Reklama
Retro

Dacia Duster se prodávala už v 80. letech. Tragické auto nejelo a rezlo, takže skončilo v kopřivách

Rumunské automobily nebyly právě vzorem spolehlivosti. Do dnešních dob se jich mnoho nezachovalo
Zdroj: Propagační snímek ARO (volně k užití)

Dnes je běžné, že automobilky v kategorii SUV mají hned několik jinak velkých modelů. V osmdesátých letech ale nikdo o SUV neslyšel a už vůbec ne o tom, že by se měly vyrábět různé rozměry. Jeden off-road prostě bohatě stačil. Inženýři – průkopníci ale v diktátorském Rumunsku zřejmě viděli do budoucnosti. Značka ARO nejprve stavěla nám velmi dobře známý off-road ARO 24. V roce 1980 ale na trh poslala jeho mladšího a menšího sourozence. Bylo jím ARO 10.

Nejen do JZD

Vůz vyráběný v továrně Cȃmpulung-Muscel situované ve středním Rumunsku, vznikal hned v několika karosářských variantách, nejčastější ale byla dvoudveřová. Ta byla k dostání buď s pevnou střechou nebo jako „kabriolet“, tedy tehdy velmi oblíbená verze off-roadů. Dvoudveřový byl i pick-up. Se čtyřmi dveřmi jste mohli mít uzavřenou karoserii nebo také pick-up. Auto měřilo na délku od nejkompaktnějšího modelu jen 3,9 metru po nejdelší s 4,8 metry. Odpovídajícím způsobem se i natahoval rozvor náprav.

Aro 10 bylo úspěšné. V socialistických zemích, zejména těch položených více na východ, se auto levnější než bytelná sovětská Lada Niva hodilo jako sůl. S jednoduchou konstrukcí s poháněnou zadní nápravou, kdy se pákou v kabině připojovala přední, ho také jen tak něco nepřekvapilo. Nejen pro „jezeďáky“, ale i pro samotné obyvatele, kteří se museli domů dostávat po nezpevněných komunikacích to zkrátka byla spása. Ale co Západ? Padlo rozhodnutí a začaly vznikat také exportní varianty.

Kdo byl někdy v Rumunsku ví, že jeho nejbližším spojencem na Západu byla odjakživa Itálie. A tak se vozy prodávaly tam, jen pod jiným názvem, konkrétně ACM Enduro X4. Vyráběla je tamní fabrika ARO-Ciemme a to mezi lety 1987 až 1989. Pak už byl off-road i pro některé tamní obyvatele méně lákavý. Třeba i proto, že řada Italů přesedlala do geniálního Fiatu Panda 4x4. Aro 10 se pod názvem Spartana produkovalo pro evropský trh až do roku 1997.

Motory z Dacie i VW

Ve Velké Británii byla ale situace jiná. Na tamní trh vyjelo Aro pod dnes populárním názvem Dacia Duster. Důvod byl prostý. Pod kapotou měl totiž motory právě od této automobilky, konkrétně z modelů Dacia 1300. Na královských ostrovech byl k dostání mezi lety 1984 až 1993. Pamětníci vědí, že toto příšerné auto poháněla benzinový jedna-trojka s výkonem 54 koní a točivým momentem pouhých 89 Nm. Duster byl absolutně pomalý. Později se do práce zapojily i silnější motory od Dacie, konkrétně jedna-čtyřka (62 koní) a nakonec i jednotka 1.6 (72 koní).

V pozdější době přišla pomoc od západních automobilek. Dobrou zprávou pro řidiče byly zejména motory od Volkswagenu. Jedna-šestka měla výkon 75 koní, VW dodal ale i naftovou jednotku, která snížila provozní náklady. Šlo o atmosférický diesel o objemu 1,6 litru a výkonu jen 54 koní. Další pohonné jednotky pak dodaly například Peugeot, Renault nebo dokonce Daewoo, jehož benzinová jedna-šestka byla ze všech zdaleka nejsilnější (105 koní), ale zároveň velmi nespolehlivá. Motory byly dostupné vždy jen s manuální převodovkou, ať už se čtyřmi nebo pěti rychlostními stupni.

Aro 10 je dnes poměrně těžké sehnat. Tedy alespoň v takovém stavu, kdy by z něj za jízdy neodpadávaly kusy zrezlých dílů, pokud by už tedy bylo schopné jet. Většina vozů proto skončila v kopřivách. Stala se z nich tak už jen mlhavá vzpomínka na doby dávno minulé, kterou ve své garáži nebo spíš stodole může opečovávat už jen absolutní nadšenec do socialistických aut.
Reklama

Diskuze

Honza - 09.08.2022 11:07:44
Výborné auto, dokázalo vyjet náročný terén a na silnici bylo velmi pohodlné, spotřeba 7 až 8 litrů. Bohužel rezavělo. Švagr, myslivec si ho nemohl vynachválit. Poruchám netrpělo.
Dalik - 04.04.2022 10:24:40
Otec si ARO koupil v roce 1989. V Liberci v prodejně to vozidlo ne nastartovali. Trvalo to tři hodiny než to zprovoznili.

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3
Reklama

V jakém filmu hrál Velorex hlavní roli? Zkuste kvíz nejen pro skalní znalce socialistických aut

V tomto kvízu jsme s zaměřili na legendární vozy Československa, které se zapsaly do dějin
11.02.2024 08:23
|
3

Socialistické Yugo by se mohlo dočkat nového života jako elektromobil. Vsadilo by na cenu

Renderované snímky zveřejnil nezávislý designér Dejan Hristov. Auto by se mělo vyrábět v Srbsku
28.09.2021 19:20
|
1

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
10
Reklama

Za volantem nesmí být nuda, řekla si Honda a představila kupé Prelude. Prohlédli jsme si ho

Budoucnost není jen čistě elektrická. O zábavu se má postarat hybridní systém pod kapotou
08.07.2024 10:00
|
0

Všechna nová auta odteď povinně kontrolují rychlost. Pípají po každém nastartování

Takzvaný inteligentní asistent rychlosti upozorňuje na překročení limitu, mnohdy i chybně
08.07.2024 07:30
|
12
Reklama
Autosalon TV