Chytřejší a bezpečnější města. Continental nabízí inovace na veletrhu CES 2019.
„Inteligentní doprava je základním pilířem každého chytrého města. Počet mobilních zařízení, která umožňují v reálném čase sdílení údajů mezi uživateli, vozidly a infrastrukturou, již dnes překonává počty světové populace. Společnost Continental na výstavě CES 2019 představuje řešení, která podporují inteligenci dopravy, zmírňují dopravní zácpy a snižují počet nehod i znečištění vzduchu. Což jsou nejdůležitější výzvy dopravy ve městě,“ řekl Helmut Matschi, člen představenstva společnosti Continental a vedoucí divize interiérů.
Živě přenášené údaje z inteligentní křižovatky v kalifornském městě Walnut Creek
Společnost Continental na veletrhu představuje svůj pilotní projekt tzv. inteligentní křižovatky, která se nachází v centru kalifornského města Walnut Creek, ležícího nedaleko San Franciska. Trojrozměrné záběry křižovatky se budou promítat s využitím rozšířené reality a umožní návštěvníkům sledovat získávání údajů z provozu. Zájemci také mohou s experty osobně probrat, jaký přínos mohou mít inteligentní křižovatky pro chytrá města budoucnosti. Inteligentní křižovatka měla svoji premiéru na veletrhu CES v roce 2018 jako koncept vhodný pro reálný provoz, nabízející komplexní řešení na klíč včetně dodávky sady snímačů a výkonných algoritmů pro jejich propojení. Celý systém dokáže vytvořit celistvý model dopravy a využívá standard bezdrátové mikrovlnné komunikace na krátkou vzdálenost DSRC (Dedicated Short-Range Communication), určený pro sdílení dat v automobilovém sektoru, v tomto případě mezi křižovatkou a digitálně propojenými vozidly.
Tímto způsobem lze například vyslat varovný signál řidiči v přijíždějícím automobilu, že mimo jeho výhled se nachází přecházející chodec, data ale lze využít i k řízení světelné signalizace, zrychlení provozu a k omezení emisí či stání na křižovatkách. Koncept inteligentní křižovatky je součástí ochrany zranitelných účastníků silničního provozu, jako jsou chodci nebo cyklisté, a usnadňuje řidičům složitější manévry například tím, že předchází kolizním situacím, například nedání přednosti protijedoucímu automobilu kvůli špatnému výhledu při odbočování vlevo. Stejně tak může systém varovat řidiče odbočující vpravo před vozidly přijíždějícími zleva.
Inteligentní křižovatka od společnosti Continental navíc umožňuje shromažďovat informace a statistiky z často ucpaných a z hlediska nehod zvlášť rizikových úseků, které se využijí pro lepší plynulost dopravy, ke zvýšení bezpečnosti a jako přínos životnímu prostředí.
Správa městského vozového parku pro sdílení automobilů
Sdílení automobilů neboli carsharing zaznamená podle odhadů odborníků v nejbližší budoucnosti výrazný nárůst. Pro chytrá města je mimořádně atraktivní především sdílení elektricky poháněných vozidel, která snižují hlučnost a znečištění životního prostředí. Jde o alternativu k osobnímu vlastnictví automobilu, jež přispívá ke snížení celkového počtu vozidel, omezení kolon a počtu nezbytných parkovacích míst v centru měst. Řešení společnosti Continental pro správu městského vozového parku (City Fleet Management) nabízí uživatelům snadný přístup k sdíleným elektromobilům, optimální systém řízení pro správce vozového parku a uživatelskou přívětivost. Správcům flotil zjednodušuje zdlouhavé vyplňování dokumentů, časově náročné fyzické předávání klíčků od vozu, a dokonce i údržbu vozidel.
Celý proces zápůjčky vozu probíhá prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu, počínaje rezervací po zajištění přístupu k navrácenému vozu až k vystavení účtu a platby po nahlášení nehody či poškození. Provozovatel má díky komplexnímu systému usnadněnou správu vozového parku. Pokud například zákazník potřebuje využít vůz jen na krátkou vzdálenost, nemusí čekat na plně nabitý vůz nebo se obávat vypůjčit si vozidlo s potenciálně nedostatečným dojezdem, což se v některých případech nyní stává. K lepšímu využití vozového parku slouží možnost zapůjčit jeden automobil dvěma zájemcům v různou dobu: tatáž flotila vozidel může díky tomu být používána zaměstnanci z kanceláří ve dne a pracovníky bezpečnostních služeb v noci. Systém správy městského vozového parku přesně zaznamená využití flotily a v případě potřeby vystaví faktury a údaje potřebné k platbě.
Pokud je během zápůjčky nutné elektromobil dobít, může zákazník dostat slevu, když dobití sám zajistí, což je další přidaná hodnota pro správce vozového parku. Vozy lze sledovat pomocí GPS a v případě krizové situace má řidič možnost okamžitého spojení s operátorem. Společnost Continental již úspěšně spustila pilotní projekt, zahrnující různé služby systému správy městského vozového parku v Asii, ve Spojených státech i v Evropě.
Inteligentní veřejné osvětlení poslouží k propojení s vozidly
Inteligentní veřejné osvětlení znamená zásadní prvek na cestě k bezpečnému, čistému a chytrému městu. Na veletrhu CES 2019 je tak představen koncept inteligentních pouličních lamp (Intelligent Street Lamp). Toto veřejné osvětlení využívá pokrokové technologie z oblasti automobilového průmyslu pro účely infrastruktury měst budoucnosti a zjednodušuje řízení osvětlení při současném monitorování a analyzování znečištění životního prostředí, dopravní situace a také parkovacích možností.
Systém inteligentního veřejného osvětlení umožňuje dálkové ovládání osvětlení včetně adaptivního nasvícení ulic v závislosti na množství účastníků silničního provozu v bezprostředním okolí. K tomu přidává další funkce, jako je vzdálená správa, například bezdrátové provádění updatů či sledování výkonnosti. Díky tomu lze v chytrých městech ušetřit energii a snížit náklady na provoz i údržbu.
Inteligentní pouliční lampy účinkují také jako cenný zdroj údajů pro chytrá města budoucnosti. Díky propojení s inteligentními křižovatkami lze zvýšit bezpečnost i mimo křižovatky v blocích budov zjištěním krizové situace a předáním varování do digitálně propojených vozidel pomocí komunikace V2X (vehicle-to-everything), která slouží ke sdílení dat mezi vozidly a jejich okolím. Funkce sledování volných míst k parkování může dále omezit kolony a zlepšit celkovou průjezdnost městem. Inteligentní pouliční lampy navíc přispívají ke zvýšení kvality života ve městech budoucnosti i vestavěným zařízením pro měření kvality vzduchu a hlučnosti.
Inteligentní elektronika zabudovaná do oblečení zlepšuje bezpečnost a pohodlí uživatelů
Společnost Continental se však vydala ještě dále, za hranice infrastruktury a dopravy v chytrých městech, a vyvinula řešení pro potřeby pracujících v městských službách tzv. inteligentní „wearables“, oblečení se zakomponovanou chytrou elektronikou, která mohou přispět k nižší spotřebě energií a ke zvýšení bezpečnosti a pohodlí řidičů. Například elektricky vyhřívané pracovní bundy či vesty s vestavěnou baterií přinášejí vynikající řešení pro zajištění tepelného komfortu při současné úspoře energie. Aby mohla být baterie v oděvu malá a její nabíjení jednoduché, obsahuje pracovní oděv technologii indukčního nabíjení, k nabití tedy může posloužit i samotný automobil, vyhřívání je tudíž k dispozici kdykoli.
Tato technologie může sloužit zejména pracovníkům záchranných složek nebo údržby a opravy silnic. Jedno z největších nebezpečí, s jakými se zaměstnanci těchto profesí setkávají, představuje jejich přehlédnutí. Pracovní oděv proto může být k zvýšení bezpečnosti vybaven také aktivními světelnými zdroji, jako jsou pásky z LED, čímž se zajistí dobrá viditelnost i za velmi špatných povětrnostních podmínek, v noci nebo v budově během požáru. Inteligentní doplňky otevírají řadu nových možností pro využití v chytrých městech a přispívají k bezpečnější, ekonomičtější a udržitelné budoucnosti.
Údaje z městského provozu představují základ inteligentní dopravy
Platforma CDaaS (City Data as a Service) umožňuje společnosti Continental poskytovat portfolio vzájemně propojených a spolupracujících služeb a komplexních technologických řešení, jako jsou inteligentní křižovatky, inteligentní veřejné osvětlení, inteligentní přechody, autonomní kyvadlová doprava, chytré parkování nebo správa městského vozového parku. Společné rozhraní zajišťuje řadu služeb, mezi které patří rezervační systém, platební systém nebo rozcestník pro různé potřeby. Veškeré informace se sdílejí přes datový server, jenž splňuje nejvyšší požadavky na ochranu osobních údajů a zabezpečení. Do systému lze navíc snadno doplnit i služby třetích stran s využitím vhodných programovacích nástrojů a rozhraní pro tvorbu aplikací.
Platforma shromažďuje, zpracovává a spojuje údaje z různých zdrojů, čímž vytváří základ pro inteligentní systém dopravy a umožňuje vývoj nových řešení pro zlepšení kvality života v chytrých městech. Platforma může například využít umělé inteligence k tomu, aby s pomocí dat od inteligentního veřejného osvětlení o volných parkovacích místech navedla řidiče k nejbližšímu volnému místu.