Reklama
Archiv - Zprávy

Asistenční systémy usnadní parkování

Každodenní hledání parkovacího místa stojí čas a nervy. Je-li konečně volné parkovací místo na dohled, je také potřeba bezpečně zaparkovat.
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen svými asistenty podporuje řidiče již 20 let, aby jim tento manévr co nejvíce usnadnil. Dostupné asistenční systémy jsou přitom nepřetržitě zdokonalovány. Po akustickém upozorňování na překážky následovala vizuální podpora se zobrazováním vzdálenosti od překážek. Před dvanácti roky nakonec Volkswagen jako první výrobce automobilů na světě nabídl parkovacího asistenta s automatizovaným řízením. V nejnovější generaci zajede vůz na přání i do nejmenších mezer pro parkování, orientovaných podélně nebo napříč, a v nouzové situaci také automaticky zabrzdí. Současný Park Assist je ale jen jedním z mnoha různých systémů, které se v automobilech nacházejí, aby řidiče podporovaly při parkování.

V roce 1997 se poprvé v modelu Golf čtvrté generace ozýval přerušovaný zvuk. Funkci prvního pomocníka pro zaparkování vozidla plnily čtyři ultrazvukové senzory v zadním nárazníku. V roce 2005 zdvojnásobil Volkswagen počet senzorů v modelu Passat, který byl vybaven dvakrát čtyřmi senzory. Passat B5 tak disponoval parkovacími senzory s akustickou signalizací překážek vpředu i vzadu. Další krok podnikl Volkswagen v roce 2010 představením vizuálního parkovacího systému OPS (OptischesParksystem). Na displeji zobrazované plochy ukazovaly řidiči při manévrování vzdálenost od překážek v okolí vozidla. Jen o dva roky později se do modelu Golf začal poprvé montovat systém OPS 360°, který dokázal zobrazovat překážky po celém obvodu vozidla.

Volkswagen prokázal průkopnického ducha také před dvanácti roky. Jako první výrobce automobilů na světě zavedla značka parkovacího asistenta. Inovativní systém podporuje řidiče výpočtem optimální trajektorie jízdy a automatizovaným řízením, které umožní ideální zaparkování vozidla. Změření rozměrů parkovacího místa, stanovení výchozí pozice a pohyby volantem zajišťuje „Park Assist“ automaticky – řidič musí ovládat již jen pedály plynu a brzdy. Důsledným zdokonalováním získával „Park Assist“ v průběhu let na inteligenci a v současnosti již dokáže využít i nejmenší mezery pro zaparkování, do nichž by řidič bez tohoto systému své vozidlo sotva dokázal zaparkovat.

Již čtyři roky po světové premiéře systému přišla jeho první důkladná modernizace (Update 2.0), která umožnila realizovat parkovací manévr ve více krocích místo původních dvou. Navíc se výrazně zkrátila požadovaná délka parkovacího místa z „délky vozidla plus 1,40 metru“ na pouhých „90 centimetrů plus délka vozidla“. Jen o dva roky později byl parkovací asistent rozšířen o funkci zaparkování vozidla na příčné parkovací místo. Díky stále komplexnějším algoritmům dokáže celkem dvanáct ultrazvukových senzorů na vozidle přesněji měřit okolí pro preciznější výpočty. Aktuální generace 3.0, nabízená od roku 2015, splní téměř jakékoli přání. Současný „Park Assist“ potřebuje už jen 80 centimetrů místa navíc, což jsou parkovací mezery, u nichž většina řidičů raději pokračuje v jízdě. A dokonce i zaparkování vozidla na příčné parkovací místo popředu je nyní možné. K dispozici je dnes také „nouzová brzda“. V rámci systémových limitů dokáže tato funkce téměř zcela vyloučit drobné kolize při parkování, nebo alespoň minimalizovat rozsah škod.

„Park Assist“ tak již mnoho let usnadňuje zaparkování vozidla. V nabídce je ale i řada dalších malých pomocníků s velkými přínosy, které podporují řidiče při parkování v jiných situacích: prostorový kamerový systém AreaView, asistent pro vyjetí z parkovacího místa se sledováním slepého úhlu nebo Trailer Assist. A Volkswagen myslí i na další způsoby, jak řidičům usnadňovat život. S aplikací WePark podporuje značka ve vybraných městech již dnes vyhledávání volných parkovacích míst a úhradu poplatků za parkování.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV