Reklama
Nová auta

První dojmy z modernizovaného Seatu Ateca a Cupra Ateca: Hezčí, chytřejší a podvozkově vyspělejší

Vyzkoušeli jsme španělsko-české SUV ve vrcholné i obyčejné verzi. Podobné jsou si jako vejce vejci

Seat Ateca FR: Kompaktní SUV ve sportovním kabátku, ale s konvenční technikou

Zdroj: Bart Běhal

Modernizovaný Seat Ateca FR dostal nový design a hezčí interiér, ale co jízdní vlastnosti? První rande se španělským SUV trvalo pouze den, avšak bylo velmi intenzivní. SUV jsem vyzkoušeli ve městě, na dálnici a na okreskách, kde jsem mu dali co proto. 

V první řade bychom chtěli vyzdvihnout podvozek. Ten se sice od modelu před faceliftem neliší, ale proč by vlastně měl. Ve městě je příkladně komfortní, dokáže bez problému žehlit malé i velké nerovnosti, včetně vysokých zpomalovacích prahů. 

Na dálnici se Seat Ateca chová sebejistě a stabilně. Bez vrásek na čele zvládá i vyšší rychlosti a to bez nežádoucích vibrací. Hodně řidičů ocení adaptivní tempomat se systémem udržování v jízdním pruhu. Tahle kombinace dělá z cestování na dálnicích až odpočinkovou záležitost. 

Ceník a podrobné technické informace naleznete ZDE.

Neurazí, nenadchne...

Po uklidňující jízdě na dálnici jsme se přesunuli na okresní cesty, kde jsem vyzkoušeli, jak to omlazená Ateca se sportovní výbavou FR zvládá v zatáčkách. Při sportovní jízdě jsme zjistili, že chování kompaktního SUV neurazí, ale ani nenadchne.

Má to hned několik důvodů. I když se jedná o sportovní provedení, podvozek nijak sportovní není. Tudíž agresivnější jízda je sice pohodlná, ale pro řidiče nezajímavá. Navíc Seat dost bojoval s nedotáčivostí v ostrých zatáčkách.
Reklama

Motor a převodovka mluví jiným jazykem

Čtyřválcový motor nacházející se pod kapotou testovaného modelu je všem velmi známý. 1.5 TSI je vcelku kvalitní agregát. Dokáže kombinovat nízkou spotřebu, dostatečný výkon a kultivovaný chod. Hledat vyložené chyby na této pohonné jednotce je velmi těžké, ale opět platí počáteční tvrzení, neurazí, ani nenadchne.

Své mouchy měla dvouspojková sedmistupňová automatická převodovka DSG. Ta nám jinak příjemný první dojem z modernizované Atecy kazila. Pokud jste šetrný na plynový pedál a jedete na jízdní režim "ECO" nebo "Normal", vše je v pohodě a převodovka řadí jedna báseň. Problém nastává, pokud jste na plynu hulvát. Pak to vypadá, jako by si DSG s motorem povídalo rozdílným jazykem. 

Pokud první setkání s faceliftovaným Seatem Ateca FR shrneme, jedná se o nádherné kompaktní SUV, které by si zasloužilo místo v uměleckém muzeu. Jízda v něm je komfortní a příjemná. Jediné, co Španělovi moc nesedí, je agresivní jízda a prudké zatáčky. 

Cupra Ateca: Sportovní SUV, které řve jako lev, ale řadí jako želva

Zdroj: Robin Běhal

Krom konvenčního modelu Ateca od značky Seat, prošla modernizací i nadupaná Ateca od sesterské sportovní divize Cupra. Zapracovalo se především na designu a interiéru. Ke změnám na motoru a podvozku nedošlo, takže jízdní vlastnosti se od staré Cupry ničím neliší. Jediná novinka, která se pod kapotou tří set "koňové" Atecy objevila, je titanová výfuková soustava od proslulé značky Akrapovič. 

Ceník a podrobné informace naleznete ZDE v našem katalogu. 

Jako přibité kladivem

Dovolte nám malé srovnání s konvenční Seatem Ateca. Při testování jsme si obě SUVčka pravidelně střídali a přišli jsme na to, že Cupra Ateca se od Seatu Ateca podvozkem pocitově příliš neliší. I když se jedná o sportovní SUV, není nesmyslně tvrdé, což posádka ocení především ve městě a na dálnici.

Když jsme sportovní Atece na okreskách zatopili pod kotlem, mile nás překvapilo chování podvozku, a to především na rozbitých cestách a v táhlých zatáčkách. Nadupané SUVčko na silnici drželo jak přibité kladivem a na nerovnostech neuskakovalo. Problém nastal v utáhnutých a prudkých zákrutách. Cupra při ostřejším zatočení neudržela grip a začala se hrnout směrem ven ze zatáčky. I když Ateca disponovala pohonem všech čtyř kol, nedotáčivým smykům se vyhnout nedokázala. Na druhou stranu, pokud by se SUV obulo do sportovnějších pneumatik, jízda v serpentinách by se výrazně zlepšila. 

Zvuk posunul vůz mezi smetánku

Motor a jeho projev se po modernizaci nijak nezměnil a stále se jedná o vynikající nabušený agregát, který ze sebe dokáže vymáčknout 300 koní. Jediné, co nám u starší Atecy chybělo, byl agresivní zvuk. Konečně můžeme zahnat chmury, jelikož Cupra začala spolupracovat se značkou Akrapovič a svoje SUV osadila titanovým výfukem, který vozu dodává neskutečné koule. Při jízdě se z výfukové soustavy linou práskavé zvuky, připomínající zuřivou bouři. Možná si řeknete, že připlatit si skoro 80 tisíc za zvuk je nesmysl, ale po pár kilometrech za volantem vám dojde krutá pravda, totiž že bez těch slovinských trubek by to nebylo vůbec ono.
Reklama

Chtělo by to novou převodovku

Pokud to shrneme, Cupra Ateca je kvalitní sportovní náčiní, které se nejlépe cítí na okreskách a v rychlých táhlých zatáčkách. Překvapivě jí nedělá problém ani městské prostředí. Podvozek není zbytečně tvrdý, jako třeba u konkurenčních sportovních SUVček. Motor je už dlouhodobě klenot celého koncernu a chyby skoro nemá. Jediným problém je převodovka DSG, která si obvykle dělá, co chce a působí zmateně. Navíc nám v některých momentech přišlo, že při přeřazování bere autu výkon. 
Reklama
Autosalon TV