I motorkářům v nouzi pomůže asistenční společnost pojišťovny
Právě v těchto situacích mohou i motorkáři volat Linku pomoci řidičům 1224 a přivolat si pomoc technika nebo odtahové vozidlo, které jim motorku zprovozní nebo odtáhne do servisu. Tuto službu získávají motorkáři, stejně jako ostatní motoristé, k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění a nemusejí tak spoléhat pouze na sebe či na pomoc ostatních kamarádů z motorkářské party. Členové České asociace asistenčních společností (ČAAS) během každé sezony pomohou zhruba 3 000 motorkářů. Mezi nejčastější důvody nepojízdnosti motocyklu patří kromě havárie defekt na pneu, došlé palivo či problémy s elektroinstalací.
Počet pojištěných motocyklů nepřetržitě roste, v loňském roce jich bylo již více než 821 tisíc. Povinné ručení na většinu motorek zahrnuje asistenční pomoc, přesto tuto službu každou sezonu využijí maximálně již zmíněné zhruba tři tisícovky motorkářů. Toto číslo je velmi nízké a ukazuje, že se buď jezdcům na motocyklech problémy vyhýbají, nebo o možnosti pomoci pojišťovny vůbec nevědí. „Všechna využívaná odtahová vozidla pro auta do 3,5 tuny jsou vhodná i pro zásahy u motocyklů. Disponují speciálními nájezdovými plošinami či vozíky. Po natažení motocyklu na odtahové vozidlo se zadní kolo zafixuje do speciálního nástavce a motorka se zajistí popruhy. Motorkářům jsme schopni poskytnout kompletní servis jak v případě poruchy, tak v případě nehody,“ říká Vladimír Fuchs, viceprezident ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance. „Zhruba v 60 % případů zasahujeme u porouchaných motorek, 28 % tvoří nehody motorkářů a v 11 % případů si za nepojízdnost motocyklu může sám motorkář. Jde například o nedostatečně nahuštěnou pneumatiku, nedostatek paliva či vybitou baterii na začátku sezony. Pouze jeden případ ze 100 pak souvisí s odcizením motorky či živelnou událostí,“ upřesňuje Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Worldwide Partners pro ČR a SR, a člen ČAAS.
„Povinné ručení na motocykly stojí řádově pár stovek korun, obvykle však zahrnuje pouze základní asistenci a nízké limity na odtah. Ty pak bývají dostatečné pouze u menších motorek a skútrů, které slouží jen pro přepravu v rámci jednoho města. Motorkář by se proto měl určitě zajímat o rozsah asistence, která mu je bezplatně poskytnuta v případě problémů a zvolit si pro něho vyhovující balíček asistenčních služeb,“ doporučuje Marek Jaroš, člen prezidia ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Global Assistance. Příplatkové asistenční služby pro motorkáře obvykle stojí od jednotek stovek korun do zhruba tisícovky. Pouze pro srovnání: za odtah po Praze si některé firmy a autoservisy účtují 500 - 800 Kč, využití asistenční společnosti pojišťovny tak bude v případě problémů určitě výhodnější. Asistence zahrnuje pomoc specialistů, příjezd zásahového vozidla, odtažení a úschovu motorky, jeho případnou repatriaci, příplatkové asistenční balíčky pak garantují možnost pokračovat v cestě dále. V závislosti na typu a použití motocyklu je možné si vybrat asistenci pouze pro území ČR nebo pro zahraničí.
Co dělat v případě nepojízdného motocyklu:
- Odstavte motorku na okraj, či mimo vozovku, přesuňte se na bezpečné místo, kde vás nebude moci srazit jiné vozidlo.
- Zavolejte na linku 1224 a nechte se přepojit na asistenční společnost pojišťovny, kde je motorka pojištěna.
- Identifikujte společně s operátorem dle RZ motocyklu pojištění a rozsah bezplatných asistenčních služeb.
- Popište operátorovi problém, místo, kde se motocykl nachází a domluvte se na požadované pomoci.
- Sdělte operátorovi, kam chcete motocykl odtáhnout.
- I pokud vaše pojištění nezahrnuje bezplatnou asistenční pomoc, tak si nechte od asistenční společnosti udělat nabídku, cena bývá výhodnější než si objednat odtah od specializovaného servisu motorek nebo jiné nesmluvní asistenční společnosti.
- Asistenční vozidlo bývá na místě do 30 - 45 minut, přibližný dojezdový čas vám sdělí operátor.
- Motorka je na odtahovém vozidle bezpečně zajištěna, aby nemohlo dojít k jejímu poškození.