Popometr pro automatizovaná vozidla
Mít nebo si vyvinout pro tyto věci cit pomáhá řidičům k dosažení přiměřeného a bezpečného řízení vozidla. Závodní jezdci si pro to již vytvořili vlastní pojem „popometr“. Myslí tím zadní část těla, kterou sedí na sedadle řidiče a díky které během jízdy vycítí stav vozovky. Také automatizovaná vozidla nutně potřebují informace o podmínkách na silnici. Bohužel ale nemají pro něco takového cit – nebo alespoň až dosud neměly. Bosch nyní totiž vyvinul popometr i pro automatizovaná vozidla. „Déšť, sníh, led – pomocí našich prediktivních služeb o stavu komunikací hlásíme nebezpečí dlouho před tím, než nastane kritická situace. Využíváme k tomu údaje o počasí od našeho partnera firmy Foreca. Automatizované vozidlo tak naprosto přesně ví, kde a jak může řídit autonomně,“ říká Dr. Dirk Hoheisel, člen představenstva Robert Bosch GmbH.
Foreca je jedním z předních světových poskytovatelů informací o počasí, s dvěma desetiletími zkušeností v oblasti předpovědi počasí na komunikacích. „Spojení odborných znalostí firem Foreca a Bosch povede k nové éře předpovědi o stavu komunikací. Na rozdíl od předpovědí počasí v médiích berou služby Bosch o stavu komunikací v úvahu hned několik prognostických scénářů,“ říká Petri Marjava, obchodní ředitel firmy Foreca. Služby o stavu komunikací zvyšují bezpečnost a plynulost jízdy. Navíc se zvyšuje dostupnost funkcí automatizovaného řízení. Bosch plánuje celosvětově uvést na trh svůj balíček služeb v roce 2020, zpočátku na základě údajů o počasí. Následně s nárůstem počtu propojených vozidel na silnicích budou přibývat i data poskytnutá těmito vozidly, která budou službu dále vylepšovat.
Automatizovaná vozidla rychle přizpůsobí rychlost
Až do vysoké úrovně automatizované jízdy SAE 4 závisí rozhodnutí o převzetí řízení vozidlem na faktorech, jako jsou typ vozovky, rychlostní rozsah a podmínky prostředí. U budoucích automatizovaných vozidel bude toto rozhodnutí založeno také na prediktivních službách o stavu komunikací. Díky jejich pomoci automatizované vozidlo včas získá povědomí o tom, jaké podmínky prostředí je možné očekávat. To znamená, že bude mít dostatek času na přizpůsobení stylu jízdy, namísto toho, aby muselo při prvních známkách zhoršených silničních podmínek úkolovat řidiče. Například v dešti přizpůsobí včas svou rychlost tak, aby se vyloučilo riziko aquaplaningu a bylo možné kdykoliv bezpečně zastavit. Bez ohledu na úroveň automatizace SAE je výsledkem bezpečná a zároveň plynulá a pohodlná jízda.
Automatizovaná jízda kdykoliv a kdekoliv je to možné
U svých prediktivních služeb o stavu komunikací spoléhá Bosch na víceúrovňový koncept. V době plánovaného uvedení na trh v roce 2020 nelze očekávat, že bude na silnicích dostatečný počet propojených vozidel. Bosch odhaduje, že v Evropě bude k pokrytí zhruba 80 000 km dálnice potřeba přibližně 20 milionů propojených vozidel. Z toho důvodu budou předpovědi počasí na komunikacích zpočátku jediným spolehlivým zdrojem informací pro vyvození správných závěrů o aktuálním stavu komunikací, a to zejména ve venkovských oblastech s nižším provozem. Potřebná data o počasí na silnicích bude nepřetržitě získávat od firmy Foreca. Bosch si důkladně prověřil několik předních poskytovatelů a ukázalo se, že finští experti na počasí jsou v celosvětovém měřítku nejpřesnějším poskytovatelem dat o počasí na komunikacích. Čím přesněji bude možné nebezpečné podmínky předvídat a lokalizovat, tím jednodušší bude udržet maximální dostupnost funkcí automatizované jízdy. Díky celosvětové referenční měřící flotile a metodám strojového učení dokáží Bosch a Foreca optimalizovat bezpečnost a dostupnost modelů aktuálního počasí na komunikacích. Tímto způsobem obě společnosti dosáhly úrovně bezpečnosti, která bude nezbytná pro životně důležité systémy, jako je automatizovaná jízda.
Zásahy ESP umožňují stanovit koeficient tření
S dostatečným počtem propojených vozidel na silnicích bude Bosch moci doplnit své prediktivní služby o stavu komunikací daty přímo z vozidel. Tyto údaje budou zahrnovat informace uložené na CAN sběrnici - tedy centrální datové síti vozidla: Jaká je teplota uvnitř a vně vozidla? Jsou v provozu stěrače čelního skla? Díky konektivitě nezůstanou tato data nevyužitá, ale najdou si přes příslušný back-endový server výrobce vozidla svou cestu do cloudu. Bosch navíc vyhodnotí pravidelné zásahy systému ESP. Pomocí matematických metod mohou inženýři změřit koeficient tření povrchu vozovky u každého kola, stejně tak jako jeho stav. Když se všechna tyto data zkombinují a inteligentně vyhodnotí, je výsledkem balíček inteligentních služeb.