Kia e-Niro je čistě elektrický crossover
Nové e-Niro se připojí ke stávající rodině Niro v hybridním a plug-in hybridním provedení – pro které se od uvedení v roce 2016 rozhodlo přes 200 tisíc zákazníků po celém světě. Dosavadní evropské prodeje hybridního crossoveru Niro již překročily 65 tisíc vozidel. e-Niro bude druhým celosvětově prodávaným elektromobilem Kia po modelu Soul EV.
Kia e-Niro exteriér
Design vozu byl inspirovaný konceptem Niro EV 2018. Na podobě tohoto modelu se podílela návrhářská centra automobilky Kia v Kalifornii a v korejském Namyangu. Od stávajících variant Niro Hybrid a Niro Plug-in Hybrid se odlišuje řadou designových prvků. Součástí jeho aerodynamické tygří masky je integrovaný port pro dobíjení, opatřený reliéfním logem Niro. Přepracované přívody vzduchu a nová LED světla denního svícení ve tvaru hrotu šípu jdou ruku v ruce s modrými dekorativními akcenty k výraznějšímu odlišení tohoto čistě elektrického provedení modelu. Uzavřená ‚tygří‘ maska chladiče je začleněna do nově tvarovaného předního nárazníku, čímž hlásá příslušnost ke značce Kia, zde navíc s vylepšenými aerodynamickými vlastnostmi. Při pohledu z boku zaujme štíhlá charakteristická křivka společně se zkosenými zadními okny a robustní křivkou prahů karoserie, čímž se zdůrazňuje a opticky prodlužuje profil vozu a zároveň se dává větší prostor podběhům kol. Kia e-Niro vyjíždí na nových 17" litých kolech ve dvoubarevném provedení s broušenými povrchy. Systém rekuperačního brzdění dobíjí baterie přeměnou kinetické energie. Na přepracovaném zadním nárazníku najdeme modré akcenty, podobné těm z přídi vozidla. Provedení výrazných LED zadních svítilen propůjčuje e-Niru stejný specifický světelný podpis jako u sourozenců s označením Hybrid a Plug-in Hybrid.
Design interiéru
Kabina e-Nira spojuje moderní design s prostorností a technologiemi, které se vztahují k bezemisnímu ústrojí tohoto vozu. Největší změnou v interiéru e-Nira je provedení středového panelu, neboť z důvodu čistě elektrického pohonu odpadá potřeba klasického voliče převodovky a táhel soustavy řazení. Mechanické ústrojí zde bylo nahrazeno novým otočným voličem systému elektronického řazení ‚shift-by-wire‘. Otočný volič je zabudován do ergonomického panelu, který je prodloužením základny středové loketní opěrky. Kromě otočného voliče řazení jsou na novém panelu tlačítka elektronické parkovací brzdy, vyhřívání a odvětrávání sedadel, vyhřívání volantu, voliče jízdních režimů, tlačítka parkovacích senzorů a funkce pomocníka pro rozjezd v kopci (funkce ‚Auto Hold‘). S novým panelem též odpadá prostorově náročný tunel spojovacího hřídele, a tak návrháři mohli v základně středového panelu vytvořit větší úložný prostor. Na přístrojové desce kolem výdechů ventilace jsou použity jasně modré akcenty, podobné těm z exteriéru vozidla. Nový systém ambientního osvětlení zajišťuje diskrétní osvětlení středového panelu a kruhového ovladače řazení s možností nastavit jednu ze šesti barev. Uprostřed přístrojové desky najdeme 7" dotykový displej rozhraní HMI (Human-Machine Interface) s řadou funkcí, které se týkají pouze tohoto nového elektromobilu. Majitel e-Nira může pohodlně vyhledat nejbližší dobíjecí místa nebo sledovat zbývající kapacitu baterie a předpokládaný dojezd. Pomocí dotykového displeje si může majitel nastavit přibližný čas příštího odjezdu, aby se vůz automaticky předehřál na nastavenou teplotu ještě před vyjetím. Funkce pro regulaci dobíjení také po připojení do zásuvky inteligentně reguluje tok elektřiny do baterie v zájmu co nejdelší životnosti bateriového modulu. Přístrojový štít před řidičem, tvořený barevným LCD displejem – rovněž o úhlopříčce 7" – zobrazuje průběžné jízdní údaje a informace o nabití baterie. Jsou zde uvedeny i informace o řidičském stylu osoby za volantem, včetně procentního podílu ‚eko‘ způsobu jízdy v rámci dané cesty. Pokud si řidič vychutnává výhody nízkého těžiště vozidla a bezprostředního zrychlování z místa, na displeji se též zobrazuje, jakou část cesty vůz absolvoval ‚dynamickým‘ způsobem jízdy. V horní části přístrojové desky se objevila vestavěná kontrolka, která po zapojení kabelu ukazuje, zda stále probíhá nabíjení, nebo je baterie plně nabitá.
Nová platforma modelu při jeho uvedení v roce 2016 byla navržena tak, aby umožňovala zástavbu nejrůznějších vyspělých pohonů. Zástavba akumulátorového elektrického pohonu má jen minimální dopad na obestavění prostoru a všestrannost, a tak e-Niro dokáže nabídnout praktickou využitelnost a variabilitu. Rozvor 2 700 mm znamená dostatečný prostor pro nohy všech cestujících. Karoserie díky své šířce 1 805 mm a výšce 1 560 mm zajistí maximální vertikální prostornost i místo v oblasti ramen vpředu i vzadu. Při délce 4 375 mm nabízí zavazadlový prostor 451 litrů (dle metodiky VDA).
Hnací ústrojí
V Evropě bude e-Niro vybaveno lithium-iont polymerovým akumulátorem s kapacitou 64 kWh. Na jedno nabití zvládne dojezd přes 485 km (v kombinovaném cyklu podle WLTP). V městském cyklu WLTP pak e-Niro dokáže na jedno nabití urazit až 615 km. Zákazníci si budou moci objednat e-Niro s lithium-iont polymerovým akumulátorem o kapacitě 39,2 kWh, který zajistí dojezd až 312 km na jedno nabití (v kombinovaném cyklu podle WLTP). Připojíte-li e-Niro k rychlodobíjecí stanici o výkonu 100 kW, bateriový modul se dobije z 20 na 80 % za 42 minut. Vozy vybavené akumulátorovým modulem se zvýšenou kapacitou 64 kWh používají elektromotor o výkonu 150 kW (204 k) a točivém momentu 395 N.m, s nímž e-Niro zrychlí na 100 km/h za 7,8 sekundy. Standardní bateriový modul o kapacitě 39,2 kWh spolupracuje s motorem o výkonu 100 kW (136 k) a stejném točivém momentu 395 N.m. Vůz v tomto případě zrychlí na 100 km/h za 9,8 sekundy. Podobně jako HEV a PHEV verze je nový elektromobil EV vybaven pohonem předních kol.
Technologie rekuperačního brzdění modelu e-Niro slouží ke zpětnému získávání kinetické energie a dobíjení bateriového modulu při jízdě setrvačností nebo brzdění. Asistenční systém na podporu hospodárné jízdy (Eco DAS) zase řidiči chytře radí, jak má jet co nejhospodárněji. Součástí systému Eco DAS je tzv. pomocník pro jízdu setrvačností (CGC) a systém prediktivního hospodaření s energiemi (PEC). Cílem obou těchto technologií je co nejvíce prodloužit dojezd informováním řidiče o tom, kdy jet setrvačností a kdy brzdit.
Kia e-Niro je rovněž vybavena propracovaným tepelným čerpadlem, které využívá tepelnou energii ze soustavy klimatizace a palubních elektrických systémů. Při vytápění kabiny se systém nespoléhá pouze na energii dodávanou z baterie: tepelné čerpadlo recykluje tepelnou energii, čímž zlepšuje účinnost systému vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC). Celá soustava – obsahující kompresor, výparník a kondenzátor – zlepšuje schopnosti vozu účinně vytápět kabinu při minimálním odběru elektřiny z baterie. To pak napomáhá prodlužovat maximální dojezd e-Nira.
Vyspělé systémy na podporu řízení
Kia e-Niro vedle hnacího ústrojí příští generace nabídne řidičům i řadu vyspělých systémů. Vůz je standardně vybaven stabilizačním systémem Kia VSM (Vehicle Stability Management), jenž dohlíží na jízdní stabilitu při prudkém brzdění a průjezdu zatáčkami. Pokud VSM rozpozná horší záběrové schopnosti kol, pomáhá řidiči neztratit kontrolu nad vozidlem pomocí automatických zásahů elektronického řízení stability vozu (ESC) a elektrického posilovače řízení. Z dalších systémů aktivní bezpečnosti nabízených pro e-Niro jmenujme prediktivní varování před čelní srážkou s asistentem pro zamezení čelním kolizím, inteligentní tempomat se systémem vypínání motoru Stop & Go, asistent dálkových světel, systém rozpoznávání únavy řidiče nebo systém sledování vozidla v jízdním pruhu. Technologie sledování vozidla v jízdním pruhu představuje systém autonomního řízení ‚druhé úrovně‘; sleduje vpředu jedoucí vozidla za dané dopravní situace a rozpoznává vodorovné dopravní značení pro udržování e-Nira v daném pruhu rychlostní komunikace. Systém zároveň ovládá zrychlování, brzdění a řízení podle kolony vozidel vpředu, kdy využívá externí senzory k udržování bezpečného odstupu. Technologie sledování vozidla v jízdním pruhu funguje za rychlostí od 0 do 130 km/h.
Nová Kia e-Niro se začne pro Evropu vyrábět v druhé polovině roku 2018 v korejském závodu Kia ve Hwasungu. Na model e-Niro, který se na evropských trzích začne prodávat do konce roku 2018, se vztahuje tradiční sedmiletá záruka (s omezením na 150 tis. km) již ve standardu. Tato záruka se vztahuje i na akumulátorový modul a elektromotor.