Archiv - Zprávy

ECCE HOMO 2018 – padaly rekordy!

Zdá se neuěřitelné, že na šternberské trati závodu Ecce Homo z evropského mistrovství v jízdě do vrchu lze ještě zrychlovat!
Zdroj: Tom Hyan

ECCE HOMO – fenomenální Merli!

Italský závodník Christian Merli podruhé vyhrál Ecce Homo ve Šternberku, tradiční součást mistrovství Evropy v závodech do vrchu! Veleúspěšného krajana Simona Faggioliho porazil už v ročníku 2016, ale loni s ním prohrál, letos však zářil už od tréninku, kdy překonal rekord trati napoprvé (2 minuty a 42,51 sekundy) a v první jízdě závodu už podruhé (2:41,37). Ve druhé jízdě zamíchal karty déšť, což vyneslo českého reprezentanta Václava Janíka na skvělé druhé místo, když se vklínil mezi italské mistry! V součtu časů obou jízd dosáhl Merli 5:45,730, Janík byl zhruba o devět sekund horší (5:55,80), zatímco Faggioli ztrácel už jedenáct sekund (5:57,050). V první desítce byli tři Italové, pět Čechů, jeden Švýcar a jeden Rakušan, což jasně vypovídá o rozložení sil.

ECCE HOMO – rekordy i pro české jezdce!

Počet přihlášených na Ecce Homo atakoval hranici dvou stovek jezdců z obou skupin moderních a historických automobilů, snad poprvé zpestřily start kuriozní buginy, ale i mnohé jiné účastníky jsme ve Šternberku viděli poprvé. Největší pozornost poutala výprava italská, opravdu početná, která nakonec ovládla obě skupiny. Vždy zvítězil Ital před českým reprezentantem, s moderními sportovními prototypy Christian Merli (Osella FA30) před Václavem Janíkem (Norma M20 FC), v historických vozech Uberto Bonucci (Osella PA9/90) před Adamem Klusem (March-HSS Audi CanAm), jejichž časy by je však absolutně pasovaly do čtvrté desítky mezi všemi závodníky!

V mistrovství Evropy je situace jasná, převahu tam mají italští a naši jezdci. Je neuvěřitelné, kolik špičkových automobilů se objevilo v rukách českých závodníků, zejména sportovních prototypů věhlasných značek Osella, Norma nebo Ligier, ale i různých formulových vozů. Neuvěřitelně se zlepšil šternberský Petr Trnka (Ligier JS53), když v první jízdě dal 3:02, zatímco jeho osobní rekord byl dřívějších 3:11. Stačilo to na osmé místo s dvoulitrovým motorem v absolutní klasifikaci (ostatní v první desítce měli třílitry, desátý Vitver čtyřlitr v siluetě Audi). Václav Janík se spiderem Norma M20 FC jel letos nejlépe 2:48,41 (Faggioli 2:44,290), ale na mokré trati pak byl o šest sekund rychlejší než desetinásobný mistr Evropy Simone Faggioli. Také náš Miloš Beneš (Osella FA30), zkušený účastník evropských vrchů, se blýskl časem 2:46,930 v první jízdě, což je jeho nejlepší výkon, nový český rekord a celkově stačil na čtvrté místo.

Autor textu: Tom Hyan