Citroën na Rétromobile 2018 slaví 70 let vozu 2CV a 50 let vozu Méhari
Citroën výjimečně využívá této příležitosti k vystavení předchůdce 2CV: prototypu z projektu „TPV“ (Toute Petite Voiture = Velmi malé auto)" z roku 1939. Na tato dvě výročí upozorňují také originální díla: dvě velké plastiky složené z dílů vozů uspořádaných ve tvaru licích rámečků známých z modelářství, podobných, jaká bývají v krabicích s maketami aut pro děti. Jen rozdíl: v měřítku 1:1, protože jde o skutečné díly vozů 2CV a Méhari!
Citroën oslavuje 70 let vozu 2CV
Pařížský autosalon 1948. Citroën 2CV je představen prezidentu Vincentu Auriolovi a zcela ohromí přítomný dav. Někteří diváci se sice posmívají jeho zvláštnímu tvaru, ale ostatní v něm vidí vlastnosti, které ještě řadě vozů té doby chybí: jednoduchost, lehkost, mrštnost, komfort, univerzálnost. Od prvních dnů dává příval objednávek výrobci i jeho vizionářským designérům za pravdu. Konstruktér Citroënu André Lefebvre vybavil vůz 2CV celou řadou technologií, které byly na svou dobu velmi důmyslné: přední pohon, dlouhozdvihové pružné pérování, dvouválcový vzduchem chlazený motor apod.
Lidový vůz Citroën 2CV se stal skutečným společenským fenoménem. Byl autem farmářů i farářů, otců od rodin i studentů. Čekala ho závratná kariéra trvající 42 let, do roku 1990 se ho vyrobilo více než 5,1 milionů kusů (včetně dodávek). I dnes je „kachna“ ikonou automobilové historie a po celém světě sdružuje velké množství sběratelů.
TPV, předchůdce vozu 2CV (1939)
Vůz 2CV ohlašoval projekt TPV (Toute Petite Voiture = Velmi malé auto), který se zrodil v roce 1936. Cílem bylo udělat z auta běžný výrobek, užitečný k práci v zemědělství a přístupný lidovým vrstvám, a to v době, kdy byl automobil považován za luxus. Jednoduchost, skromnost a důmyslnost se měly spojit za jediným cílem: „přepravit čtyři osoby a padesát kilo brambor nebo soudek rychlostí až 60 km/h.“ Výsledkem bylo auto, které nezatížené mělo hmotnost 370 kg, a jeho cena byla třetinová oproti modelu 11 CV. Mělo jen jediný světlomet, protože tehdejší legislativa dvě světla nevyžadovala.
V roce 1939 bylo pro pařížský autosalon připraveno přibližně 250 předsériových kusů. Autosalon byl však kvůli vyhlášení války zrušen, vozy byly úmyslně zničeny nebo uschovány. Jen čtyři z nich přežily do dnešních dnů, z nichž jeden restaurovaný se představuje na výstavě Rétromobile. Tři ostatní byly nalezeny v roce 1994 v nepřístupné sýpce statku v testovacím centru společnosti Citroën ve Ferté-Vidame.
Nekomformní Méhari
Květen 1968. V době, kdy celá generace demonstruje v ulicích za větší svobody, odhaluje Citroën model určený pro volný čas - Méhari. Tento atypický kabriolet postavený na platformě vozu Dyane 6 působil na silnicích té doby téměř jako UFO. Důvodem byl jeho vzhled – svěží, uvolněný a bez předsudků – který převrátil principy tradičních kabrioletů.
Multifunkční, praktický a úsporný Citroën Méhari byl ideálním společníkem pro výlety na pláž. Přispívá k tomu zejména důvtipná karoserie z plastu ABS, díky níž byl velmi lehký (525 kg), odolný vůči korozi a bylo možné ho celý umýt hadicí. Tento malý Citroën byl nezvyklý, současně díky své velké prostornosti a svěžím barvám uživatelsky přívětivý a optimistický a okamžitě se setkal s velkým úspěchem. Méhari se jako symbol svobody a jednoduchého a bezstarostného života stal rychle společenským fenoménem. Prosadil se i ve filmu (zejména ve velmi oblíbené „četnické“ sérii s Louisem de Funès) a v závodech rallye (Liège-Dakar-Liège v roce 1969, Paříž-Kábul-Paříž v roce 1970 atd.). Jeho výroba trvala téměř 20 let až do roku 1987, bylo vyrobeno 145 000 kusů.