Reklama
Testy

Test: Dacia Sandero 1.0 SCe vs. 1.0 TCe. Bez turba jezdí jako dacia, s turbem připomíná Renault Clio

Velký rozdíl mezi slabší (49 kW) a výkonnější verzí (67 kW) je i v řazení. Překvapil test spořeby

Atmosféra vs. přeplňování. Překvapivě lepší spotřeba vs. výrazně dynamičtější projev

Zdroj: Robin Běhal

V této kapitole si podrobně porovnáme základní agregát 1.0 SCe 65 a výkonnější litrový motor s označením TCe 90. Nejdříve si vezmeme pod drobnohled slabší atmosférický benzinový tříválec, který disponuje výkonem pouhých 49 kW, respektive 65 koní.

Jak by řekl Jeremy Clarkson: Síla a výkon vítězí

Už podle hodnot na papíře je jasné, že to nebude žádný trhač asfaltu. Nejslabší pohonná jednotka v Sanderu dynamikou sice neokouzlí, ale jízda s ní je překvapivě zábavná. Na rozdíl od přeplňovaného motorů si musí řidič s atmosférou více hrát a častěji řadit. Zejména při potřebě předjíždění nebo jízdě v členitější krajině a při vyšším naložení vozu. Po rovině a v jednočlenném obsazení se dá jet na nejvyšší (pátý) převodový stupeň 50 km/h ve městě, ale i 130 km/h po dálnici.

Dvacet tisíc korun. To je cenový rozdíl mezi nejslabším a nejsilnějším benzínovým motorem ve shodné výbavě. Vyplatí se tedy si za agregát TCe 90 připlatit? Za nás rozhodně ano. Litrový tříválec dopovaný turbem je totiž mnohem živější a výkonnější (90 koní). Navíc pro seniory a méně schopné řidiče je svým způsobem na ovládání jednodušší. Zní to paradoxně, ale je to dáno tím, že turbomotor má zátah v nejčastěji používaných otáčkách, takže aby Sandero zrychlovalo, nemusí šofér tak často podřazovat, jako tomu je například u motoru SCe 65. 

Pohled do ceníku prozrazuje ještě jednu zajímavou věc. V základní výbavě Access je Sandero celkem pochopitelně k dostání pouze se slabším motorem. Jenže v té vyšší Essential zase pouze s motorem TCe - buď na benzin, nebo i na LPG. Teprve ve třetí výbavě Comfort jsou dostupné obě verze SCe i TCe. Toto rozvrstvení ceníku podle nás opět favorizuje motor TCe.

Překvapivé výsledky testu spotřeby

Jedním z nejzásadnějších faktorů při výběru motoru je rozhodně spotřeba. Proto jsme s oběma sandery vyrazili na různorodý testovací okruh, který vedl přes dálnice, okresní silnice a město. Aby byly výsledky co nejrelevantnější, jeli jsme s auty za sebou a měnili si pozice. Konečné hodnoty byly nečekané, jelikož podle informací výrobce měla mít Dacia s přeplňovaným motorem TCe 90 o 0,1 l/100 km nižší spotřebu (5,1 až 5,5 podle přísnější normy WLTP, SCe má mít podle výrobce 5,2 až 5,5 l). Přitom nám se povedlo mít u slabšího motoru SCe 65 spotřebu výrazně lepší. Částečně za tím mohly být širší pneumatiky u silnějšího motoru, částečně to, že turbomotor je extrémně náchylný na styl jízdy a každé prudší šlápnutí na plyn u něj způsobuje dramatický nárůst spořeby.

Námi naměřené hodnoty naleznete pod tímto textem v tabulce.

Námi naměřené spotřeby

SCe TCe
Město 5,2 l/100 km 6,0 l/100 km
Mimo město (90 km/h) 3,9 l/100 km 4,4 l/100 km
Dálnice (130 km/h) 6,4 l/100 km 7,1 l/100 km
Zdroj: Autosalon.TV

Závěr

Slabší motor SCe 65 měl tedy nečekaně nižší spotřebu, tím ale jeho výhody končí. Výkonnější benzínový tříválec TCe 90 nabízí lepší dynamiku, kultivovanější chod a je jednodušší na ovládání. Teď už je jen otázka na potencionálním majiteli, jestli si bude ochoten připlatit 20 tisíc korun. 
Reklama

Není manuální převodovka jako manuální převodovka. U Dacie Sandero se liší více, než jsme čekali

Nová Dacia Sandero se v Česku nabízí hned se třemi různými převodovkami. Se základní motorizací 1.0 SCe se vždy pojí pětistupňový manuál. S výkonnějším agregátem 1.0 TCe potom spolupracuje buď námi zkoušená šestistupňová manuální převodovka, nebo jednostupňová převodovka typu CVT. Vrchol nabídky, tedy pohonnou jednotku na zkapalněný ropný plyn 1.0 TCe LPG, pořídíte pouze se šestistupňovým manuálním řazením.

Preciznost versus zasekávání

U většiny automobilů bývá zvykem, že se pětistupňová převodovka nijak zásadně neliší od té šestistupňové. I proto jsme byli opravdu překvapení, jak zásadní rozdíl byl mezi těmi testovanými v Dacii Sandero.

Zatímco "šestikvalt" má jasně vymezené dráhy a chod páky byl naprosto tichý, přesný a dynamický, u "pětikvaltu" se řadička často zasekávala a pohyb mezi jednotlivými kvalty byl často doprovázen lacinými zvuky.

Silnější motorizace točí při 90 km/h na šestku 2000 otáček za minutu, při 130 km/h pak 2900. Slabší pohonná jednotka 2700 otáček za minutu při devadesátce, a dokonce 4000 při dálničních sto třiceti.

Závěr

O vítězi této kapitoly tedy máme naprosto jasno. Šestistupňová manuální převodovka spřažená s agregátem 1.0 TCe fungovala ve všech ohledech lépe, než ta pětistupňová v 1.0 SCe.
Reklama

Nejlepší jízdní vlastnosti sériové Dacie v historii! Zkoušené verze se lišily jen rozměry pneumatik

Jak se od sebe Sandera liší technikou už víme, ale co jízdní vlastnosti? Obě zkoušené dacie měly totožný podvozek či řízení, ale lišily se rozměry kol a pneumatik. Slabší verze jezdila na gumách 185/65 R15, ta silnější obouvala 195/55 R16.

Zatáčka už není utrpení

Po prvních ujetých kilometrech nás obě Sandero uchvátila dobře vyladěným podvozkem, který byl převážně komfortní a dokázal si poradit se všemi druhy nerovností, číhajícími v městském i venkovském prostředn. Při průjezdu větší dírou se sice ozvala rána, ale ve volantu ani v zádech nic cítit nebylo.

Oproti minulé generace je nové Sandero mnohem lepší i v zatáčkách. Tolik se nenaklání a nedotáčivost už není na denním pořádku. Může za to především nová podvozková platforma z Renaultu Clio, která Dacii dodává mnohem větší stabilitu ve vyšších rychlostech a při zatáčení. Za zmínku také stojí řízení, které také podstoupilo mnohá vylepšení. Například oproti Loganu nemá žádnou vůli a je o poznání strmější, což opět utvrzuje příjemnější pocit za volantem.

Při razantním průjezdu zatáčkami jsme velký rozdíl v obutí nevnímali, takže konstatujeme, že základní balónovější rozměr se hodí ke klidnější jízdě s motorem bez turba. Větší kola se širšími pneumatikami s o něco nižším profilem bychom volili k silnějšímu motoru s turbem.

Shrnutí a závěr

Sečteno a podtrženo, nová Dacia Sandero se jízdně opravdu povedla a proti minulé generaci je to obrovský posun vpřed. Samozřejmě není při průjezdu zatáčkami tak sebevědomá, jako například velikostně srovnatelné modely od koncernu Volkswagen, trochu víc se houpe a naklání. Jenže musíme brát v potaz to, že se jedná o jedno z nejlevnějších aut na českém trhu. A zmíněná houpavost je také způsobena vyšší světlou výškou než u zmíněných konkurentů, díky níž nemá Sandero problém ani s opravdu rozbitými necestami v méně vyspělých krajinách. I proto si od nás nejmenší dacia zaslouží za jízdní vlastnosti velkou pochvalu. 
Reklama

Vítězem se stává TCe, ale i SCe má zejména starším řidičům co nabídnout

Zdroj: Robin Běhal

Nová Dacie Sandero udělala obrovský mezigenerační skok. Z laciné plechovky se špatnými jízdními vlastnostmi se vyklubal plnotučný malý hatchback schopný konkurovat i o stovky tisíc dražším modelům. Přiznáváme, že vůbec poprvé jsme si testování dacií užívali. Zatímco dříve byl test vozu značky Dacia pro některé z nás v redakci za trest, nyní bychom jej snad považovali i za výhru a radostnou zprávu.

A teď už nezbývá, než vybrat vítěze tohoto srovnávacího testu. Nebudeme to dlouze natahovat, jelikož všem je asi jasné, kdo dnes trofej zdvihne nad střechu. Ano, specifikace 1.0 TCe byla ve většině ohledů o krok napřed, a proto není divu, že vítězem je právě ona a ne provedení 1.0 SCe. Se slabším motorem jsme si připadali jako v dacii, se silnějším jako v novém Renaultu Clio.

Přesto si umíme představit, že zejména pro starší řidiče z venkova bude motorizace SCe naprosto dostačující. A její atraktivitu v očích těchto zákazníků zvyšuje i nečekaný rozdíl ve spotřebě, který jsme naměřili.
Reklama
Reklama
Autosalon TV