Reklama
Archiv - Zprávy

Carlos Sainz, Lucas Cruz a jejich Peugeot 3008DKR Maxi triumfovali v Rallye Dakar

Po 8 793 kilometrech dun, horských průsmyků, kamenitých tratí a nebezpečí všeho druhu na území Peru, Bolívie a Argentiny získala posádka Carlos Sainz/Lucas Cruz pro Peugeot 3008DKR Maxi ve 40. Rallye Dakar vítězství. Tento triumf byl pro Team Peugeot Total již třetí po sobě následující.
Zdroj: Peugeot

Trasa 40. ročníku Dakaru se ukázala být obzvláště náročná po mechanické stránce. V průběhu této náročné zkoušky vytrvalosti na téměř 9 000 kilometrech Peugeot 3008DKR Maxi nejenom vyhrál sedm ze třinácti etap, ale prokázal rovněž pozoruhodnou spolehlivost. Jedinými problémy, které vůz postihly, byly menší potíže s řazením, avšak důvodem pro odstoupení vozu č. 306 nebyly technické problémy.

Odveta „El matadora“

Carlos Sainz a Lucas Cruz neměli v minulých třech Dakarech štěstí, ale vrátili se zpět s maximálním elánem. Dvojice Španělů od samého startu soutěže podávala mistrovský výkon a za volantem svého vozu předvedla jak výkonnost, tak konzistentnost. Vyhráli měřené úseky č. 6 a 7, aby po maratonské etapě převzali vedení, o které již nepřišli. Vítězové Dakaru 2010 znovu vystoupili na vrchol stupňů vítězů, když do Córdoby dojeli s náskokem 43 min 40 s před svými soupeři. Toto vítězství podtrhuje jejich nesmírný vklad do projektu divize Peugeot Sport zaměřeného na vytrvalostní rallye, do něhož vložili veškeré své znalosti a talent při nastavení vozů DKR.

„Mr. Dakar“ v nesnázích

Stéphane Peterhansel a Jean-Paul Cottret, kteří Rallye Dakar pro Peugeot vyhráli v letech 2016 a 2017, zažili soutěž plnou akcí spolu se dvěma nešťastnými komplikacemi. V 7. měřeném úseku musela posádka vozu č. 300 prudce uhnout, aby zabránila střetu se čtyřkolkou, která zastavila uprostřed cesty. Následkem toho se u jejich vozu poškodilo levé zadní zavěšení o skrytý kámen. Poté mistři Dakaru na začátku 13. etapy narazili do stromu, o který si poškodili posilové řízení. V obou případech jim týmoví kolegové Cyril Despres/David Castera pomohli vůz opravit, aby mohli pokračovat. Tyto nešťastné události znamenaly, že přišli nejprve o první a poté o druhé místo v celkovém pořadí. Dojeli nicméně na čtvrtém místě a prokázali, že jsou nejrychlejší posádkou z celé sestavy Teamu Peugeot Total, když dosáhli tři etapová vítězství.

Despres/Castera, rychle a odpovědně

První posádkou Teamu Peugeot Total, která vyhrála etapu na Dakaru 2018, byli Cyril Despres a David Castera, kteří se na konci 2. etapy ujali vedení a dokazovali, že učinili další krok vpřed po stránce výkonnosti. Bohužel ambice dvou bývalých motocyklistů zastavil kámen vystupující z cesty na 180. km ve 4. měřeném úseku. Ten zničil pravé zadní zavěšení vozu, což tuto dvojici zastavilo v  jejich rozletu. S pomocí servisního kamionu týmu se vrátili na trať soutěže, takže posádka vozu Peugeot 3008DKR Maxi se startovním číslem 308 mohla pokračovat, jenže s velkou ztrátou. Od té chvíle předváděli úžasného týmového ducha, když se věnovali tomu, aby pomáhali svým týmovým kolegům, přičemž dosáhli několika působivých časů v etapách, když k tomu nastala příležitost (například v 8. a 11. měřeném úseku). V důsledku své penalizace ve výši 29 hodin byli Cyril Despres a David Castera klasifikováni s velkou ztrátou na pozici, která neodpovídá jejich skutečné výkonnosti.

Loeb zastaven na své cestě

Po dosažení druhého místa v loňském Dakaru, se ztrátou pouze 5 minut za vítězi, zahájili Sébastien Loeb/Daniel Elena letošní ročník s jasným cílem vyhrát. Měli skvělý vstup do soutěže navzdory tomu, že se itinerář průjezdu přes Peru skládal hlavně z dun a jízdy mimo silnice, což nebylo jejich silnou stránkou. Pak v působivém stylu vyhráli 4. měřený úsek v rámci jedné z nejtěžších etap moderního Dakaru v Jižní Americe. Bohužel, zatímco pokračovali na druhém místě v celkové klasifikaci, byli nuceni odstoupit v 5. měřeném úseku mezi San Juanem de Marcona a Arequipou v Peru. Jejich vůz spadl do měkké a písčité díry při vyhýbání se jinému konkurentovi, který zde uvízl. Dopad zlomil Danielu Elenovi kostrč, což mu znemožnilo pokračovat.

Nejnovější kapitola v kronice úspěchů

Letošní vítězství Teamu Peugeot Total završilo už tak působivý seznam úspěchů značky Peugeot na Dakaru, protože jde o sedmé vítězství z osmi startů!

Zde je stručná připomínka všeho, co Peugeot na Dakaru dosáhl:

1987: Vítězství pro posádku Vatanen/Giroux (205 T16 Grand Raid)

1988: Vítězství pro posádku Kankkunen/Piironen (205 T16 Grand Raid)

1989: První a druhé místo pro posádky Vatanen/Berglund a Ickx/Tarin (oba 405 T16 Grand Raid)

1990: První, druhé a třetí místo pro posádky Vatanen/Berglund (405 T16 Grand Raid), Waldegard/Fenouil (405 T16 Grand Raid) a Ambrosino/Baumgartner (205 T16 Grand Raid)

2016: Vítězství pro posádku Peterhansel/Cottret (2008DKR)

2017: První, druhé a třetí místo pro posádky Peterhansel/Cottret, Loeb/Elena a Despres/Castera (všichni 3008DKR)

2018: Vítězství pro posádku Sainz/Cruz (3008DKR Maxi).

Nový směr pro Peugeot Sport

Tohoto vítězství Peugeot dosáhl při své poslední účasti v Dakaru. Peugeot Sport se nyní soustředí na mistrovství světa FIA v rallycrossu WorldRX (FIA World Rallycross Championship). Jeho sezona odstartuje 14. - 15. dubna v Barceloně se Sébastienem Loebem za volantem jednoho z vozů Peugeot 208 WRX. Souběžně s tím se Peugeot Sport bude připravovat rovněž na nadcházející elektrický šampionát v rallycrossu, který začne od roku 2020. Do toho vstoupí s nástupcem současného vozu Peugeot 208, který bude mít plně elektricky poháněnou verzi.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV