Nové asistenční systémy řidiče zvyšují bezpečnost v městské džungli. Prediktivní systémy nouzového brzdění chrání chodce a cyklisty.
Otřeseni, ale nezraněni. Jakmile radary nebo video senzory systému nouzového brzdění detekují hrozící kolizi, Bosch iBooster iniciuje plné brzdění během pouhých 190 milisekund – méně než člověku zabere dvakrát mrknout.
Systémy nouzového brzdění jsou jedněmi z neužitečnějších asistenčních systémů, především pokud se jedná o reagování auta na cyklisty a chodce, nejzranitelnější účastníky silničního provozu.
Podle jednoho z posledních výzkumů například v Německu jsou jízdní kola zapojena do jedné čtvrtiny všech nehod s následkem zranění. Podle německého Spolkového statistického úřadu, zemřelo v roce 2016 při takovýchto nehodách 393 lidí – zhruba 12 procent celkového počtu úmrtí na německých silnicích. Asi ve dvou třetinách těchto nehod bylo do nehody zapojeno také auto. Osazení každého auta v Německu systémem nouzového brzdění schopným detekce cyklistů by předešlo skoro polovině (43 procent) nehod zahrnujících jízdní kolo a motorové vozidlo s následkem osobního zranění, nebo alespoň by zmírnilo závažnost následků.
Také organizace Euro NCAP (The European New Car Assessment Program) rozpoznala důležitost systému nouzového brzdění pro bezpečnost na silnicích. Počínaje rokem 2018 bude systém hodnocení bezpečnosti v podobě udělování hvězdiček za účelem ochrany uživatele zahrnovat právě také nouzové brzdění s detekcí cyklistů. Systémy nouzového brzdění s detekcí chodců jsou součástí systému hodnocení od roku 2016.
Elektronická asistence získává na popularitě
Ve světě zvyšujícího se objemu dopravy, asistenční systémy řidiče nabízejí celistvý balíček – a drží klíč ke zvýšené bezpečnosti na silnicích. Udržují auta v jízdním pruhu, varují před překážkami ve slepém úhlu při změně jízdního pruhu, poskytují podporu při parkování a udržují danou vzdálenost od auta jedoucího před vámi. To je pouze několik příkladů. Neustále jsou vylepšovány technologie stojící za těmito asistenčními systémy řidiče: senzory dodávají stále preciznější obraz okolí auta a jejich interakce s ovládáním auta, jako je brzdění a zatáčení, se stává stále rychlejší a efektivnější. Tímto asistenční systémy řidiče nejen dláždí cestu automatizovanému řízení, ale již nabízejí bezstresový a uvolněný způsob řízení. Není tedy překvapením, že rozšíření elektrických asistentů se stále zvětšuje. Například průzkum firmy Bosch zjistil, že více než polovina všech nových aut (52 procent) v Německu má na palubě alespoň jeden asistenční systém řidiče. Současným trendem je konsolidace několika asistenčních funkcí do jednoho senzoru, tak jak demonstruje například varování při opouštění vozidla.
Radar nabízí neustálý pohled přes rameno
Zadní radarové senzory se středním dosahem, monitorující změny v jízdních pruzích na dálnici, dokážou řidiče ubránit před nebezpečnými chybami: po paralelním zaparkování u kraje chodníku řidiči většinou hned vystupují z auta – bez jakéhokoliv ohlédnutí se. Toto již nespočetněkrát vedlo až k příliš osobnímu setkání cyklistů s dveřmi od auta a jejich neslavnému sražení na zem. Ale technologie varování při opouštění vozidla může pomoci. Je aktivní pro všechny dveře v autě a varuje cestující – dokonce i několik minut po tom, co bylo vypnuto zapalování – aby při vystupování z auta dali pozor.
Provoz monitorují senzory umístěné na levé a pravé zadní části auta. V rozsahu 20 metrů dokáží detekovat další účastníky silničního provozu, kteří se přibližují zezadu, nebo jsou již vedle nebo za autem, a okamžitě varují řidiče, ještě než otevře dveře.