Občas nám ukážou dveře nebo střechu
Už v oddělení prototypů je přitom možné vyrobit světlomet, který bude plně funkční a bude ho možné nainstalovat do vozu a testovat. Pokud jde ale o nové auto, které ještě nemělo svou světovou premiéru, automobilky si jeho podobu pečlivě tají. A to před veřejností i před svými dodavateli. V Helle tak často ani nevědí, jak bude jejich světlomet v kontextu celého vozu vypadat.
„Většinou vidíme okolí světlometu, abychom ho byli alespoň schopni zakomponovat. Občas automobilka odhalí něco navíc, třeba část střechy nebo zadní dveře. Jinak si samozřejmě design vozu pečlivě střeží,“ říká Michal Jelen s tím, že jde o poměrně složitý proces.
„Není to tak, že by nám automobilka poslala data, my podle toho vyrobili prototyp a hotovo. Na těch datech se už dlouhodobě pracuje tady v Mohelnici. Prototyp se potom zašle automobilce, ale ta s ním nemusí být spokojená a je ho potřeba ještě dál upravovat,“ dodává Michal Jelen.
Mohelničtí ale přístup automobilek chápou, ostatně sami si také vše nedělají na vlastních 3D tiskárnách. To by totiž znamenalo velké investice. Část dílů proto zadávají do výroby firmám napříč Evropou, podle toho, co jaký dodavatel zvládne připravit. A lidé mimo továrnu také světlo kompletně nevidí, vždy tedy jen díl, který pro ni připravují. Jsou na tom tedy stejně jako Hella s automobilkami.