Ford představil novou Fiestu Van
S modelem Fiesta Van se Ford opět vrací do třídy městských rozvážkových automobilů založených na osobních modelech segmentu B. Fiesta Van se v nabídce zařadí po bok nejnovější generace modelů Ford Transit, k nimž patří také nový Transit Custom, Transit Connect a Transit Courier. Ford zároveň oznámil, že první dva užitkové modely z jeho evropské nabídky budou k dispozici se zabudovaným modemem FordPass Connect, který provozovatelům pomůže zvýšit produktivitu a zároveň zpříjemnit řidičům práci. Vedle nové Fiesty Van nabídne tuto technologii také nový Transit Connect.
V Birminghamu se prezentovaly rovněž ukázky inovativních řešení městské mobility, konkrétně Transit Custom plug-in hybrid z londýnské testovací flotily a koncepce doručovací služby „na posledním kilometru“. Novinkou je i atraktivní Ranger Wildtrak X.
Nová Fiesta Van
Nový Ford Fiesta Van konstrukčně vychází z nejnovější generace osobní Fiesty. Paletu motorizací tvoří zážehové tříválce 1,1 l 63 kW (85 k), 1.0 EcoBoost 92 kW (125 k) a vznětový motor 1.5 TDCi ve variantách 63 a 88 kW (85 a 120 k).
Ve třídveřové karoserii se nachází praktický nákladový prostor o objemu přibližně 1,0 m3. Délka ložné plochy činí bezmála 1,3 m a užitečné zatížení je přibližně 500 kg. Kabinu dělí od nákladového prostoru celoplošná přepážka s kompozitovou konstrukcí. Na podlaze pokryté odolnou pryžovou krytinou se nacházejí čtyři oka pro upevnění nákladu. Kabina nové Fiesty Van kombinuje promyšlené a komfortní pracoviště řidiče s odolnými materiály. V nabídce výbavy na přání nechybí Ford SYNC 3, nejnovější komunikační a zábavní systém značky Ford. První vozy budou dodány zákazníkům na podzim. V České republice se s prodejem tohoto modelu zatím nepočítá.
Konektivita FordPass Connect i pro užitkové modely
V rámci své strategie zavádění konektivity založené na mobilním datovém připojení napříč modelovou řadou Ford oznámil, že první dva užitkové modely z jeho evropské nabídky, novou Fiestu Van a nový Transit Connect, bude možné objednávat se zabudovaným modemem FordPass Connect. Toto zařízení umožní proměnit vůz v pojízdný Wi-Fi hot-spot až pro 10 zařízení a zefektivnit plánování tras díky službě Live Traffic, která do navigace
SYNC 3 přináší dopravní informace v reálném čase. FordPass Connect dále otevírá možnost využívat specifické funkce mobilní aplikace FordPass. Patří sem například upozornění na kondici vozu v případě, že je zapotřebí navštívit servis například kvůli nízké hladině oleje, prasklé žárovce atd. Informace o stavu vozu – hladina paliva v nádrži, tlak v pneumatikách, případná aktivace alarmu atd. Dálkové odemykání a zamykání. Informace o poloze – pomůže najít vůz například na rozlehlém parkovišti. Aplikace FordPass je natolik flexibilní, že se provozovatelé několika vozů mohou rozhodnout, zda chtějí sledovat všechny vozy ze své flotily prostřednictvím jednoho účtu FordPass, nebo je mít rozdělené do několika účtů.
Inovativní dopravní řešení pro velká města
Součástí expozice značky Ford v Birminghamu se staly ukázky inovativních řešení, jejichž cílem je zvýšit plynulost provozu, čistotu ovzduší a obecně kvalitu života ve velkých městech. Návštěvníkům se představil jeden z vozů Transit Custom PHEV s plug-in hybridním pohonem, který se v Londýně účastní ročních provozních zkoušek u vybraných provozovatelů. Cílem projektu je zjistit, nakolik mohou hybridní dodávky zvýšit kvalitu ovzduší a produktivitu v městském provozu. Vyspělý „plug-in“ (s možností dobíjení z běžné rozvodné sítě) hybridní pohon umožňuje urazit v čistě elektrickém režimu vzdálenost nejméně 50 km. K prodloužení dojezdu v případě potřeby slouží spalovací motor, jímž je v tomto případě oceňovaný agregát Ford 1.0 EcoBoost. Projekt podporuje městská organizace Transport for London a účastní se ho několik vybraných společností a organizací včetně metropolitní policie. Telematické systémy Fordu shromažďují provozní i ekologické ukazatele všech dvaceti testovaných automobilů, aby bylo možné vyhodnotit jejich přínos co nejpřesněji. Na vývoj 20 Transitů Custom PHEV přispěla grantem ve výši 4,7 milionu liber
(v přepočtu přibližně 134 milionů Kč) organizace Advanced Propulsion Centre. Návrh a konstrukci obstaralo technické středisko Fordu v britském Duntonu a společnost Prodrive Advanced Technology z Banbury za podpory Revolve Technologies.
V Birminghamu se představila také koncepce digitálních služeb pro provozovatele užitkových flotil, kteří doručují zboží ve velkoměstech. Služba kombinuje několik způsobů dopravy. Propojuje flotily dodávek s cyklokurýry a pěšími poslíčky. Cílem je zvýšit rychlost a efektivitu „posledního kilometru“ cesty zboží k zákazníkovi.
Nový Ranger Wildtrak X
V návaznosti na obchodní úspěch exkluzivního modelu Black Edition představuje Ford novou speciální verzi Rangeru. Nový Ranger Wildtrak X se prezentoval v modrém odstínu Performance. Je to poprvé, kdy je tato barva k dispozici pro model Wildtrak. Exteriér varianty Wildtrak X se dále vyznačuje černým provedením přední masky, ochranného rámu za kabinou, střešních ližin, bočních nášlapů, kol a emblémů Wildtrak. Černý je rovněž sériově dodávaný roletový kryt korby. V interiéru se objevují celokožená sedadla se stylovým kontrastním prošíváním v šedém odstínu River Rock. Wildtrak X bude nabízen s karoserií Double Cab, motorem 3.2 TDCi 147 kW, šestistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. První vozy budou dodány zákazníkům v srpnu.