Reklama
Řidičův chleba

Tradiční okreskové výtluky dost možná míří do propadliště dějin. Řešení vyvinula česká společnost

Technologie společnosti FUTTEC už začíná být uplatňováno v praxi napříč Českem
Zdroj: Lukáš Dittrich, Autosalon.tv

Z pohledu údržby je pro silnice nejvýhodnější, aby se prováděly kvalitní opravy co nejdříve, kdy je porucha vozovky malá a oprava je tudíž levná. Jenže velké firmy často nemají zájem takové opravy provádět, protože se jim výjezd nevyplatí a například do nějaké menší obce vyjedou až tehdy, pokud tam toho budou mít na práci víc. V České republice ale existuje firma, která se naopak na malé opravy zaměřila a připravila pro ně technologii umožňující mnohem větší flexibilitu. Kvalitní oprava je hotová do hodiny a výsledek by měl mít stejné vlastnosti jako nově položený povrch. K většímu použití se technologie pojmenovaná jako „mikrovlnný cestář“ začala dostávat až letos a v současnosti se zdá, že se na trhu ujala velmi dobře. 

Jak to funguje?

Technologie společnosti FUTTEC má potenciál přinést revoluci v oblasti oprav a údržby komunikací, protože umožňuje takzvané preventivní opravy. Technika je navíc vyvinutá tak, že lze opravy provádět za jakéhokoliv počasí. Jediná situace, kdy nelze „mikrovlnného cestáře“ použít, je déšť, respektive chvíle, kdy po silnici teče voda. Jinak nevadí ani vlhko, ani nízké teploty. 

Základem těchto oprav je nahřátí okolí výtluku na zhruba 125 °C pomocí mikrovlnného záření. Okolí výtluku tak změkne a velmi dobře se spojí s asfaltovou směsí, která je do výtluku nově nasypána. Oprava pak nemá žádné spáry, kam by mohla natéci voda a opravu znovu poškodit. Samotné nahřívání opravovaných míst není žádnou novinkou, ale dříve se k tomu využívalo infračervené záření. To není schopné proniknout celou obrusnou vrstvou vozovky. Pokud bychom chtěli tímto způsobem prohřát asfalt až do hloubky 8 cm, bude na povrchu už spálený a poškozený. Většímu nasazení technologie mikrovlnného ohřívání bránil fakt, že tato novinka nebyla uznána ministerstvem dopravy coby oficiální možný způsob oprav komunikací. To se změnilo až letos a pro „mikrovlnného cestáře“ to znamenalo možnost vyrazit ve větší míře do reálného světa. 

Samotný „mikrovlnný cestář“ nese oficiální označení FT-3+. Jedná se o vozík s elektrickým pojezdem, který se zaparkuje nad výtluk a jeho okolí ohřeje. Po ohřátí se do výtluku nasype rozehřátá asfaltová směs. Ta bude dodávána v pytlích, což v současnosti vůbec není běžné. FUTTEC pro nahřívání nové směsi připravil malou pec (FF-9) pracující opět na bázi mikrovlnného záření, do které se vloží směs ve tvrdém stavu a po nahřátí na 165 °C se pak jednoduše vysype do výtluku. Posledním krokem je zhutnění vibrační deskou a zalití vodou, aby oprava rychleji ztuhla. Od příjezdu po odjezd silničářů to trvá maximálně 60 minut.

Podle představ společnosti FUTTEC má tato technologie sloužit coby doplněk velkým firmám, které se zabývají opravami silnic. Celý proces je ale velmi jednoduchý, takže se počítá i s tím, že by si takovou věc mohly pořídit pro vlastní potřeby třeba přímo obce nebo by si je mohla půjčovat i široká veřejnost v půjčovnách a opravovat tímto způsobem komunikace na vlastních pozemcích. 

Z testovacího provozu do českých krajů

Když společnost FUTTEC oficiálně novou technologii představovala koncem června, uváděla, že do té doby bylo provedeno tímto způsobem zhruba tisíc oprav. „Mikrovlnný cestář“ našel své uplatnění také například během letošní části rekonstrukce Barrandovského mostu. A využívání mikrovlnné technologie oprav dál narůstá. 

„Od prezentace našich nových stojů FT-3+ uplynulo už několik měsíců, během nichž se podařilo naši flotilu zapojit do oprav po celé České republice. V rámci Prahy a oprav zajišťovaných prostřednictvím TSK Praha pracujeme téměř každý den. Na hlavních tazích především v noci a samozřejmě bez zbytečných uzávěrek, takže nenarušujeme plynulost dopravy. Spolupracujeme však i s krajskými správami a údržbami silnic ve Středočeském, Pardubickém, Karlovarském, Jihočeském či Ústeckém kraji. Nevynecháváme ani moravské regiony (např. Brno a Ostravu). Poptávka po naší technologii stoupá, a proto jsem se rozhodli vyvinout a vyrobit další vylepšenou verzi FT-3+, kterou zapojíme do oprav již v zimní sezóně 2023/2024,“ uvedl pro Autosalon Jiří Rušikvas, majitel a zakladatel společnosti FUTTEC. 

Kromě aktuální verze mikrovlnného cestáře (FT-3+) existuje v podobě prototypu ještě také výrazně výkonnější a po všech stránkách lepší provedení označené jako FT-5. To připomíná rolbu na úpravu ledu. Kromě toho, že je pětkrát výkonnější (tudíž ohřev trvá kratší dobu), také pracuje s koncepcí vše v jednom. Součástí tohoto stroje je vlastní generátor elektrické energie a dvě pece pro nahřátí nové směsi. Ve výsledku budou muset silničáři tuto věc pouze postavit nad výtluk, potvrdit zahájení opravy a tím to pro ně končí. Za chvíli bude vše hotovo. 

Pro úplnost, FUTTEC je ve veřejném prostoru nové jméno, nicméně společnost jako taková už existuje poměrně dlouho. Vznikla v roce 2011 a od té doby vyvíjí svou technologii zaměřenou na malé opravy silnic. Ambice samozřejmě nekončí na hranicích České republiky. Svou technologii chce FUTTEC nabízet i v zahraničí. 
Reklama
Autosalon TV