Reklama
Nová auta

Mitsubishi L200 se projevilo jako pracant, švihák i drsňák do terénu. Testovali jsme tři různé verze

Porovnali jsme pickup v základním, luxusním i nejvíce terénním provedení. Jezdili jsme po tankodromu

Levná pracovní síla

Zdroj: Vojta Zikmund

Začneme základním provedením modernizovaného Mitsubishi L200, které za necelých 740 tisíc nabídne spoustu muziky. Nepočítejte sice s velkým luxusem, ale tvrdou práci odvede lépe, než většina jiných aut. 

Pod kapotou má již zmíněný dieselový motor s výkonem 110 kW, který je spjat s šestistupňovou manuální převodovkou. Právě převodovka je jedním z hlavních důvodů, proč bych si raději koupil levnější variantu, než tu nejvybavenější. Sice se do páky přenáší veškeré vibrace a o kultivovaném chodu nemůžeme mluvit, ale na užitkový vůz řadí velmi přesně a autu přináší nezaměnitelný charakter. Prostě cítíte, že v ruce držíte pořádný klacek a ne žádné párátko. K pick-upu se takové řazení hodí. 

Pokud se chceme soustředit především na schopnosti v terénu, je tato varianta nejhorší. Může za to absence mezinápravového diferenciálu, který slouží pro lepší projíždění bahna a sněhu. Co tu ale nechybí je uzávěrka zadního diferenciálu, redukce a volič 4x4 Easy Select. Díky této kombinaci auto jen tak nic nezastaví. A to mohu tvrdit z vlastní zkušenosti, jelikož jsem tento vůz zkoušel v rozbahněném terénu areálu Offroad track Milovice. Musím vypíchnou poměrně nízkou váhu a velký točivý moment, který řidiče v těžkých situacích nenechá na holičkách a pomůže vyřešit většinu kritických situací. Velkou nevýhodou pick-upu je jeho délka a malé nájezdové úhly, to má za důsledek časté břínkání podvozku o zem a může to vést až k fatálnímu poškození šasi. 

Když to shrneme, jedná se o velmi kvalitní užitkový pick-up, který se nebojí zašpinit, ale oproti dražším verzím Mitsubishi L200 v terénu mírně zaostává. Naopak vyčnívá z hlediska spotřeby a každodenního provozu, protože šoféra neotravuje hloupější automatická převodovka, která ve spoustě situací neví, co má dělat a zbytečně motor vytáčí do vysokých otáček. 

Technické údaje

Motorizace 2268 Di-D (150 koní)
Převodovka šestistupňový manuál
Výbava Invite
kombinovaná spotřeba 7,5 l/100 km
Cena s DPH 735 250 Kč
Zdroj: Mitsubishi
Reklama

Rolls-Royce mezi pick-upy

Zdroj: Vojta Zikmund

Nyní se podíváme na nejvymazlenější variantu nabízeného Mitsubishi L200. Proti základní verzi nabízí například kožené čalounění, automatickou klimatizaci a vyspělejší multimediální systém. Je i o 8 centimetrů delší a na první pohled mohutnější.  

Asi největším zklamáním pro mě byla 6stupňová automatická převodovka, která mi především při ostřejší jízdě připadala zmatená. Naopak, když jsem chtěl jezdit úsporně, převodovka zbytečně motor vytáčela do vysokých otáček. To mělo za příčinu vyšší spotřebu o cca 1,5 l/100 km než u modelu s manuální převodovkou. 

Co stojí za pochválení, je komfort jízdy. S tímto autem nemusíte řešit zpomalovací prahy nebo větší nerovnosti. Prostě je přejedete a ani si toho nevšimnete. Podvozek je skvěle vyžehlí a utlumí všechny rušivé rány do interiéru. Horší je to s drobnými nerovnostmi. Například vlnky na starém asfaltu vůz s listovými pružinami tak dobře nezvládá a jsou cítit především ve volantu a na zadních sedadlech. 

Opět se dostáváme do domovského teritoria Mitsubishi L200 a to do těžkého terénu v areálu Offroad track Milovice. Zde luxusní pick-up vytasil své hlavní eso z rukávu, které základní varianta nenabízí. Tím je chytrý systém pohonu 4x4 nazývaný Super Select-II, ke kterému se pojí uzávěrka mezinápravového diferenciálu. Tato kombinace vám pomůže zejména v hlubokém bahně nebo písku. Díky tomuto systému si v terénu levnou L200 namaže na chleba. Nevýhodou v opravdu náročných situacích je vyšší hmotnost a už zmiňované menší nájezdové úhly. 

Sečteno podtrženo, pokud máte rádi luxus a pohodlí za volantem, rozhodně sáhněte po nejvybavenější variantě. Přínosným bonusem je chytrý volič jízdních režimů 4x4 a uzávěrkou mezinápravový diferenciálu, která se zadní uzávěrkou z vozu dělá nezastavitelné terénní náčiní. 

Technické údaje

Motorizace 2268 Di-D (150 koní)
Převodovka Šestistupňový automat
Výbava Instyle
Kombinovaná spotřeba námi měřená cca 8,7 l/100 km
Cena s DPH 935 650 Kč
Zdroj: Mitsubishi
Reklama

Tank do města i do Afriky, aneb expediční šílenost jménem Rock Proof

Zdroj: Robin Běhal

A teď to nejzajímavější. Do rukou se nám dostala asi nejvíc terénní varianta Mitsubishi L200, kterou si můžete pořídit. Říkají jí Rock Proof a jedná se o expediční speciál, která nabízí nespočet offroad vylepšení. 

Rock Proof je postaven na modelu ještě před faceliftem, tudíž nemá tak pohledný design. Také technika vozu je rozdílná. Nejvíce se liší přední část vozu, která je u staršího modelu méně agresivní a nedisponuje světlomety s technologií full-LED. Další rozdíl nalezneme pod kapotou, kde se ukrývá dieselový motor o objemu 2,4 litru a výkonem 181 koní, který je spojen s 5stupňovou automatickou převodovkou. 

Ale už pryč od designu a změn, tenhle pick-up není na koukání, ale na přežívání v nehostinných podmínkách. Aby dokázal dělat parťáka i v liduprázdné pustině, je Rock Proof vybaven střešním stanem, sprchou, ledničkou, LED rampami vepředu i vzadu, kompresorem pro případné dofukování pneumatik a nechybí ani kempovací židle se stolkem. 

To stále není to nejlepší, většina techniky se totiž nachází tam, kde jí nevidíme, a to pod kapotou. Pick-up je vybaven pneumatickou uzávěrkou předního diferenciálu ARB airlock, zvýšeným podvozkem Oldman o 5 centimetrů, ochrannými pláty motoru, převodovky a nádrže. V terénu také napomáhá sací šnorchl Safari, nebo offroad pneumatiky Nokian. 

Takže pokud se s tímto monstrem vydáte do terénu, nemá vás šanci téměř nic zastavit. A pokud chcete zkusit nějakou výzvu, třeba tankodrom, stačí zapnou všechny uzávěrky diferenciálů a redukci. Pak teprve poznáte pravou sílu Rock Proofu. 

Vlastní zkušenost s touto variantou Mitsubishi L200 je dost rozervaná. Na jednu stranu je Rock Proof skoro bezkonkurenční, zvlášť co se týká offroadu a kempování. Na druhou stranu v každodenním životě je šíleně nepraktický. Kvůli střešnímu stanu nemůžete do podzemních garáží v obchodních centrech a spotřeba je větší než u benzínového supersportu. Za to může pouze pětistupňová převodovka, velká hmotnost a vysoký odpor vzduchu. A pak je tu cena, auto samo o sobě není tak drahé (cca 899 tisíc), ale zmíněné příplatkové vybavení stojí kolem půl miliónu korun. 

Technické údaje

Motorizace 2,4 Di-D (181 koní)
Převodovka pětistupňový automat
Výbava Rock Proof (Duble cab)
Kombinovaná spotřeba + 15 l/100 km
Cena s DPH + 1 300 000 Kč
Zdroj: Mitsubishi
Reklama
Reklama
Autosalon TV