Jak se ze symbolu Vánoc stane smrtící projektil
V nárazových testech simulovalo AZT srážku vozidla, které jede rychlostí 50 km/h s pevnou překážkou. Pokud je strom pouze připevněn pružným lanem s háky na obou koncích, není ukotven dostatečně bezpečně a v případě srážky vyletí přes střechu dopředu, což ohrožuje nejen cestující v automobilu, ale i další účastníky provozu.
Stromek zajistěte lanovým popruhem
„Nejlepším způsobem zajištění stromu na střešním nosiči je lanový popruh z nepružného materiálu s ráčnou, který se připevní kolem kmene a zároveň na spojnice nosiče. Popruhem také musí být přivázána horní část stromu, aby se zabránilo jeho klouzání do stran,“ říká analytička AZT Melanie Kreutner.
Stromek může být přepravován i uvnitř auta, překrývání nákladu nad zadní nebo přední částí vozidla je povoleno, ale tyto části musí řidič viditelně označit červenou textilií, nebo vpředu bílou a vzadu červenou odrazkou. Strom nesmí jakkoliv omezovat řidiče ve výhledu a jeho přečnívající část nesmí zakrývat ani poznávací značku, světlomety, ukazatele směru, či zadní světla. A samozřejmě i uvnitř vozu platí, že strom musí být zajištěn popruhem k pevným zarážkám, které zabrání jeho posunu.