Jára Cimrman jezdí s Crafterem
Není tajemstvím, že získat vstupenky na představení Divadla Járy Cimrmana v jeho domovské scéně je skoro jako zázrak. Šance vidět některé z děl mistra Cimrmana je proto často větší na výjezdních představeních, na která soubor pravidelně vyráží do divadel v celé České republice. A takové cesty se neobejdou bez dopravy kulis, kostýmů, světel a dalších rekvizit. To bude mít na starosti nový Volkswagen Crafter se zvýšenou střechou, díky které vůz pojme vše, co „Cimrmani“ na představení potřebují.
Z nové dodávky, navíc stylově popsané sloganem „Jára Cimrman ležící, spící, jezdící“, má radost i zakládající člen divadla Zdeněk Svěrák. „Určitě by ho ocenil i Jára Cimrman, který se automobilismu také věnoval. Sestrojil například lesní automobil nazvaný Škaredá středa, který byl poháněný parou a zhotovený ze starých zemědělských strojů. Do provozu byl uveden na Škaredou středu roku 1912. A Jára Cimrman by zcela jistě ocenil i motor, který náš nový Volkswagen pohání, ačkoliv byl spíš zastáncem pětitaktního motoru, který pracoval ve fázích sání, stlačení, výbuch, výfuk a odpočinek. Cimrman později tento motor vylepšil o mazací dobu šestou, ale při svých pokusech zjistil, že mazání pivem není u strojů vhodné. U sebe ovšem pozoroval pozitivnější vliv na výkon. Věřím, že naši řidiči mazací fázi vynechají,“ uvedl Zdeněk Svěrák při přebírání Volkswagenu Crafter. Symbolický klíč, kterým byla odemčena spolupráce mezi divadlem Járy Cimrmana a zástupci divize Volkswagen Užitkové vozy pak bude jistě zařazen do rekvizit divadla.
„Hlavní, co od takového vozu vyžadujeme, je spolehlivost. Pokud totiž automobil s veškerým vybavením nedojede, znamená to, že se představení ruší. Jsem přesvědčený, že s novým Crafterem se nám nic takového nepřihodí,“ říká Robert Bárta, řidič, kulisák, technik i herec, který svoji funkci v Divadle Járy Cimrmana zastává už více než čtyřicet let. I proto si pamatuje jeho začátky, kdy slavní divadelníci vlastní dodávku neměli a dopravu museli objednávat přes ČSAD. „Na základě objednávky přijeli řidič se závozníkem s Avií, kteří se k našim věcem často nechovali moc pěkně. Někdy bylo lepší se nedívat. Jeden čas jsme pak používali i východoněmeckou dodávku Barkas, kterou už si vybaví jen opravdoví pamětníci. Ta měla zase nevýhodu v tom, že se do ní nevešlo všechno, takže jsme část vybavení stejně museli vozit dalšími auty,“ vzpomíná na divadelní začátky Robert Bárta.
Dnes je doba jiná, takže Volkswagen Crafter najednou odveze celý technický tým složený ze tří lidí i veškeré vybavení. Díky speciálně objednané vysoké střeše se kulisy dovnitř pohodlně vejdou, díky důmyslnému systému úchytů se nepoškodí a při nakládání a vykládání je ani není nutné příliš zvedat. „Jedno z našich přání bylo, že nechceme pohon všech kol, což v sobě ukrývá vyšší nakládací hranu nákladového prostoru. Pohon jedné nápravy nám stačí i na zasněžené cesty. Už to máme vyzkoušené, takže víme, že s dvoukolkou s dostatečně silným motorem zvládneme i zimní divadelní zájezdy do Krkonoš,“ dodává Bárta, podle kterého nový Crafter čeká roční porce patnácti až dvaceti tisíc kilometrů.