Moderní technologie pomohou zabránit i nehodám tramvají
Jen v Německu spoléhá na služby veřejné hromadné dopravy každý den více než deset milionů osob. Společnost Continental proto představí návrhy a koncepty řešení pro omezení počtu nehod a zvýšení bezpečnosti. Příkladem využití automobilových technologií v tramvajích mohou být radarové snímače a kamery schopné zaregistrovat chodce, cyklisty nebo vozidla, která náhle zkříží jízdní dráhu. Průhledový neboli head-up displej pomůže řidiči tramvaje neustále získávat informace o pohybu cestujících na nástupním ostrůvku nebo v nejbližším okolí soupravy. Je možné jej také využít i k varování před ostatními vozidly a dalšími překážkami. V nouzové situaci je pak možné aktivovat automatické brzdění.
Ve výše uvedených souvislostech jsou připomínány závěry výzkumu, který zveřejnila německá organizace UDV (Unfallforschung der Versicherer), jež je součástí Německé asociace pojišťoven (GDV). V září 2016 tato společnost prověřila přibližně 4 100 nehod tramvají, které se staly v Německu mezi lety 2009 až 2011. Celkem 86 % všech střetů se zraněním bylo zaznamenáno na křižovatkách nebo v jejich blízkosti. V průměru se i dnes v Německu stávají čtyři nehody tramvají denně a k většině srážek s vážnými následky dojde na křižovatkách nebo nedaleko od nich.
Autonomní řízení se v kolejové dopravě používá od roku 1983
Kromě běžně řízených tramvají, které se ve velkém provozují v přeplněných aglomeracích, se již desítky let používají automatizované podzemní dráhy nebo soupravy na visuté kolejnici. Provoz vůbec prvního metra s autonomním řízením byl zahájen v roce 1983 ve francouzském městě Lille a dnes tento dopravní systém v celém regionu na severu Francie převeze přibližně 100 milionů cestujících za rok. Soupravy bez strojvedoucích jezdí v přibližně 40 městech po celém světě. Německým průkopníkem v této oblasti se stal v roce 2008 Norimberk.