Reklama
Archiv - Zprávy

Interaktivní přední a zadní světlomety pro bezpečnost provozu

Volkswagen vyvíjí inovativní osvětlovací techniku, která zvýší úroveň bezpečnosti. Zároveň umožní realizovat individuálnější design automobilů.
Zdroj: Volkswagen

Inženýři a designéři u Volkswagenu zvyšují bezpečnost na silnicích prostřednictvím inovativní osvětlovací techniky. Na jedné straně usilují o zdokonalování důvěrně známých osvětlovacích funkcí v automobilu s cílem optimalizovat bezpečnost současného silničního provozu. Technickým vrcholem tohoto vývoje jsou například „světlomety Matrix LED IQ. Light“ v novém modelu Touareg, díky nimž je jízda za tmy ještě bezpečnější a komfortnější. Kromě toho se designéři a inženýři se specializací na osvětlení zaměřují také na budoucnost. Nově vyvíjené automobily s funkcemi autonomní jízdy budou totiž účastníky každodenního silničního provozu konfrontovat s novými situacemi – příkladem je chybějící zrakový kontakt s řidičem. Zde proto přijdou do hry zcela nové osvětlovací funkce schopné interakce. Mezi nové osvětlovací systémy budou patřit mikropixelové světlomety HD s až 30 000 světelnými body a vysokovýkonné světlomety LED jako alternativa laserových světlometů. Mikropixelové světlomety HD budou poprvé promítat informace přímo na vozovku, čímž přispějí k dalšímu zvýšení bezpečnosti. Tímto způsobem lze realizovat také nové asistenční systémy, jako je například „Optical Lane Assist“. Světlomety tohoto systému promítají před model Touareg jízdní pruhy, jejichž prostřednictvím řidič – například při jízdě zúženým úsekem – získá přesnou představu o šířce SUV (včetně přívěsu) a vzdálenostech od okrajů jízdního pruhu. Jízdní pruhy se přitom přizpůsobují dokonce i zakřivení zatáček. Tyto osvětlovací funkce jsou testovány se světlomety HD LCD.

Interaktivní zadní světlomety pro vyšší bezpečnost

Nové systémy, jako jsou například světlomety Matrix SBBR, způsobí revoluci také v konstrukci zadních světlometů. Díky technice Matrix SBBR bude možné do zadních světlometů integrovat mimo jiné výstražná upozornění. Prostřednictvím takto koncipované komunikace mezi jednotlivými vozidly bude možné předcházet vzniku nebezpečných situací například na konci dopravní kolony. Naproti tomu manévrování bude ještě bezpečnější díky novým asistenčním funkcím, jako je „Optical Park Assist“, který pracuje s mikročočkami. Tento systém promítá při manévrování trajektorii jízdy na vozovku, aby byli chodci upozorněni na parkující vozidlo.

Vlastní světelný tunel

Volkswagen otevřel v závodě Wolfsburg vlastní kompetenční centrum pro osvětlovací techniku. Ve Wolfsburgu – v oddělení „výzkumu a vývoje“ - je v provozu světelný tunel, který má délku 100 metrů, šířku 15 metrů a výšku pět metrů. Na imitaci silnice jsou v tomto tunelu testovány osvětlovací systémy současnosti i blízké a vzdálené budoucnosti. Testy je možné reprodukovatelně opakovat. Ve světelném tunelu lze díky tomu ještě lépe než dosud porovnávat a hodnotit jednotlivé systémy. Centrum je rovněž ideální pro výzkum vnímání světla řidiči a chodci. Světelný tunel zkracuje dobu vývoje nových předních a zadních světlometů i systémů osvětlení interiéru, protože umožňuje snížit počet časově náročných testovacích jízd za tmy. Pokrok ve vývoji osvětlovací techniky tak lze ještě rychleji přenášet do nových sériově vyráběných technologií.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV