Reklama
Nová auta

Designér Jozef Kabaň vstupuje podruhé do stejné řeky. Přesto bude pro Škodovku konkurentem

Bývalý škodovácký šéfdesigner nyní pracuje na stejné pozici u VW. Představil elektromobil ID.4 GTX
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Slovák Jozef Kabaň je ve světě automobilového designu dobře známý. Češi jej mají spojeného zejména se Škodovkou, v niž působil jako šéfdesignér od roku 2008 do roku 2017. Pak v jeho profesním životě následovala poměrně turbulentní etapa - zvládl totiž vyměnit během čtyř let hned tři automobilové značky - BMW, Rolls-Royce a nakonec Volkswagen. Právě u wolfsburgské značky včera představil nový sportovní Volkswagen ID.4 GTX.

Prestižní stipendium a práce snů u Bugatti

Jozef Kabaň se narodil v Námestově v roce 1973, letos je mu tedy 48 let a jeho kariéra je velmi pestrá. Poté, co vystudoval design na střední umělecké škole v Kremnici, zahájil v roce 1991 studium na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Tam se už v prvním ročníku zúčastnil soutěže vypsané koncernem Volkswagen. Celkově druhé místo mu otevřelo dveře ke stáži ve Volkswagenu (mj. spolunavrhoval VW Lupo a Seat Arosa), který mu následně umožnil studium na prestižní londýnské škole Royal College of Art, kde získal v roce 1997 titul Master of Arts. 

Když o dva roky později navrhl vnější design slavného Bugatti Veyron, způsobil v designérském světě poprask a hlavně si udělal jméno. Od této chvíle byl "pan někdo". Od roku 2003 působil u Audi, kde se vypracoval na šéfa designu exteriéru. 

Skvělá léta u Škodovky...

Zatím bezesporu nejslavnější období zažil Jozef Kabaň u Škodovky, kam nastoupil jako šéfdesignér v roce 2008. Sjednotil designovou řeč značky a jeho výsledky sklízely samou chválu. Jen málokomu se tehdejší škodovky nelíbily, ať už šlo o trojkový superb, který je hezký dodnes, či o octavii třetí generace. Právě její facelift s dělenými světlomety však nebyl přijat příliš dobře a byť není úplně pravděpodobné, že by zrovna toto zlomilo Jozefu Kabaňovi u Škodovky vaz, nedlouho po jeho představení z mladoboleslavské automobilky v roce 2017 odešel. A zdálo se, že za lepším...

...a trápení u BMW a Rolls-Royce

Zprvu to vypadalo jako pohádka, vždyť kdo z designérů by nechtěl být v pozici šéfa designu u BMW? Jenže se záhy ukázalo, že toto angažmá má řadu úskalí. I když samozřejmě není nic potvrzeno veřejně, Jozef Kabaň si (jako další v řadě) vylámal zuby na vztahu s šéfdesignérem celé skupiny BMW Group Adrianem von Hooydonkem. Proslýchá se, že nedával Kabaňovi dostatek volnosti v tvorbě a možná se i bál, aby mu jednou nepřerostl přes hlavu.

Kabaň se tedy dočkal typického korporátního povýšení - od BMW ho v roce 2019 "uklidili" k Rolls-Royce. Jeden by řekl, že je to skvělé, ale ve skutečnosti to pro Jozefa Kabaně zase taková paráda nebyla. Rolls-Royce zrovna nechrlí jednu novinku za druhou a kromě toho je designově opravdu hodně tradiční a zdrženlivý. Nebylo se tedy moc co divit, že dal po půl roce Kabaň celé skupině BMW sbohem.
Reklama

Dvakrát do stejné řeky...vstoupíš

Nedlouho po odchodu z BMW Group bylo oznámeno, že se Jozef Kabaň vrací do koncernu Volkswagen, a to rovnou na pozici šéfa designu Volkswagenu. Nebývá úplně zvykem, že mají vrcholní manažeři otevřeně dveře pro opětovný návrat poté, co značku zcela opustí, ale v případě Jozefa Kabaně tomu tak bylo. Svědčí to asi také o jeho profesionalitě i lidskosti - evidentně při odchodu z koncernu VW netřískal naštvaně dveřmi. A to se mu vyplatilo.

Nyní pod jeho taktovkou vznikají stájoví konkurenti Škodovky, a to třeba i v podobě dnes představeného sportovního elektromobilu Volkswagen ID.4 GTX.

Zkratku GTX bude od teď Volkswagen používat pro označení sportovních verzí svých elektromobilů. Bude to dle jeho vyjádření takové GTI pro budoucnost. V případě modelu ID.4 GTX se bavíme o technice s dvěma elektromotory, a tedy i pohonem všech kol, s celkovým výkonem 220 kW. Zrychlení z nuly na stovku by mělo ID.4 GTX zvládnout za 6,2 sekundy a baterie s kapacitou 77 kWh umožňuje dojezd až 480 km.

Osobní setkání v Šanghaji v roce 2013

Při příležitosti šanghajského autosalonu v roce 2013 jsem měl hned několik možností mluvit s Jozefem Kabaněm osobně, a to nejen formálně. Už tehdy působil navzdory svým úspěchům pohodově a otevřeně. Jakmile přišla řeč na automobilový design, bylo vidět, jak ho to baví. Vysvětloval souvislosti a principy, na kterých stojí estetické vnímání, a které si normální člověk ani neuvědomí, byť působí na jeho smysly.

Hodně jsme si tehdy povídali o chystané třetí generaci superbu, byť byl teprve představen facelift té druhé. "U designu třetí generace superbu riskujeme, ale myslím si, že správně,“ říkal jakoby věděl, že to bude právě superb třetí generace, kterým zanechá ve škodovácké historii zřejmě nejvýraznější stopu.

Při několikahodinovém čekání na letadlo zpátky do Evropy jsme si povídali i o jiných značkách. Díky jeho předchozímu angažmá mu byl stále blízký styl Audi, ale vyzdvihoval také Aston Martin či Alfu Romeo. Posteskl si, že značek se zajímavým designem moc není, ale zároveň to pragmaticky vysvětlil: "Ono to ale dnes opravdu není jednoduché hlavně kvůli tomu, že auta se musí prodávat po celém světě a důraz se klade na úspěch a ne jen na odvážné činy."

Mimo automobilovou branži vyzdvihl Apple - smál se přitom, protože věděl, že je to mezi designéry zprofanovaná odpověď, ale měl k tomu své důvody. U Apple nevnímal jen produkty, ale značku jako celek.  To, jak ovlivnila průmyslový design. Měla podle něj fenomenální přístup a byla důkazem, že věci se dají dělat jinak. "Je to o tom vytvořit něco kvalitně, dát tomu charakter, myšlenku. Je to něco, co stojí určitě za pohled. Design je propojení podstaty věci s jejím vzhledem," vysvětlovat svoje okouzlení americkým nakouslým jablkem.

Diskuze

Řidič - 04.09.2022 20:34:36
Design Superbu III, má něco do sebe.
Miro - 29.12.2021 19:33:00
Konecne da tej znacke emociu.

První test Volkswagenu ID.4: Snaha být plnohodnotným autem z něj čiší. Někdy až přehnaně

Nový elektromobil nabízí v mnoha ohledech více než běžné SUV. Gigantická kola si ale mohl odpustit
25.03.2021 10:55
|
0
Reklama

Kabaň: Nebojím se, že by výtvarníky měla brzy vytlačit umělá inteligence

Se šéfdesignérem automobilky Rolls-Royce Jozefem Kabaněm nejen o nových technologiích
18.07.2019 17:40
|
0

Kabaň nečekaně skončil ve Škodě! Bude navrhovat BMW

Právě v den slavnostního zahájení výroby nové Octavie, která kvůli svému vzhledu schytala nemálo kritiky, oznámil vedoucí designér Jozef Kabaň svůj odchod z české automobilky.
08.02.2017 13:00
|
0

Bazar: BMW řady 5 G30 (od 2017). Oblíbený bavorák je předurčen k dlouhým cestám

Je elegantní, silný a jízdně atraktivní. Sen mnoha řidičů se ale může proměnit v noční můru
24.04.2024 11:50
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0
Reklama

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9
Reklama
Autosalon TV