Reklama
Nová auta

Vybouchla veřejná dobíjecí vodíková stanice. Znamená to začátek konce jednoho alternativního paliva?

Uvnitř přehledové grafiky najdete čtyři auta, která dokáží jezdit na vodík a vyrábět z něj elektřinu

Toyota Mirai

Zdroj: Toyota

Mirai – japonské slovo pro budoucnost. To je jméno, které na vodíkový vůz největší japonské automobilky sedí. A nejen díky jeho nápadně futuristickému designu. Mirai se představil už v roce 2014 na autosalonu v Los Angeles a právě v USA se těší největšímu zájmu.
Auto pohání elektromotor o výkonu 152 koní a s točivým momentem 335 Nm. Auto zrychlí z nuly na 100 km/h za rovných 9 sekund. Podle výrobce by mělo natankování plné nádrže vodíku stačit na dojetí 502 kilometrů za ideálních podmínek. Toyota ale slibuje, že brzy představí vylepšený model, který zvládne ujet dvojnásobek.
Od auta si Japonci slibují hodně, protože doufají, že už příští rok vyrobí na 30 tisíc kusů. Je ale otázkou, zda se jim to povede. Za pět let totiž postavili zatím jen okolo 6000 vodíkových aut.

Honda Clarity

Zdroj: Honda

Honda má s auty na vodík velmi dlouhou zkušenost. První model jménem FCX Clarity se objevil už v roce 2008. Automobilka ho nabídla na leasing v Japonsku, USA a ve vybraných místech Evropy. Aut ale bylo jen 10 pro Evropu, 10 pro Japonsko a 46 pro Spojené státy. Velkou stopu tedy nezanechalo.T
o se má ale teď změnit. Jméno Clarity už nepatří jedinému modelu, ale označuje novou řadu ekologických aut s alternativním pohonem. Proto pod tímto názvem najdeme plug-in hybrid, elektromobil, ale i vůz na vodík. Ten se prodává ve 12 speciálně vybraných showroomech v Kalifornii.
Clarity má motor o výkonu 138 koní a na jedno natankování by měl ujet až 589 kilometrů.

Hyundai Nexo

Zdroj: Hyundai

Toto kompaktní SUV je ideovým nástupcem Hyundai Tucson FCEV, které automobilka nabízí na korejském trhu od roku 2013. Zatímco Tucson stojí na platformě shodné s běžným SUV vyráběným v Nošovicích, pro Nexo vyvinuli u Hyundai novou platformu FCEV. Má díky tomu lehčí konstrukci a může dosáhnout na delší dojezd, protože se na palubu vejdou celkem tři palivové nádrže.
Vodíkový Tucson se do Evropy nedostal, Hyundai má ale jiné plány s jeho nástupcem. Auto se od začátku roku 2018 prodává na vybraných trzích a jeho nabídka se bude postupně rozšiřovat. Podmínkou je zhušťování sítě čerpacích stanic. Jakmile se otevře plnička na pražském Barrandově, mohlo by se vodíkové SUV začít prodávat i v Česku.
Hyundai Nexo má motor o výkonu 163 koní a na jedno natankování by měl ujet až 570 kilometrů.

Mercedes-Benz GLC F-Cell

Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes už s vodíkovými auty experimentoval na začátku tisíciletí, když stavěl první generaci modelu A na vodík. Tehdy ale auto ujelo jen 160 kilometrů na jedno natankování. Technologie se vylepšila a letos na podzim se začne prodávat SUV GLC F-Cell, které je hybridem. Kombinuje provoz na baterie a na palivové články. To znamená, že auto není nutné jen dotankovávat, lze jej také připojit do zásuvky.
Auto pohání motor o výkonu 211 koní. Palivový článek je umístěn pod přední kapotou, baterie zase pod podlahou kufru. Auto by mělo zvládnout ujet celkem 478 kilometrů čistě na elektřinu. Celých 51 kilometrů z toho pak zajistí právě baterie. GLC je tedy plug-in hybrid, jen se místo benzinu do něj tankuje vodík.
Až se prodej spustí, bude GLC prvním luxusním vozem mezi vodíkovými auty. A po Hyundai také druhým SUV. Právě v této kategorii aut bychom mohli vidět v budoucnu i případné další modely, protože stále patří k nejoblíbenějším. Vyšší stavba karoserie také usnadňuje zástavbu nádrží i palivového článku.
Reklama
Autosalon TV