Audi sází na umělou inteligenci
Jako senzor slouží běžně dostupná přední kamera, která snímá oblast před automobilem se zorným úhlem zhruba 120 stupňů a poskytuje 15 snímků za sekundu s rozlišením 1,3 megapixelu. Tyto snímky jsou následně zpracovány neuronovou sítí, v níž probíhá také tzv. sémantická segmentace. Přitom je každému pixelu přiřazena jedna ze 13 kategorií objektů. Na základě toho dokáže systém rozpoznávat ostatní osobní vozy, nákladní vozidla, domy, dopravní značení na vozovce, chodce i dopravní značky a rozlišovat mezi nimi. Systém využívá neuronové sítě také pro získávání informací o vzdálenosti objektů.
Technici Audi předem trénovali neuronovou síť pomocí metody „unsupervised learning“ (učení bez učitele). Na základě tohoto přístupu probíhá učení z pozorování situace a dění. Neuronová síť sledovala mnoho videí dopravních situací, zaznamenaných stereokamerou. Z nich se naučila samostatně chápat pravidla, s jejichž pomocí vytváří prostorové informace z obrazů monokamery.
Nové Audi A8 je prvním automobilem vyvinutým pro vysoce automatizovanou jízdu úrovně 3 (dle metodiky SAE). Audi AI traffic jam pilot přebírá řízení vozidla na víceproudých silnicích s popojíždějící dopravou rychlostí až 60 km/h, pokud řidič tuto funkci aktivuje (a pokud to legislativa na příslušném trhu povoluje). Předpokladem automatizované jízdy je maximálně přesný obraz okolí – v každém okamžiku. Klíčovou technologií pro dosažení tohoto stavu je právě umělá inteligence.