Reklama
Archiv - Zprávy

Pokračuje osvětová kampaň „Slepí vrazi“

Podle průzkumu až 75 % řidičů nevidí za volantem dobře. Chybí zde povinnost vyšetření u lékaře.
Zdroj: Shell

V rámci osvětové kampaně Autoklubu ČR „Slepí vrazi“, která odstartovala v loňském roce a pokračuje i letos za podpory Mezinárodní automobilové federace FIA, byl vyšetřen zrak 2 880 řidičům, z čehož u celých dvou třetin nebyl zrak v pořádku. A jsou to právě oči, které jsou nedůležitějším smyslovým orgánem a při řízení automobilu se na něj řidiči maximálně spoléhají. Tento alarmující výsledek vedl k poslanecké iniciativě a k předložení legislativního návrhu, který by zavedl povinné kontroly zraku u očního lékaře pro všechny řidiče, a to vždy při výměně řidičského průkazu, tedy po 10 letech. Vychází z toho, že je povinnost zkontrolovat zrak u lékaře před vydáním řidičského průkazu, což může být například v 18 letech a další povinná prohlídka vázaná na řidičský průkaz se může odehrát až za 47 let, kdy má řidič povinnost jít vzhledem ke svému věku na lékařskou prohlídku. Legislativní návrh by měl tyto důležité prohlídky alespoň rámcově zintenzivnit – počítá totiž s povinností prohlídky u očního lékaře při výměně průkazu, tedy jednou za 10 let.

Podle vyjádření Autoklubu ČR se dá počítat s tím, že při zhruba 6 milionech aktivních řidičů je zde 4,5 milionu řidičů, kteří potřebují korekci zraku, případně úpravu své stávající korekce. Už při absenci korekce zraku u -0,75 dioptrie se díky zhoršeným reakčním schopnostem řidiče prodlužuje brzdná dráha automobilu při rychlosti 90 km/h z 80 na 120 metrů, tedy o celou polovinu. Navíc zdravé oko vidí chodce ze vzdálenosti cca 200 metrů, při -0,75 dioptrie je tato vzdálenost poloviční.

Dosavadní průzkum dále ukázal, že řidiči si často nejsou problémů se zrakem vědomi. Až 58 procent řidičů uvedlo, že dle jejich názoru mají zrak v pořádku, reálně ale korekci potřebuje 71 procent z nich. Celkem 8 procent vyšetřených řidičů by kvůli míře poškození zraku neměli za volant usednout vůbec. To je zhruba půl milionu potenciálních „slepých vrahů“.

Nejrůznější oční vady, které již zdaleka nejsou jen záležitostí seniorů, řidiče výrazně omezují při správném a rychlém vyhodnocení nejrůznějších krizových situací, 80 procent všech informací při řízení získáváme právě prostřednictvím zraku. Míra bezpečnosti a přítomnost nejrůznější bezpečnostních prvků je samozřejmě jedním z hlavních faktorů při výběru vozidla, bohužel při špatném zraku řidiče jsou prvky jako ABS, ESP, kontrola mrtvého úhlu, systémy sledování jízdního pruhu a podobně, naprosto zbytečné.

Projekt „Slepí vrazi“ navazuje i na dlouhodobé preventivní aktivity Policie České republiky a samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV