Reklama
Archiv - Zprávy

Opel nabídl vizi své budoucnosti

Opel prezentuje svou budoucnost prostřednictvím nové studie Opel GT X Experimental. Jde o výrazné elektrické SUV s profilem kupé, dlouhé 4,06 m a pěti dveřmi, které překvapuje inovativními nápady.
Zdroj: OPEL

Opel se chlubí 156 let dlouhou tradicí precizní průmyslové výroby a bezmála 120 letou tradicí výroby automobilů. Nová studie GT X Experimental tak má zhmotnit bohaté tradice značky. Dává tak nahlédnout na podobu chystaných automobilů Opel, které vyjedou v polovině budoucího desetiletí. Tyto automobily budou výrazné, stylově čisté a zároveň dostupné a orientované na potřeby zákazníků.

Opel se rozhodl symbolicky přetavit svoji vizi automobilové budoucnosti do podoby kompaktního SUV délky jen 4 063 mm (rozvor 2 625 mm, šířka 1 830 mm, výška včetně antény 1 528 mm). SUV modely jsou aktuálně nejpopulárnějšími vozy na automobilovém trhu a Opel chce tyto vozy udělat ještě dostupnějšími. Proto SUV modely musí být efektivnější, než doposud – a právě proto studie Opel GT X Experimental využívá velmi lehkou architekturu, má kompaktní rozměry a jezdí na 17“ kolech, která však díky svému unikátnímu designu vypadají mnohem větší, přičemž nesnižují jízdní komfort. GT X Experimental má plně elektrický pohon. Zdrojem energie je kompaktní Li-Ion baterie nové generace, která umožňuje bezkontaktní indukční nabíjení. Studie je připravena pro autonomní řízení tzv. Level 3 – tedy řidič musí být vždy připraven reagovat na výzvu systému a aktivně zasáhnout do řízení.

Karoserie má výrazné proporce harmonicky propojené se strukturovanými splývajícími plochami. Siluetu akcentuje zřetelná grafická identita, oddělující spodní a horní část. Spodní část je lakovaná do světle šedé barvy, horní část včetně kapoty, skel kabiny a střechy má tmavě modrou až černou barvu Night Blue. Jednotlivé barvy odděluje výrazný pás typicky žlutého laku Opel, který se táhne po celé délce vozu a vizuálně zvýrazňuje dynamiku konceptu. Posádka má pohodlný přístup do interiéru díky čtveřici bočních dveří bez středových sloupků, které se vyklápějí v širokém úhlu 90 stupňů, přičemž zadní dveře mají závěsy vzadu. Panoramatické čelní sklo plynule přechází do střešního okna, které se táhne až nad zadní sedadla.

Designéři na absolutní minimum zredukovali také tradiční spáry mezi karosářskými panely. Horní spáru bočních dveří zakrývá žlutý akcentní pás probíhající touto oblastí pod střechou, zadní spára zadních bočních dveří je společná se vzhůru výklopným víkem zavazadlového prostoru. Dveře nemají konvenční kliky ani vnější zpětná zrcátka – zrcátka jsou nahrazena výsuvnými miniaturními kamerami, integrovanými do žlutého dělicího pásu na bocích po přední kapotou. Vizuální energii studii dodávají netradiční detaily, jako například vygravírované trojúhelníky v prazích pod dveřmi na straně řidiče. Jeden z nich obsahuje malý šestiúhelníkový LCD displej, který indikuje úroveň nabití baterie pohonu.

Díky robustním gumovým krytům, které přesahují přes vlastní disky, vypadají sedmnáctipalcová kola s tmavomodrými pneumatikami větší, než jsou ve skutečnosti. Žluté segmenty na ráfcích mají stejnou barvu jako akcentní pás na boku karoserie, ve středu disků doslova září loga automobilky Opel, přičemž tato loga se neotáčejí s koly, ale jsou pevně fixována. Pro zvýraznění SUV charakteru vozu dostaly spodní části karoserie ochranné plastové obklady.

 Opel Compass a Opel Vizor vytvářejí novou vizuální identitu

Studie GT X Experimental poprvé prezentuje také nový styling přední a zadní části budoucích modelů značky Opel. Tzv. „Opel Compass“ organizuje designové prvky kolem výrazné horizontální a vertikální osy, které se protínají v blesku loga automobilky. Legendární logo značky je nyní ústředním bodem více, než kdy dříve. Podélný středový prolis v přední kapotě reprezentuje vertikální osu, která je opticky prodloužena až pod logo Opel. Horizontální osu symbolizují denní světla v typickém profilu křídla. Také zadní část konceptu evokuje konfiguraci „tváře“ vozu a prvky „Opel Compass“ s logem uprostřed, podélnými koncovými světly v profilu křídel a s vertikální linií procházející středem karoserie od ploutvičky střešní antény přes zadní čelo až po zvýrazněnou hranu v zadním nárazníku.

V zájmu docílení co nejčistšího designu vytvořili stylisté automobilky Opel i novou „tvář“ vozu, která vyjadřuje průkopnického ducha značky – „Opel Vizor“. Jde o celistvý modul, který pod tmavě tónovaným plexisklem rámuje všechny hi-tech prvky, jako jsou logo blesku Opel z LED diod (ty svojí měnící se barvou signalizují provozní stav vozu), LED Matrix světlomety, denní světla v profilu křídla i kamery a senzory asistenčních systémů a funkcí pro autonomní jízdu. Elegantní modul Opel Vizor“ se táhne po celém předním čele vozu bezprostředně pod spodní hranou přední kapoty. „Opel Vizor“ bude typickým designovým prvkem všech budoucích modelů Opel po roce 2020.

Interiér „Pure Panel

Také interiér je koncipovaný podle stejných principů jako exteriér a reprezentuje tedy podobný „vizuální detox“. Panoramatické čelní okno, které tvoří jediný kus s prosklenou střechou, a nedělená okna ve dveřích zvýrazňují stylovou jednoduchost kabiny, která však ukrývá řadu vyspělých inovací. Dominantním prvkem interiéru je přístrojový panel, integrovaný do modulu „Pure Panel“. Jediná široká obrazovka dokazuje, že tradiční plejáda displejů, tlačítek a ovladačů, jak je známe ze současných vozů, bude v blízké budoucnosti zbytečná. Pure Panel umožňuje řidiči přístup k nejmodernějším technologiím a poskytuje mu i všechny důležité informace. Čistotu designu interiéru dokumentuje umístění mřížek ventilace – ty se ukrývají za obrazovkami, takže nenarušují čisté povrchy kabiny. Dvě obrazovky u levého a pravého okraje přístrojového panelu nahrazují vnější zpětná zrcátka. Displeje přenášejí obraz z malých výsuvných kamer. Také tvar volantu, jehož středová část aplikuje filozofii "Opel Vizor", byl výrazně zjednodušený.

V čistém „hi-tech“ stylu je vyvedený celý interiér. Například čtyři samostatná sedadla se zdánlivě vznášejí v prostoru, pod opěrkami hlav mají odnímatelné reproduktory, které lze využít i mimo vůz. Téma trojúhelníku se zkosenými hroty se opakuje i na opěradlech sedadel a pedálech plynu a brzdy. 

Reklama

Studie už více než 50 let naznačují budoucnost značky Opel

Název „GT X Experimental“ je reminiscencí průkopnické studie Experimental GT automobilky Opel z roku 1965 – dostupného kupé, které bylo historicky vůbec první studií evropského výrobce automobilů. Dodatek v názvu „X“ dokumentuje záměr Opelu rozšiřovat svoji nabídku SUV modelů. V roce 2021 má být 40 procent všech prodaných automobilů značky Opel typu SUV. Opel už dlouhá desetiletí využívá koncepční studie k naznačení svého dalšího směřování. Mnoho studií se sice nikdy nedostalo do sériové výroby, všechny ale značce pomáhaly nastavovat mantinely pro připravované modely. Z tohoto pohledu tři (zatím) poslední studie automobilky Opel jasně dokumentují konzistenci jejího vývoje: Studie Monza Concept z roku 2013 reflektuje úsilí Opel o vyšší efektivitu (lehká konstrukce, prostorově úsporné uspořádání komponentů, moderní pohony), studie GT Concept z roku 2016 posunula efektivitu na novou úroveň svým jednoduchým a čistým stylingem a ještě dále tyto atributy posouvá právě představená studie GT X Experimental. 


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV