Poprvé za volantem nového Fiatu Grande Panda Hybrid: Moderní stylovka, která okouzlí staromilce

Za necelých prvních pět měsíců roku 2025 se do českého provozu zaregistrovalo jen 13 nových Fiatů Panda. Je to zhruba stejný počet, jaký ve větších italských městech můžete spočítat na jednom parkovišti nebo potkat v ulicích během několika málo chvil. Italové se nestydí jezdit v malých autech a Panda je jedním z vůbec nejrozšířenějších modelů na místních silnicích. A ve Fiatu by s tímhle autem chtěli dobýt i zbytek Evropy.
Velká, poctivě živená panda
To je hlavní důvod, proč se už loni představil nový Fiat Grande Panda, a pokud vám stále není jasný význam onoho slovíčka „grande“, znovu se podívejte na úvodní fotografii k našim nejnovějším prvním jízdním dojmům – je to velká, poctivě živená panda. Novinka je totiž výrazně větší než aktuální třetí generace normální malé Pandy, se kterou se budou prodávat bok po boku a to při nejmenším až do roku 2027.
Fiat vsadil na nejmodernější platformu Smart Car koncernu Stellantis a na tomto základu vyvinul novou retro stylovku, inspirovanou původní hranatou Pandou z osmdesátých let a vyslal ji na celoevropský trh. Současně postupně uvede čtveřici různých motorizací, takže k už prodávanému elektromobilu přidá i základní verzi s malým spalovákem a manuálem a začátkem tohoto týdne jsem si na silnicích u Turína mohl osahat i pomyslný kompromis – hybrid.
S Grande Pandou jsem měl v Itálii svou premiéru a vyjma rozměrů je zajímavý i celou řadou dalších detailů. Jak už tomu u stylových aut bývá, prolisy na dveřních na vás úplně křičí jméno modelu a nelze přehlédnout ani vroubky vycházející ze starého loga značky na ochranných plastech blatníků. Překvapivá je i výška kapoty, která těží z dnešní módy crossoverů a SUV. Panda rozhodně není malá, jak byste před prvním setkání mohli čekat.
Fiat ji začíná prodávat v různých barvách, ale subjektivně mám trochu problém – jedinou akceptovatelnou barvou je za mě výrazná žlutá. Proč? Grande Panda se totiž ve všech výbavách – Pop, Icon a La Prima – prodává výhradně s modrým interiérem a dekorativními žlutými proužky. Je to kombinace barev, jaká se nejvíc hodí ke žlutému odstínu Limone. Vrcholný paket k tomu pak přidává i čalounění z bambusových vláken na palubní desce.
Fiat Grande Panda versus Fiat Panda
Fiat Grande Panda 1.2 Hybrid | Fiat Panda 1.0 BSG Hybrid | |
Délka [mm] | 3999 | 3686 (3705 Pandina) |
Šířka bez zrcátek [mm] | 1763 | 1643 (1662 Pandina) |
Výška [mm] | 1586 (1598 Icon, 1629 La Prima) | 1551 (1657 Pandina) |
Rozvor náprav [mm] | 2540 | 2300 |
Objem zavazadlového prostoru [l] | 412/1366 | 225/870 |
Pohotovostní hmotnost bez řidiče [kg] | 1240 (1252 Icon, 1272 La Prima) | 970 |
Ideální pro odpůrce dotyků i milovníky tlačítek
Ve stylovém interiéru je Grande Panda uživatelsky příjemným autem. Ovládání stěračů sice nedovoluje manuální aktivaci jednoho setření čelního okna, musíte se sžít jen s automatickým režimem, stálým cyklovačem nebo normálním a rychlým režimem, zato si oblíbíte deaktivaci asistentů, jako je pomocník pro jízdu v pruzích nebo „eurohlásič“ informující o překročení aktuální maximální povolené rychlosti podle dat vozu.
Obojí deaktivujete delším podržením tlačítek na spodní části palubní desky. Na italských silnicích je sledování rychlosti o to komplikovanější, protože data vozu téměř nikdy neodpovídají reálným podmínkám. V ulicích městečka Bra se Grande Panda dokonce odvážila ukázat povolenou rychlost 110 km/h na padesátce, jindy zase od boku střílela desítku, dvacítku a často i třicítku, i když podle značek se v těch úsecích mohlo jež až sedmdesát.
Po celou dobu za volantem Grande Pandy navíc máte na očích i další velký odkaz na historii Fiatu. Velké ovály kolem displejů nebo na středové konzoly oslavují historickou továrnu automobilky Lingotto v Turíně, která se proslavila především oválnou testovací dráhou na střeše budovy, po níž se po dokončení projel každý vyrobený vůz.
Vraťme se však ještě k velikosti Grande Pandy, protože s prostornějším čtyřmístným interiérem a velkým kufrem je spíše duchovním nástupcem Fiatu Punto, než předcházející normální Pandy. Fiat uvádí, že v interiéru je 13 litrů objemu pro drobnosti v úložných schránkách a u všech motorizací je stejný zavazadlový prostor se základním objemem 412 litrů. Mezigeneračně je tedy mnohem větší – malá Panda má jen 225 litrů.
Fiat Grande Panda Hybrid: Technická data
Motor: 1.2 PureTech, přeplňovaný zážehový tříválec, 48V mild-hybrid
Převodovka: 6stupňová dvouspojková automatická
Max. systémový výkon: 81 kW (110 k)
Zrychlení: 0-100 km/h: 10 s
Max. rychlost: 160 km/h
Spotřeba WLTP: 5,1 l/100 km
Délka: 3999 mm
Objem kufru: 412 l
Základní cena: 454 900 Kč
Kompletní technické údaje najdete zde.
Úsporný mild-hybrid o 110 koních
Pro staromilce mám další skvělou zprávu – pokud chcete žít s minimálním využitím dotykového displeje, zvládnete to. Klimatizace má fyzické ovladače, nabídku asistentů obsluhujete na digitálním přístrojovém štítu pomocí tlačítek na volantu, a dokonce i hybridní varianta má startování ze staré školy. Je jedním z mála nových aut, v nichž kvůli startování musíte otočit klíčkem ve spínací skříňce.
K životu probudíte 48voltový mild-hybrid koncernu Stellantis s turbodmychadlem přeplňovanou benzinovou tříválcovou dvanáctistovkou a šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou eDCT s integrovaným elektromotorem. Ten v kombinaci s malou lithium-ion baterií umožňuje jízdu rychlostí do 30 km/h až jeden kilometr čistě na elektřinu, ale reálně tak jezdí jen při parkování, krokování v kolonách nebo udržuje rychlost.
Hybrid s maximálním výkonem 81 kW (110 k) má v městském provozu příjemnou dynamiku a těží hlavně z okamžité odezvy elektromotoru, díky němuž je Grande Panda hbitá. Ve volantu sice moc zpětné vazby nenajdete, ale když jsem s ni vyjel na okresky za Turínem, i na mokrém asfaltu působila sebejistě a nedotáčivost se projevovala až ve vyšších, než rozumných rychlostech. Celkově je stabilní, neutrální a na poměry malých aut i příjemně komfortní. Rozhodně není nesnesitelně tvrdá a uskákaná.
Na dálnici jsem se při prvních jízdách bohužel nedostal, ale na základě starších zkušeností s touto motorizací v podobně velkých autech od Stellantisu musím usoudit, že bude nejen dynamicky slabší, ale také si řekne o více paliva. Reálný výsledek z prvních jízd přitom není vůbec špatný – necelých 70 kilometrů po italských okreskách a městečkách zvládla za 6,2 l/100 km, a když se budete snažit a pojede úsporně, zvládne až 700 kilometrů na jednu nádrž.
Ohledně efektivity jízdy mám však výtku, která mě u tohoto konkrétního hybridu trápí ve všech autech – bohužel neumí plachtit. Nenastavitelná rekuperace neustále maří už vyvinutou kinetickou energii a ani z dlouhých klesání neumí plachtit. V takových situacích je ideální lehce přidávat plyn, abyste hybrid drželi na nule – aby ani nerekuperoval, ani nezrychloval.
Fiat Grande Panda Hybrid však nakonec působí jako docela sympatický společník pro každodenní život ve městech. Je jedině dobře, že se Fiat rozhodl nabídnout tak širokou škálu motorizací, protože si z nich vybere snad každý a u nenabíjecího hybridu, jako je tenhle, se uživatelská náročnost rovná klasickým čistě spalovacím autům. Tohle konkrétní je navíc šmrncovní a úsporné zároveň.
Hybridní Grande Panda už má i oficiální českou cenu – začíná od 454 900 Kč v základní výbavě Pop. Za testovanou vrcholnou variantu La Prima pak zaplatíte od 544 900 Kč a mezi nimi už stojí jen prostřední výbava startující od 494 900 Kč. I u nejlepšího modelu však najdete jeden příplatkový paket Zima s vyhříváním předních sedadel, volantu a čelního skla za osm tisíc korun a dalších 12 až 14 tisíc stojí barvy, základní je červená.
Zajímají vás další důležité informace? Seznamte se s novým Fiatem Grande Panda v našem katalogu.