Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz
6. Škoda Enyaq Coupé RS
Elektrické kupátko se zatím dá na českém trhu pořídit výhradně ve sportovní variantě RS, a tedy s pohonem všech kol a výkonem až 220 kW.
Jeho chování na kluzkém povrchu mě hodně zklamalo. Za celou dobu ježdění s ním jsem nedokázal najít tu správnou dávku plynu (vlastně elektřiny), abych nebyl v zatáčkách moc dlouhý a neodjížděl ve smyku od vnitřku až do bariér. Může za to nejen extrémní hmotnost vozu, ale i jeho vysoký výkon, který není na podobné cvičení úplně ideální.
Utrhnout Škodu Enyaq Coupé do smyku a vést ji bokem přitom není vůbec těžké. Je ale těžké drift řídit a přecházet z jednoho smyku do druhého podle toho, jak se střídá směr zatáček. Zkrátka jsem se s autem spíš pral, než abych si to užil. Bylo to trochu zklamání poté, co jsem podobnou akci loni absolvoval s vozy značky Hyundai, kde Ioniq 5 fungoval v podobných podmínkách překvapivě dobře. Připadá mi, že Škoda má pohon 4x4 lépe naladěný než Hyundai u modelů s klasickým pohonem, ale o dost hůře u elektromobilů.
Elektrické kupátko přitom bylo nejdražším vozem v testech. Dá se pořídit od 1 704 900 korun. Ceník modelu Škoda Enyaq Coupé včetně spousty dalších podrobností najdete ZDE.
5. Škoda Karoq
Další zklamání. Od kompaktního SUV od Škody jsem čekal spoustu zábavy a hbitosti, ale elektronika do řízení neustále zasahovala i v režimech, kdy by tak měla činit co nejméně, takže výsledkem bylo spíše trápení. O něco lepší byla situace u motorizace 2.0 TSI 140 kW, kde docela fungovalo dávkování plynu a spolupráce motoru s automatickou převodovkou DSG. U naftové varianty 2.0 TDi 110 kW DSG si převodovka s motorem při driftování vůbec nerozuměla, takže se plyn obtížně dávkoval.
Auto mi na dráze připadalo uskákané, jankovité. Nebylo vůbec jednoduché ho vodit ze smyku do smyku, občas byl kvůli elektronice problém ho i utrhnout.
Karoq se jako jediná škodovka s pohonem všech kol dá v současnosti pořídit za méně než milion korun. Nejdostupnější verze 2.0 TDI 110 kW DSG 4x4 se ve výbavě Ambition prodává od 865 900 korun. Kompletní ceník a další údaje ke Škodě Karoq najdete ZDE.
4. Škoda Enyaq iV
O něco lepší zážitek než s překoňovaným elektrickým kupátkem. Auto s klasickou karoserií SUV a nižším výkonem fungovalo plynuleji a tedy předvídatelněji, občas to s ním byla i docela zábava. Potěšil komfort a klid na palubě. V mnoha ohledech jsem z něj měl podobné pocity jako z Kodiaqu, byť jsem samozřejmě cítil vyšší hmotnost.
Nejlevnější verze Škody Enyaq iV s pohonem všech kol stojí 1 464 900 korun. Ceník a podrobnosti jsou ZDE.
3. Škoda Kodiaq
K dispozici jsme měli jedinou variantu, benzinovou 2.0 TSI 140 kW, která fungovala báječně. Byl jsem příjemně překvapený, jak lehce se mohutné SUV po sněhové a ledové dráze vodí a jak poslouchá. V dobrém slova smyslu připomínalo pohodlnou houpavou loď, která sice s drobným zpožděním, ale naprosto předvídatelně driftovala z jedné strany na druhou přesně tak, jak jsem ji pomocí brzdy a plynu dirigoval.
Právě tato verze je z těch, které nabízejí pohon všech kol, v ceníku Škody Kodiaq nejdostupnější. I tak se ale prodává od astronomické částky 1 189 900 korun. Kompletní ceník vozu najdete ZDE.2. Škoda Octavia včetně Combi
Jakmile jsem přesedl z vozů SUV do „placatých modelů“ Octavia a Superb, okamžitě jsem měl pocit, jako bych jezdil úplně jinou disciplínu. Nižší těžiště a hmotnost umožňuje mnohem lepší kontrolu auta ve smyku.
Škoda jen, že některé varianty, a to zejména RS TDI, měly tendenci do řízení až příliš zasahovat a jejich spolupráce motoru a převodovky nebyla nejlepší. Stejně tak byl cítit „batoh na zádech“, když člověk přesedlal z liftbacku do kombi. Při běžné jízdě na přilnavém povrchu se rozdíly mezi „limuzínami“ a kombíky téměř smazávají, ale při driftování byly zřetelné.
Jako suverénně nejlepší varianta se u mě zapsala verze 2.0 TSI 140 kW s karoserií liftback. Kdybych měl hodnotit jednotlivé varianty a nikoli celé modely, tak by celkově zvítězila. Jenže třeba kombík v provedení RS TDI se zatáčkami vodil hůře než benzinový Kodiaq.
Ceník Octavie najdete ZDE, Octavie Combi ZDE. Jenže varianty s pohonem všech kol tam aktuálně nenajdete - a to ani u sportovní verze RS. Dočasně z něj vypadly, protože čekací doba na ně byla příliš dlouhá.
1. Škoda Superb včetně Combi a Scout
Největší překvapení testů. Konstrukčně nejstarší model měl totiž nejlépe naladěnou stabilizaci, která řidiči do jeho činnosti téměř nezasahovala. Díky velkému rozvoru kol působil Suberb na kluzké dráze velmi sebevědomě a zároveň předvídatelně a řiditelně. Oceňoval jsem i jeho komfort, měkkost a elasticitu. Proti vozům SUV jezdil hbitěji, proti Octavii důstojněji a předvídatelněji. Při jízdě s ním jsem dělal nejméně korekcí, zkrátka jsem si ho lehce, bez námahy či velkého přemýšlení a chirurgicky přesně vedl z driftu do driftu na vnitřním okraji dráhy. Radost střídala potěšení!
Samozřejmě jsem i tady vnímal rozdíl mezi verzemi. Nejen „batoh na zádech“ u kombíku jako u Octavie, ale i o něco vyšší těžiště u verze Scout. Překvapivě dobře tady fungovala naftová verze. Sice jsem i tady preferoval benzinovou, ale rozdíl mezi nimi byl ze všech modelů nejmenší.
Nejlevnější varianta superbu s pohonem všech kol stojí 1 117 900 korun a jde o liftback s naftovým motorem 2.0 TDI 147 kW. Kompletní ceník Škody Superb si můžete prohlédnout ZDE, Škody Superb Combi ZDE.