Tlustí a velcí lidé jsou v autech extrémně ohroženi. Ani vyspělé zádržné systémy si s nimi neví rady
THOR 50th: Průměrný muž
Při nárazu jen malé rozdíly
Adaptivita bezpečnostních systémů má na straně řidiče pozitivní vliv na riziko poranění. Zatímco zpomalení hlavy a tlak na prsa jsou nižší, zvýšilo se zatížení břicha a zad jen nepatrně. Na sedadle řidiče se naměřené hodnoty u adaptivního bezpečnostního pásu a airbagu snížily jen v oblasti hlavy, přičemž zatížení dalších oblastí těla se naopak lehce zvýšilo.
Vysvětlení je poměrně jednoduché - konvenční zádržné systémy jsou optimalizovány právě na průměrného muže, a tak mají adaptivní prvky v tomto ohledu jen omezený prostor ke zlepšení.
Thor 50th
THOR 5th: Malá, drobná žena
Viditelné zlepšení přinesly adaptivní systémy na sedadle řidiče. Zatímco zatížení břicha a pánve zůstalo téměř stejné, zrychlení hlavy se snížilo o 60 procent. Pokud jde o hrudník, adaptivní pás a airbag rovněž dosáhly pozitivního výsledku, protože byl díky nim tlak na hrudník figuríny rovnoměrněji rozložen a snížen.
Použití adaptivních zádržných systémů rovněž snížilo síly a zrychlení působící na spolujezdce. "Měkčí" bezpečnostní systémy snížily zrychlení hlavy, otlaky v oblasti hrudníku a břicha i síly působící na pánev.
THOR 5th
Elderly ATD: Starší dáma
Ochrana s výhradami, ale má potenciál ke zlepšení
Z vyhodnocení zrychlení hlavy vyplývá, že při žádné ze zkoušek nebyla překročena mezní hodnota. Přesto se však při použití adaptivních zádržných systémů snížila hodnota zrychlení o 50 %, a to jak na sedadle řidiče, tak spolujezdce. Zatímco při testech zůstaly otlaky od působících sil v oblasti břicha a pánve na sedadle řidiče přibližně na stejné úrovni, a to i přes použití adaptivních zádržných systémů, na straně spolujezdce je bylo možné snížit použitím "měkčího" pásu.
Také součet sil působících na hrudník lze pomocí adaptivních systémů snížit jak u řidiče, tak spolujezdce. Stále zde však existuje potenciál dalšího vývoje, který by umožnil navrhnout adaptivně řízené bezpečnostní systémy pro starší cestující tak, aby bylo možné ještě lépe zohlednit změny fyzických vlastností s rostoucím věkem.
Elderly ATD
H III 95th, THOR Obese: Nadprůměrně vysocí, popř. obézní
U velkých a těžkých cestujících nebylo možné během nárazových testů zvýšit pomocí adaptivních systémů jejich ochranu, protože bezpečnostní vak lze "změkčit" pomocí výpustního otvoru a bezpečnostní pás zase omezením působení omezovače tahu. V opačném směru systémy žádné ještě větší "ztvrdnutí" neumožňují, a tak mají s velkou a těžkou figurínou výrazné problémy. I tak je pravděpodobnost vážných poranění v oblasti hrudníku a břicha vysoká již u běžných systémů.
U obézních cestujících je také zvýšené riziko vzniku tzv. Submariningového efektu (podklouznutí pod pásem). Kvůli většímu obvodu břicha totiž není bezpečnostní pás ve své spodní části optimálně veden a sklouzává do oblasti břicha, kde však může v případě nehody způsobit vážná vnitřní poranění.
Pozitivní vliv na závažnost zranění by měly případné další zádržné systémy, jako třeba kolenní či sedadlový airbag, popř. vícenásobné utažení bezpečnostních pásů.