Nová auta
Hledali jsme SUV, jejichž jízda se hodně liší od rozkymácených almar. Tady jsou poloterénní atleti
Esúvéčka nejsou ze své podstaty stvořeny pro sportování, výjimky ale občas potvrzují pravidlo
30.04.2020 20:12
3
Mazda CX-30
Pokud vás baví jezdit, dá se říct, že s žádnou mazdou nešlápnete vedle. V případě vozů SUV je bezesporu nejsportovnější volbou model CX-30. Jezdí takřka totožně jako klasická trojka. Jen v extrému pocítíte limity dané větší hmotností. Řízení a podvozek však nemají chybu. V každém případě berte klasický atmosférický dvoulitr (Sky-G nikoliv Sky-X) a manuální řazení.
Cupra Ateca
V případě SUV od prémiové odnože Seatu není o čem - všechny Cupry jsou totiž a priori sportovně laděná auta a Ateca, která byla prvním modelem značky, není výjimkou. Specifikace je jasně daná, pod kapotou tedy najdete třísetkoňový přeplňovaný dvoulitr, který svou sílu na vozovku přenáší prostřednictvím všech čtyř kol. K dispozici jsou také adaptivní tlumiče a standardní pětiletá záruka.
Toyota C-HR
Kompaktní model od Toyoty možná ne každého uchvátí designem, jinak je ale třeba říci, že jde o bytelné a přitom mrštné auto s velmi vstřícným ovládáním. Oželet naopak musíte více vnitřního prostoru, kterého v kufru ani na zadních sedadlech není nadbytek. Komu by nestačil obyčejný benzinový turbomotor, může sáhnout po jednom z velmi dobře naladěných hybridů s objemem 1,8 nebo 2,0 litru.
Suzuki Vitara
Kvůli absenci rámového podvozku sice současná Vitara přišla vůči svému předchůdci o část terénních schopností, naopak ale výrazně získala na jízdních vlastnostech na silnici. Jako sportovec se sice netváří, S hmotností základní verze do 1200 kilo jde ale o nejlehčí SUV na trhu, což samo o sobě znamená obrovské plus pro agilitu na silnici i ve městě. Můžete si sice ještě koupit "nehybridní" Vitaru modelového ročníku 2019, po všech stránkách lepší mild-hybrid v aktuálním provedení je ale jen o 13 000 Kč dražší. K dispozici je jak čtyřkolka tak verze jen s předním pohonem.
Škoda Kodiaq RS
Největší škodovka sice v běžném provedení rozhodně není ideálem svižného SUV a na silnici působí spíš trochu těžkopádně. Vrcholná verze RS, resp. RS Challenge je však jiná káva. Předně je zde dvojitě přeplňovaný diesel s výkonem 176 kW doplněný pochopitelně automatem DSG a pohonem všech kol. O sportovní pocit z jízdy se stará i adaptivní podvozek a ostřeji naladěné řízení, které je ještě nekompromisnější ve sportovním jízdním režimu.
Honda HR-V
Také Hondy vždy patřily mezi auta, která byla radost řídit. HR-V je konkurentem Toyoty C-HR a oproti ní nabízí o něco střízlivější design a konvenční techniku. Atmosférická benzinová patnáctistovka je příslibem dlouhé životnosti a sportovního charakteru, neboť se nechá ráda točit. Auto není těžké, takže jízda s ním je příjemně hbitá, zkrátka díky systému sklápění zadních sedadel "magic seats" nepřichází ani praktická stránka věci. Jen ten infotainment bývá občas k uvztekání.
Nissan Juke
K překvapením mnohých si extravagantní Juke postupem času našel nemalé množství zákazníků. Současná cenová politika výrobce se bohužel neubírá zrovna lidovým směrem, to ale nic nemění na tom, že jde stále o příjemně jezdící auto. Před pár lety by byla jasnou volbou atmosférická benzinová jednašestka s krátkými převody, které skutečně jela jako pila, ani projevem o něco mdlejší oturbená jednadvojka, která je momentálně jediným motorem v nabídce, však není špatnou volbou.
Subaru XV
Subaru, to je synonymum stálého pohonu všech kol. V posledních letech se u benzinových verzí sice výhradně pojí s bezestupňovou převodovkou Lineartronic, na vynikajících jízdních vlastnostech to ale vozu nikterak neubírá. XV je tak akorát velké, aby uspokojilo zákazníky Imprezy, díky vyšší světlé výšce ale zvládne i lehčí terén. Při volbě motorů rozhodně sáhněte po dvoulitru, jednašestka neviděla sportování ani z okna.
Porsche Macan
Když už, tak už, řeknou si možná někteří. Je jasné, že značka Porsche bude vždy garantem vynikajících sportovních výkonů. V případě SUV s tímto záměrem určitě sáhněte po menším Macanu, kterému díky skvělým jízdním vlastnostem jen těžko uvěříte nemalou nadváhu. Berte verzi GTS, která je sice skoro dvakrát dražší než základní Macan, má ale také o 100 kW (celkem 280 kW) a to už je sakra znát.
BMW X2
V našem výčtu samozřejmě nemůže chybět zástupce bavorské automobilky. Ani velká "X" nejezdí špatně a dokáží zdatně popírat fyzikální zákony, nám se však pro sportování optimálně jeví druhé nejmenší tedy dvojka. Cenou se samozřejmě nepodbízí, celkově ale jde o tak akorát velké auto s velmi potentním podvozkem a v případě "emkové" verze M35i i motorem. Je to sice "jen" dvoulitrový čtyřválec, ale jeho 225 kW mluví samo za sebe, nehledě na hmotnostní výhodu oproti větším motorům.
Mini Countryman
Jestli má některé auto rádo zatáčky, pak je to odjakživa jakékoliv, které na kapotě vozí logo Mini. Ano, i v případě zavalitého Countrymanu se konstruktérům povedl malý zázrak a za jeho volantem rozhodně netrpíte pocitem, že by se mu nechtělo zatáčet. Ostatně, ze stejného modelu byly odvozeny i speciály pro WRC nebo dakarskou rally. Rubem mince je těsnější interiér a velmi tvrdý podvozek. Berte určitě jednu z verzí Cooper, ideálně s přídomkem S, což představuje motor o výkonu 141 kW - pohon předních kol zde postačí.
Ford Puma
SUV staronového jména Puma na svého předchůdce z 90. let sice nenavazuje typem karoserie, sportovním švihem však ano. Přímý konkurent vozů Honda HR-V nebo Toyota C-HR je trochu hendikepován menším a slabším motorem (minimálně proti Toyotě), litrový EcoBoost už ale dávno přesvědčil, že jej není radno podceňovat v žádné aplikaci. Ostatně jinou možnost stejně aktuálně nemáte, můžete si však vybrat verzi s mild-hybridním systémem, který vychází jen o 9000 Kč dráž.
Mercedes-Benz GLA
Své k tématu má říct také stuttgartský výrobce. Už v minulé generaci bylo jeho druhé nejmenší SUV velmi příjemným autem a je jím i nyní. Velkou devízou Mercedesu je tradičně dokonale vymyšlený vnitřní prostor, v GLB ale nebudete strádat ani místem. Jasnou volbou pro sportovce je přeplňovaný dvoulitr o výkonu 165 kW v kombinaci s pohonem všech kol. Rychlé řízení spolu s tuhým podvozkem se postarají o zbytek.
Fiat 500X
Nestárnoucí Pětistovka s přídomkem X už delší čas patří mezi nejpříjemněji jezdící esúvéčka při solidní míře praktičnosti. Nový rozměr před nedávnem přinesla verze Sport s patřičně atraktivním vnějším stylingem s 18" koly, dvojitou koncovkou výfuku nebo agresivně řezanými nárazníky. Nabídka motorů přitom zůstává bežná. Na výběr je tedy buď litrový benzinový tříválec nebo stejné palivo pálící jednatrojka o výkonu 150 k - zde už však výhradně s automatem.
Alfa Romeo Stelvio
Snad kromě Macanu od Porsche na trhu není sportovnějšího SUV než Alfa Stelvio. "Orgány" z Giulie se starají o vynikající jízdní vlastnosti, kterým dává ten správný šmrnc preferovaný zadní pohon. V zatáčkách je sice hmota znát, díky nejlepšímu řízení ve třídě bude ale každé svezení požitkem. Samozřejmostí jsou adaptivní tlumiče. Není nutné mít nejsilnější pětisetkoňový šestiválec známý z Giulie, výbornou práci odvede i cenově dostupnější dvoulitr, který může být naladěn až na 280 koní.