Reklama
Testy

Test Dacie Duster LPG: jezdí za 90 haléřů na kilometr, takže náklady na přestavbu se vrátí už za rok

Bestseller s tovární přestavbou na LPG je i s litrovým motorem poctivě udělané jednoduché auto

LPG neboli zkapalněný propan-butan, což je jedna z frakcí při rafinaci ropy, je v českých zemích oblíbené alternativní palivo. A to zejména proto, že je o více než o polovinu levnější než benzin či nafta. Posledních deset let je však ve stínu stlačeného zemního plynu (CNG), který dostává od vlády mnohem větší podporu coby ekologická alternativa.

Dlouhá tradice

V Česku je v provozu kolem 170 000 aut na LPG, které mohou využívat cca 940 plnicích stanic. Drtivá většina vozidel jsou dodatečné přestavby. Ještě v roce 2013 se u nás ale daly pořídit i vozidla s tovární přestavbou, a to s logem Fiat nebo Opel. Lokální importérské přestavby nabízelo i Subaru ke dvoulitrovému boxeru. Asi nejširší tovární program na LPG ale měla vždy Dacia, která tuto alternativu nabízela prakticky ke všem svým modelům. LPG pohon kombinovala s atmosférickým motorem 1.6 SCi, který ale kvůli emisím skončil. Dacia ho proto nahradila přeplňovaným litrovým tříválcem TCe. Jeho výběr nebyl náhodný. Na rozdíl od čtyřválce 1.33 totiž pracuje s nepřímým vstřikováním paliva, které je pro LPG mnohem výhodnější varianta než přímé vstřikování. Taková přestavba totiž může být skoro dvakrát dražší, proto ji výrobci aut obvykle ani nenabízejí. Plynovou verzi motoru 1.0 TCe nabízí i sesterský Renault v modelu Captur. „Tovární“ přestavbu na LPG v Česku nabízí ještě Mitsubishi na modely ASX a Outlander.

Italská kvalita

Vedle námi testovaného Dusteru nabízí Dacia tovární LPG ještě do modelu Logan, Logan MCV a Sandero. Dodavatelem LPG systému je osvědčená italská firma Landi Renzo, která představuje v této oblasti světovou špičku. Jedná se o dvoupalivový systém se dvěma nádržemi na LPG a benzin s možností manuálního přepínání mezi oběma palivy. Při vývoji tohoto vozu byl kladen důraz na co nejnižší emise CO2 (LPG je má ve srovnání s benzinem asi o 20 % menší), takže k přepnutí z benzinu na plyn dochází daleko dřív, než tomu bylo v minulosti. Obvykle se totiž čekalo, až se chladicí kapalina ohřeje na určitou teplotu. LPG systém Dacie vždy startuje na benzin, pokud ale venku vysloveně venku nemrzne, během pár sekund dojde k přepnutí na plyn. Pokud jedete s lehkou nohou, spaluje se LPG i se studeným motorem. Pokud víc šlápnete na plyn, systém se rychle přepne na benzin. Výrobce se také snažil odstranit jednu nectnost LPG přestaveb, a to zanesení regulačního ventilu od olejových usazenin z paliva. Ten totiž přepínal na benzin i v případě, kdy nebyla nádrž na LPG prázdná. Ventil jednoduše ho posunul dále od reduktoru.
Reklama

Užitek bez omezení

Toroidní nádrž na LPG má objem 34 l a je přichycena zespodu pod podlahou zavazadlového prostoru místo rezervy. Díky tomu nabízí zavazadlový prostor plynového Dusteru stejných 445 l jako naftový. Jenom se musíte samozřejmě obejít bez rezervy, stejně tak je LPG verzi zapovězen pohon všech kol. A to jednoduše proto, že se pod nádrž nevejde zadní diferenciál ani hnací hřídel. Plně zachována zůstala i palivová nádrž, která má poctivých 50 l. To je velký rozdíl proti přestavbám na CNG, které kvůli mnohem většímu tlaku musejí používat válcové zásobníky. A ty obvykle zmenšují kufr i benzinovou nádrž. Plnicí koncovka na LPG je u Dusteru vyvedena vedle klasického hrdla na benzin, což zvyšuje komfort plnění. Přestavby mají plnicí hrdlo obvykle zespodu zadního nárazníku.

Autogas neboli LPG v Německu

Jelikož jsme Dacii Duster LPG využili na služební cestu do Mnichova, zajímalo nás, jak to u našich západních sousedů s tímto palivem vypadá. LPG, prodávané jako Autogas, lze koupit na více než 7100 čerpacích stanicích, tedy téměř na polovině všech stanic v Německu.

Zatímco v České republice je podle statistik Evropské komise průměrná cena jednoho litru LPG 11,60 Kč, v Německu se prodává v průměru za 0,569 eur, v přepočtu tedy asi 14,20 Kč. Jenže podobně jako u klasických paliv hodně záleží, kde Autogas koupíte. Mimo hlavní tahy ho lze pořídit kolem 50 centů za litr, ve městech kolem 55 centů, na dálnici stojí litr klidně i 75 centů.

Zatímco u nás mají plnicí stanice tankovací pistole italského typu (je to dáno velkou oblibou italských přestaveb Landi Renzo, Lovato či BRC), v Německu hlavně v blízkosti hranic s Beneluxem můžete narazit na holandskou či belgickou koncovku. Při plnění se pak neobejdete bez redukcí, které se dají pořídit i u nás. Čerpací stanice však redukci obvykle mívají, půjčují ji za kauci. U nás se dá pořídit za cenu kolem 400 Kč.

Pokud budete cestovat po Německu, nainstalujte si některou z aplikací. Na Google Play a Apple Store je oblíbená například myLPG.eu.

Překvapivě živý

S přibývajícím časem už velká část českých zákazníků vzala benzinové litrové tříválce jako plnohodnotné motorizace. A to i v SUV jako je Dacia Duster. 1.0 TCe disponuje výkonem 74 kW (100 k) a maximálním točivým momentem 160 Nm ve 2750 ot./min. To jsou hodnoty na benzin. Jakmile se systém přepne na LPG, díky lepšímu antidetonačních schopnostem tohoto paliva může turbo nafoukat v nízkých otáčkách více vzduchu pod vyšším tlakem, dík čemuž vzroste točivý moment na 170 Nm. Toto maximum má navíc řidič k dispozici už ve 2000 ot./min. V kombinaci s rozumně dlouhými převody pětistupňového manuálu je to záruka pohodové jízdy bez nutnosti častého řazení. Mimo město si řidič vystačí pouze s pětkou, protože na přidání plynu tříválec reaguje velmi ochotně. A to i ve 130 km/h, kdy motor točí kolem 3400 ot./min. O tom jsme se přesvědčili při cestě na natáčení do Mnichova, kdy Duster zatěžovali tři dospělí a spousta těžkého vybavení v zavazadlovém prostoru. Při stoupání do kopce se projevily limity litrového motoru, ale ani jednou jsem se nedostal do nějaké nebezpečné nebo trapné situace kvůli nedostatku výkonu. Výhradně při provozu na LPG jsem při jízdě na tempomat zaznamenal mírné cukání.

Necelá koruna

Duster na LPG nemá palubní počítač, takže spotřebu lze zjistit pouze z dotankování. Na LPG jsme po dálnici ujeli cca 370 km, což odpovídá spotřebě 9,2 l/100 km. Na okreskách si motor nárokuje mezi 8 až 8,5 litry, takže nádrž vystačí asi na 400 až 410 km. Výrobce udává spotřebu na LPG v rozmezí 7,8-8,2 l/100 km, resp. 6,1 až 6,4 l na benzin. Vezmeme-li v úvahu námi dosažený průměr 8,2 l LPG na 100 km a cenu kolem 11,5 Kč/l, umí Duster jezdit za devadesát haléřů na kilometr. A to už je hodně lákavé. Navíc Dacia chce za přestavbu pouhých 10 000 Kč, které se vrátí už po ujetí 17 000 km. Duster na LPG lze mít ve všech stupních výbavy s výjimkou základního, na jeho pořízení stačí pouhých 329 900 Kč. Námi testovaná vrcholná verze Prestige přišla na 386 900 Kč. Velkou výhodou tovární přestavby je udržení plné záruky, v tomto případě 3 roky nebo 100 000 km. U dodatečných přestaveb o ni totiž obvykle přijdete.

Má nějakou nevýhodu?

Jeden zápor LPG provází od počátku – s LPG autem většinou nesmíte do podzemních ani střešních garáží. Ale to je asi tak jediné. Dacia totiž nějakým záhadným způsobem zařídila, že nádrž na LPG nemusíte měnit po obligátních deseti letech, což se musí obvykle dělat. Výrobce slibuje dlouhou životnost, a pokud by Vám to na STK nevěřili, máte v rukou úřední dokument od prodejce. Ani servisní interval se neliší od běžného benzinového motoru, je nastavený na 30 000 km. Jen je třeba počítat s o něco vyššími servisními náklady, a to zhruba o 843 Kč při první prohlídce a o 723 Kč při druhé. Vedle kontroly plynového systému se totiž musí vyměnit dva plynové filtry, plynné fáze po 30 000, kapalné po 60 000 km.
Reklama

Diskuze

adk - 26.11.2021 21:56:27
Mám nového Dustera 1.0 LPG 2021/11. Musí přiznat, že jsem překvapen , jak auto pěkně sedí a jede, těším se na každou jízdu Každým kilometrem je projevem lepší, spotřeba do 8 l LPG a to je v záběhu. Měl jsem Espace IV, III, Toyotu Verso, Mondeo ,..je fajn
Petr - 11.08.2021 21:27:48
Ahoj, před chvílí jsem přepnul na autosalon ve chvíli, kdy nějaká velmi vtipná moderátorka přirovnala Dacii k smradlavému hodinovém manželi. Domnívám se že toto přirovnání je hodně smutné a urážlivé pro všechny manuálně pracující. Snad jsem se přeslechl.

Dacia se vrací k LPG. Na levné palivo už kromě Dusteru jezdí i Logan a Sandero

Dacia Sandero je nejlevnějším autem na LPG v Česku. Stojí méně než čtvrt milionu
27.11.2019 11:32
|
0
Reklama

Sporťák i obří SUV. V českých bazarech jsme našli bizarní ojetiny na LPG. Troufli byste si na ně?

Přestavět třeba výkonné americké auto s osmiválcem na LPG pomůže ušetřit. Není to ale svatokrádež?
21.10.2019 15:16
|
5

Nákladní MAN TG vypadá skoro stejně, je ale od základu nový. Přináší i některá řešení z osobních aut

Představíme hned čtyři nové řady německé značky: dálkovou TGX, distribuční TGL a TGM a stavební TGS
25.06.2020 16:06
|
0
Reklama
Autosalon TV