách se zobrazí dole. Nahoře pak odečítáme čas a venkovní teplotu.

Reklama

Lexus LS F-Sport

Čtvrtá generace vlajkové limuzíny Lexus LS z roku 2017 se dočkala ocenění EyesOn Design za styl interiéru. Auto pohání dvojitě přeplňovaný motorem V6 Twin Turbo s objemem 3,5 litru a o výkonu 415 koní a s maximálním točivým momentem 600 N.m přenášeným na kola pomocí desetistupňové převodovky. Hybridní varianta LS 500h má novou jednotku Multi Stage Hybrid System s 3,5litrovým motorem V6 spolupracujícím s elektromotorem. Celkový výkon této soustavy činí 358 koní, což vozu zajistí zrychlení z 0 na 100 za 5,7 s. Nový Lexus LS je vybaven inovativním systémem samočinného vyhýbání se překážkám a chodcům bez opuštění jízdního pruhu, který umožňuje také vyhnout se kolizím na křižovatkách. Limuzína nabízí i možnost poloautomatické jízdy. Lexus LS má nejširší menu a největší ukazatele ze všech. Klasické modely se dočkaly obrovského displeje z tekutých krystalů, jenž představuje virtuální ukazatele. V modelu F-Sport má řidič před očima elektricky řízené budíky, podobné jako v modelu LC. Varianta F-Sport se dále dočkala systému integrovaného řízení dynamiky vozu VDIM, sportovního zavěšení, posílených brzd a systému LDH (Lexus Dynamic Handling) zvyšujícího obratnost a stabilitu.

Lexus ES FSport

Nejnovější a současně nejstarší model v nabídce japonské značky letos poprvé debutuje na evropských trzích. Vedle vlajkové limuzíny LS je jedním ze dvou nejdéle vyráběných modelů tohoto výrobce, a to již od roku 1989. Nejnovější ES, který se dočkal již 7. generace, nahradil GS z téhož segmentu, který se po dlouhá léta prezentoval i v Evropě. Sedmá generace modelu se právě prezentuje na trhu, společně se sportovní variantou ES F Sport a novou generací balíčku bezpečnostních systémů Lexus Safety System + 2, rozšířeného o možnost odhalování automobilů, cyklistů a chodců a předcházení kolizím. Nová jsou i adaptační dálková světla AHS, která pomocí 24 LED diod mění osvětlované pole. Pod maskou verze ES 300h je nejnovější čtvrtá generace hybridního pohonného systému. Tvoří jej čtyřválcový benzinový motor o objemu 2,5 litru s ultra vysokou tepelnou účinností, pracující v Atkinsonově cyklu a využívající technologii rychlého spalování, a lehčí a menší elektromotor. Celkový výkon soustavy činí 218 koní a jeho průměrná spotřeba pak dosahuje 4,7 l/100 km. Pro dosažení zcela jiného vzhledu interiéru verze F Sport byla vypracována nová verze  Hadori inspirovaná japonským uměním kování mečů s kovovými prvky, značně odlišná od všech doposud použitých stylistik Lexusu. Verze F Sport budou také v nabídce s adaptačním zavěšením AVS. Další novinkou je audiosystém Mark Levinson PurePlay, připomínkou tradice pak pohyblivé, elektricky ovládané budíky pro variantu F Sport.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV