Reklama
Archiv - Zprávy

Inspirací pro Lexus UX byl robot z kresleného seriálu

Je zvykem, že se designéři vozů Lexus často inspirují japonskou kulturou a uměním. Vzhled nového crossoveru UX jde ale ještě dál. Jeho vzhled totiž ovlivnila nejen japonská architektura, ale díky kreslenému robotovi získal paradoxně jemnější tvary.
Zdroj: Lexus

Automobily Lexus jsou proslulé odvážným designem a na tuto tradici teď musí navázat i Lexus UX. Jeho autoři se s tím ale poprali nečekaným způsobem. Koncepční model vozu se vyznačoval nebývale atleticky pojatou karoserií s mnoha záhyby a úzkými, ostře řezanými světlomety. Verze, která právě přichází na trh, je sice stále výrazná, ale lehce umírněná.

Když zasáhne žena

Toto rozhodnutí ovlivnila Chika Kako, první žena na pozici hlavního inženýra v Lexusu. Podle jejího názoru vůz z prvních projektů vypadal nepřirozeně. Aby ostatním inženýrům vysvětlila, o co jí jde, přirovnala ho k robotu Mazinger Z, jehož příhody znala z dětství, kdy sledovala japonské kreslené seriály. Kolegové hned pochopili, co má na mysli, a vůz finálně získal umírněnější, avšak stále výrazný vzhled.

UX je nejmenší SUV ve škále Lexusu. I přes nepříliš velkou, kompaktní karoserii chtěli projektanti udělat jeho interiér co nejprostornější. Jako zdroj inspirace jim posloužila tradiční japonská architektura. “Japonské domy jsou velmi malé, mají však velká okna, takže hory, stromy a příroda venku vypadají jako obraz, jako pokračování vašeho každodenního prostoru,” říká Chika Kako.

V interiéru upoutá pozornost zejména charakteristická linka, která začíná na palubní desce a pokračuje dál po karoserii, do zadní části vozu. UX se vyznačuje také dobrou viditelností, a to i přesto, že je pozice za volantem vzhledem k použití nové platformy GA-C se sníženým těžištěm umístěná poměrně nízko.

Nový crossover Lexus se bude vyrábět v Japonsku a u českých dealerů se objeví v prvním čtvrtletí roku 2019.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV