Reklama
Nová auta

Arkana mění nabídku a Clio přišlo o výhodu. Tak vypadá zásah Renaultu do ceníků

Francouzská automobilka se zaměřila sice jen na dva modely. Úpravy to byly ovšem zásadní

Clio ztenčilo nabídku

Zdroj: Tiskový servis Renault

Oblíbený pětidveřový hatchback s historií sahající až do roku 1990 – kdy na trh vstupoval jako náhrada za Renault 5 – je nejúspěšnějším francouzským vozem všech dob. V současné době se nabízí v již páté generaci a celkově se ho vyrobilo přes 15 milionu kusů.

Jeho nejnovější verze se u nás začala prodávat na podzim roku 2019, v nabídce tehdy měla atmosférický i přeplňovaný litrový tříválec, s automatem spolupracující třináctistovku a také turbodiesel Blue dCi 115.

Na první pohled se toho od té doby až tak nezměnilo, ale opak je pravdou. Přeplňovaný zážehový motor 1.0 TCe přišel o 9 koní z výkonu, naopak jich deset přibylo do stáda u pohonné jednotky 1.3 TCe 140. Ta nicméně přišla o automatickou převodovku a nabízí se pouze s manuálem. Na seznamu taktéž nenajdete naftového zástupce, jeho místo nahradil hybrid E-Tech 140.

Po červnových změnách navíc přišel o jednu výhodu, kterou měl nad drahé palivo konzumující konkurencí. Z ceníku totiž zmizel litrový tříválec TCe 100 na LPG, jenž byl součástí malého Clia necelé dva roky. Ani mezi skladovkami se již neobjevuje, hemží se to tam pouze čistě benzinovými motory s turbem.

Jeden z nich jsme vybrali a do našeho porovnávače postavili proti oblíbeným hatchbackům na našem trhu. Jak si Renault Clio poradil s konkurencí? To se dozvíte zde.

Arkana mění ceny i výbavy

Zdroj: Tiskový servis Renault

Kompletní proměnou prošel ceník u elegantního křížence SUV a kupé Renaultu Arkana. Do francouzské rodiny zavítal na jaře loňského roku a za tu dobu si ho oblíbilo více jak osm set zákazníků.

Sportovně-užitkový vůz střední třídy vedle úvodního "selfíčka" nahradil i výbavy Zen a Intens verzemi Equilibre a Techno, přibyl i vrcholný stupeň E-Tech Engineered. Jak samotný název napovídá, je určen pouze pro hybridní pohonnou jednotku.

Základní varianta Equilibre neobsahuje dvojitou podlahu zavazadlového prostoru a přední parkovací senzory, jak bylo ve standardu u tohoto modelu zvykem. Co zůstalo stejné, je výčet motorizací omezující se na slabší přeplňovaný čtyřválec TCe 140 EDC a elektrifikovanou šestnáctistovku E-Tech 140. Přestože je o něco chudší, jsou ceny o 13 tisíc korun vyšší. A to Renault Arkana podobně zdražoval již minulý měsíc, konkrétně šlo o plošné navýšení cen o 15 000 Kč.

Bohatší stupeň Techno si v porovnání s odstraněnou výbavou Intens připisuje zdražení o pět tisíc korun. Nemá v základu adaptivní tempomat a volant je z umělé kůže, na druhou stranu disponuje větším 10" digitálním přístrojovým štítem a indukční nabíječkou telefonu. Startuje na cenovce 720 tisíc korun se zážehovou třináctistovkou TCe 140 EDC.

Dražší je i sportovně laděná verze R.S. Line, a to o šest tisíc korun. Obsahově se liší pouze větším přístrojovým štítem, jinak si ponechala původní složení. Odtrhla se od ní ale hybridní pohonná jednotka E-Tech hybrid 145, která si založila vlastní, samostatnou výbavu. Jmenuje se E-Tech Engineered a odlišuje se jen designovými prvky.

Místo červených doplňků v interiéru má zlaté včetně prošívání koženého čalounění. V barvě drahého kovu jsou i dekorativní prvky na předním blatníku, koncovky výfuku a zlatá se objevuje také na 18" litých kolech. Od ostatních specifikací je rozeznatelná rovněž díky černému zadnímu spojleru. Exkluzivita něco stojí, a tak není divu, že si hybrid řekne o 16 tisíc korun více, než za kolik se prodával u nižšího stupně R.S. Line. To ovšem neměl ve standardu větší virtuální kokpit.

Do našeho porovnání jsme francouzského elegána Renault Arkana oblékli do nejslušivějšího hávu a porovnali s konkurencí. Na výsledek se podívejte zde.
Reklama
Autosalon TV