Reklama
Archiv - Zprávy

AMG rozšiřuje rodinu kompaktních modelů

Po velmi úspěšném startu hatchbacku pokračuje AMG v dynamické jízdě v segmentu kompaktních vozů. Sportovní sedany patří ke kořenům a jádru značky Mercedes-AMG, a tak přichází Mercedes-AMG A 35 4MATIC.
Zdroj: Mercedes-AMG

A 35 4MATIC sedan je druhým modelem značky Mercedes-AMG na základě nové platformy pro kompaktní vozy. Jízdní dynamika sedanu se stupňovitou zádí je zaručena přeplňovaným čtyřválcem 2,0 litru s nejvyšším výkonem 225 kW (306 k), dvouspojkovou převodovkou AMG SPEEDSHIFT DCT 7G, podvozkem AMG a variabilním pohonem všech kol AMG Performance 4MATIC. Nový sedan A 35 4MATIC rozšiřuje aktuální produktové portfolio AMG o další základní model, který oslovuje ty, kteří hledají vysoký výkon a komfortní interiér s velkorysým prostorem pro cestující i zavazadla. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy a nejvyšší rychlost 250 km/h (elektronicky omezena) splňují požadavky těchto zákazníků na vysokou úroveň jízdní dynamiky i v kompaktním segmentu.

Velkorysý prostor

Čtyřdveřový sedan má rozvor 2 729 milimetrů a zaujme krátkými převisy vpředu i vzadu. Maska chladiče se dvěma lamelami, přední nárazník AMG Line s aerodynamickými prvky u otvorů pro přívod vzduchu, přední spoiler a stříbřitě chromované ozdobné prvky představují charakteristické stylistické znaky AMG. Z profilu jsou nápadná aerodynamicky optimalizovaná 18“ kola z lehké slitiny s dvojitými paprsky a obložení bočních prahů AMG Line. Vnější zpětná zrcátka jsou uložena jako u sportovního vozu na dveřích pod spodní linií bočních oken. Typický vzhled AMG umocní na přání dodávaná 19“ kola. Dvoudílné zadní svítilny a nový difuzor umocňují šířku zádě. Celkový dojem je završen odtokovou hranou na víku zavazadlového prostoru a dvěma kruhovými koncovkami výfukové soustavy, umístěnými daleko od sebe na okrajích karoserie.

Komfortní interiér

K vyšší užitné hodnotě přispívají rozměry interiéru. Tento sedan je výškou stropu nad sedákem vzadu (944 mm) na vrcholu svého segmentu. Zavazadlový prostor pojme 420 litrů a jeho tvar usnadňuje praktickou využitelnost. Otvor do zavazadlového má šířku 950 mm a vzdálenost mezi zámkem a spodní hranou zadního okna je 462 mm. Díky tomu lze komfortně naložit a vyložit i rozměrnější zavazadla.

Multimediální systém MBUX

Nový multimediální systém MBUX v interiéru modelu A 35 4MATIC sedan kombinuje intuitivní ovládání se sportovním designem. Vyznačuje se srozumitelnou strukturou ovládání a grafikou zobrazování ve formátu 3D s nejvyšším rozlišením. Oba displeje vizuálně propojuje společné krycí sklo. Výsledkem je širokoúhlý panel, který představuje ústřední prvek horizontálně koncipovaného designu interiéru. Součástí výbavy je samozřejmě také progresivní hlasové ovládání, které se aktivuje zvoláním hesla „Ahoj Mercedesi“. MBUX díky umělé inteligenci rozpozná a pochopí téměř všechny věty, týkající se ovládání informačního a zábavního systému a dalších funkcí vozidla, a to včetně nepřímých vyjádření. Nový interiérový asistent MBUX, dodávaný na přání, umožňuje kromě toho také bezdotykové ovládání vybraných funkcí multimediálního systému. Stejným způsobem lze zapnout nebo vypnout bodové osvětlení v interiéru.

Digitální panel sdružených přístrojů

Řidič má na výběr tři styly zobrazování AMG na panelu sdružených přístrojů. Mimořádně markantní je režim Supersport s centrálním, kruhovým otáčkoměrem a sloupcovým zobrazováním doplňkových informací, které je umístěno vedle otáčkoměru na pravé i levé straně. Jejich trojrozměrné zobrazení vytváří dojem velké hloubky. V menu AMG si může řidič nastavit různé speciální ukazatele a funkce, například zahřívací fáze, nastavení, zrychlení a údaje o motoru. Také multimediální dotykový displej zdůrazňuje dynamický charakter individuálními zobrazeními AMG, jako jsou vizualizace jízdních režimů, funkce AMG TRACK PACE a data z telemetrie. Nová je také specifická středová konzola AMG s dotykovou plochou a doplňkovými ovládacími prvky systému ESP, režimu manuálního řazení a adaptivních tlumičů (na přání).

Nová generace volantů AMG

K dokonalému spojení mezi řidičem a vozidlem přispívá také nová generace volantů AMG. Dole zploštělý věnec volantu, obšitý v místech pro uchopení perforovanou kůží a zdobený červeným kontrastním prošíváním, přesvědčí po vizuální i haptické stránce. Galvanizované páčky na volantu pro manuální řazení umožňují ještě sportovnější jízdu. S integrovanými dotykovými ovládacími tlačítky (Touch Control Buttons) lze intuitivně vybírat zobrazení panelu sdružených přístrojů a multimediálního systému horizontálními a vertikálními stíracími pohyby prstu. Řidič si je také může na displeji libovolně umístit. Na přání dodávaný volant AMG Performance může být opatřen inovativními dodatečnými prvky, které jsou tvořeny kruhovými otočnými ovladači s integrovaným displejem pod pravým ramenem volantu a dvěma vertikálně umístěnými, barevnými displejovými tlačítky s ovládacími prvky pod levým ramenem volantu. Prostřednictvím kruhového otočného ovladače lze přímo ovládat jízdní režimy AMG. Zvolený jízdní režim je zobrazen na barevném displeji LCD, který je integrován přímo do otočného ovladače. Dvěma libovolně konfigurovatelnými displejovými tlačítky a doplňkovými ovládacími prvky lze ve snadném dosahu přímo na volantu a velmi jednoduše ovládat další funkce AMG. Ikona na dalším displeji LCD zobrazuje požadovanou funkci, kterou řidič aktivuje příslušným poklepovým tlačítkem. Řidič si tak může definovat obě individuálně upřednostňované funkce AMG, jejichž nastavení se pak mění pouhým dotykem prstu.

Tuhý skelet karoserie

Cílená opatření pro zvýšení tuhosti přední části skeletu karoserie tvoří základ pro precizní reakce na řízení a stabilní geometrii podvozku i při velmi ostré jízdě. Hliníkový panel, přišroubovaný pod motorem, zvyšuje tuhost v krutu a ohybu v přední části vozu. Dvě doplňkové diagonální výztuhy vpředu dole rovněž minimalizují zkrut a zvyšují tuhost.

Přeplňovaný čtyřválec 2,0 litru

Turbodmychadlem přeplňovaný dvoulitrový motor přesvědčí spontánními reakcemi na pohyby pedálu plynu (max. točivý moment 400 N.m od 3 000 1/min), enormní chutí po vysokých otáčkách a typickým zvukem AMG. Blok válců tvoří velmi odolný a lehký tlakový odlitek z hliníkové slitiny, díky němuž je snížena hmotnost vozidla v oblasti, která má rozhodující vliv na jízdní dynamiku. Přeplňování zajišťuje turbodmychadlo se dvěma oddělenými přívodními kanály, které kombinuje optimální reakce v nízkých otáčkách se strmým nárůstem výkonu ve vyšších otáčkách.

Dvouspojková převodovka

K agilnímu a dynamickému charakteru nového modelu A 35 4MATIC sedan přispívá také dvouspojková převodovka AMG SPEEDSHIFT DCT 7G. Převodové poměry jsou zvoleny tak, aby mohl řidič prožívat při jakékoli rychlosti velmi spontánní zrychlení, a to v kombinaci s rychlým řazením a optimální návazností vyšších převodových stupňů. Standardní funkce RACE-START umožňuje maximální zrychlení z klidu a nabízí velmi emocionální zážitek. Funkce převodovky završuje krátkodobý mód M, aktivovaný použitím páček na volantu v jakémkoli jízdním režimu, a režim „M“ pro manuální řazení páčkami na volantu.

Pohon všech kol AMG Performance 4MATIC

Točivý moment je variabilně rozdělován mezi nápravy v závislosti na požadavcích řidiče ohledně jízdní dynamiky. Spektrum sahá od pohonu předních kol až po poměr 50:50 % mezi přední a zadní nápravu. Variabilní rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní nápravu zajišťuje mezinápravová vícelamelová spojka, která je integrována do rozvodovky zadní nápravy. Ovládání spojky je elektromechanické. Faktory, které ovlivňují rozdělování točivého momentu, jsou nejen rychlost jízdy, příčné a podélné zrychlení a úhel otočení volantu, ale také rozdíly otáček jednotlivých kol, zařazený převodový stupeň a poloha pedálu plynu.

Vždy vhodný jízdní režim

Pět jízdních režimů AMG DYNAMIC SELECT – „Kluzký povrch“, „Comfort“, „Sport“, „Sport +“ a „Individual“ – umožňuje měnit charakteristiku vozidla ve velkém rozsahu, od komfortní až po velmi dynamickou. Přitom se mění důležité parametry, jako jsou reakce motoru a převodovky na povely řidiče.

AMG DYNAMICS

Nový model A 35 4MATIC disponuje novou funkcí AMG DYNAMICS, která je součástí voliče jízdních režimů AMG DYNAMIC SELECT. Při dynamickém průjezdu zatáčkou způsobí krátký brzdný zásah na vnitřním zadním kole definovaný otáčivý moment kolem svislé osy. A 35 4MATIC díky tomu změní směr spontánně a s velkou precizností. Různé charakteristiky funkce AMG DYNAMICS nesou označení „Basic“ a „Advanced“. V jízdním režimu „Individual“ si může řidič sám definovat jednotlivá nastavení AMG DYNAMICS.

Zapisovač dat pro jízdu na závodním okruhu

Pro nový model A 35 4MATIC se na přání dodává také systém AMG TRACK PACE. Virtuální závodní inženýr je součástí multimediálního systému MBUX a zaznamenává za jízdy na závodním okruhu nepřetržitě více než 80 specifických dat vozidla (např. rychlost, zrychlení). Řidiči jsou navíc zobrazovány časy na kolo, časy v jednotlivých sektorech a příslušné odchylky od referenčních časů. Vzhledem k tomu, že se určité části ukazatele rozsvěcují zelenou nebo červenou barvou, může řidič koutkem oka i bez čtení čísel poznat, zda je aktuálně rychlejší nebo pomalejší než nejlepší čas.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV